Obec na hranici matky měst: Vize pro Tuchoměřice
Vize rozvoje 18.
Obec na hranici Prahy a Středočeského kraje s kvalitní dopravní dostupností má veliký rozvojový potenciál. Obec s významnou historií, silným geniem loci i výraznými přírodními prvky je ideálním místem pro bydlení. Avšak místo s mnohými klady má i své zápory.
Vize obsahuje jak témata všeobecně platná (např. rozvoj hřbitova, výstavba nové školy, rozšíření mateřské školy, výstavba domů v obci, cesty v krajině, pečovatelský dům, regulace dopravy, …), tak i témata pro obec velmi specifická (práce se zničenými horizonty, okolí Únětického potoka, budova informačního centra, knihovny a galerie, městské sady, malé venkovní dřevěné divadlo, nádvoří kláštera atd.).
K pojmenování jednotlivých problémů i k jejich vyřešení částečně pomohli občané s pomocí dotazníkového řízení. Výsledek průzkumu ukázal, že panuje velká názorová shoda občanů v tom, co jim v obci vadí a co by se dalo zlepšit. Pro ukázku uvádíme několik zajímavých témat, které byly řešeny ve Vizi rozvoje obce Tuchoměřice. Pro bližší informace si prohlédněte celou Vizi na www.tuchomerice.cityupgrade.cz či na stránkách obce www.tuchomerice.eu.
- Karol Böhm, místostarosta obce
-
Znáte ten stav, kdy jste do nějaké činnosti plně zabráni, ponořeni a ke korekci vlastního jednání si potřebujete na chvíli poodstoupit, podívat se na věc z jiného úhlu? K tomu poodstoupení, k pohledu z jiného úhlu má sloužit nově zpracovaná Vize rozvoje obce. Tým architektů se v roli nezaujatého a vztahy nezatíženého pozorovatele zabýval jejím zpracováním. Od analýzy historického vývoje obce, přes uspořádanou anketu, koncepci územního plánování a realitu novodobé zástavby zpracovali architekti představu, jak by se mohla naše obec do budoucna vyvíjet. Formou nastínění hlavních témat, jako jsou krajinné prvky, koncepce horizontů, zastavěnost, doprava, veřejné prostory, školství a vzdělání, následně dopracovali více než dvacítku konkrétních skic a studii. Najdeme tady nápadité a inspirativní řešení pro veřejné prostory v obci, nové využití bývalé sokolovny, objektu školy, koupaliště, rozvoj sportovního areálu, řešení nádvoří kláštera, koncepce domu s pečovatelskou službou a další. A k čemu má Vize sloužit? Je to podklad pro dlouhodobý strategický plán obce, pro vytvoření reálné koncepce na základě širokého koncensu, protože uskutečňování vybrané strategie je záležitostí dlouhodobou a určitě přesahuje čtyřleté volební období.
Koncepce horizontů
Údolí Únětického potoka, ve kterém se obec nachází, vytváří hluboký zářez do okolní zemědělské krajiny. Louky a pole převyšují domy, obtékají obec ze všech stran. Celá kosmická kompozice je doplněna o jeden orientační a hodnotový bod – klášter. Tato krajina se však v posledních 30 letech dramaticky změnila. Řada průmyslových hal byla postavena na obvodu obce, na horizontu, který byl tím velmi negativně ovlivněn. Tyto stavby významně převyšují původní dominantu – klášter – a vytvářejí tak dominanty nové. Jejich měřítko je neúměrné výstavbě, obci i krajině. Průmyslové stavby zničily orientační bod i hodnotový systém obce. Kvůli specifické poloze obce jsou průmyslové haly viditelné z její velké část a tím drasticky zničily vnímání krajiny a horizontu. Nejvhodnějším způsobem, jak vytvořit vhodnou vizuální korekci v krajině, je výsadba vhodné vegetace na klíčových místech. Umístění a způsob výsadby přímo záleží na vlastnictví pozemků a jejich pozici v krajině. Výsadba zeleně bude vedena v místech polních cest patřící obci. Cílem je vytvořit kolem obce souvislou stěnu stromů v několika vrstvách, chránící horizont obce. Nová stromořadí poslouží jak ochraně horizontu, tak i rekreaci a sportu.
Hra s letadly
Z polních cest nad obcí je vynikající výhled na přistávací dráhu Letiště Václava Havla. Považujeme to za specifikum místa, a proto bychom ho rádi využili. Na cestě nad obcí navrhujeme umístit informační panely prezentující různé typy letadel, které se zde vyskytují. Rodiny s dětmi se mohou zastavit během jejich cesty a děti si mohou vyzkoušet poznávaní letadel podle obrysů a informací na tabulích. Jednotlivé desky jsou vyrobeny z oceli, do které je vyřezán obrys konkrétního letadla, jeho název, stručný popis i zajímavosti o něm. Projekt by mohl vzniknout ve spolupráci obce s Letištěm Václava Havla.
Hlavní náves pod klášterem
Nejdůležitějším místem obce je bezvýhradně náves, která v Tuchoměřicích paradoxně neexistuje. Jedinou budovou, která před sebou vytváří „důstojný prostor“, je Sokol. Všechny ostatní budovy na návsi popírají její náplň, určení i prostorovou konfiguraci. Budovu pošty, praktického lékaře pro dospělé a dětského lékaře chápeme jako vhodné prozatímní řešení neutěšené situace přinášející potřebné funkce do veřejného prostoru návsi.
Jedním z problémů dnešní návsi je neexistence její hranice. Prostor není definován historií, budovami ani tradicí. Cílem návrhu je tedy definovat náves a dodat jí patřičný společensko-kulturní význam.
Malé venkovní divadlo
Blízkost Prahy, Kladna a dalších středočeských obcí, které jsou propojené dálnicí D7 vytváří z Tuchoměřic výbornou destinaci na umístění scény letního divadla. Klášter s množstvím pozemků, ve spojení s obcí může tuto jednoduchou stavbu vybudovat během relativně rychlé doby. Venkovní divadelní scéna na vnějším nádvoří kláštera využívá výhod místa: historické kulisy kláštera, volného prostoru nádvoří i izolovanosti místa. Jeviště směřuje na jih a poskytuje skvělé podmínky pro přirozené osvětlení večerních představení. Objekt sezónní venkovní divadelní scény je dřevostavba a je koncipován jako stavba trvalá (se zaopatřením na zimní období). Scéna obsahuje cca 180 míst k sezení, zázemí divadla, sklady a ve svém objemu i drobný bar. Stavba bude otevřená a lze ji využívat jak pro divadelní představení, tak i pro potřeby obce, školy a komunity Chemin Neuf.
Obnovený mlýnský náhon
Bývalý mlýnský náhon po zaniklém mlýnu prostupuje obcí v délce přes půl kilometru. V současnosti je vypuštěný a zarostlý náletovou vegetací. Obecní pozemky náhonu se proplétají mezi soukromými zahradami a vytvářejí tak neprostupný pás přírody. Cílem návrhu je zpřístupnit tento, leckdy velmi romantický, pás veřejnosti. Dnešní náhon musí projít částečným vykácením a omlazením vegetace. Odborný plán výsadby by měl počítat s celoročním provozem místa. Výsadba bude obsahovat vodní rostliny, rákosí, traviny, keře i stromy. Koryto mlýnského náhona je ponecháno v původní trase, občasně je prohloubeno a rozšířeno, aby se vytvářely drobné tůně. Tyto tůně budou domovem vodních živočichů. V okolí ulice V Zátiší navrhujeme odtrubnění části náhonu. Celý pás mlýnského náhonu musí být pěšky prostupný. Návrh počítá s úzkou stezkou, která kopíruje trasu vodního koryta. V místech, kde je obecní pozemek velmi úzký, vede stezka nad náhonem. Časté přechody přes náhon jsou vyřešeny lávkami z kovu. Ve dvou třetinách trasy je v nejširším místě vybudováno drobné vodní dětské hřiště.
Obecní sad
Starý obecní sad je dnes nevyužitý a velmi zarostlý. Jeho pozice vedle kláštera a klášterních zahrad vytváří ideální místo pro rekreaci. Nádherný výhled na obec je největší kvalitou místa. Sad bude osázen pravidelným rastrem vysokých ovocných stromů (jabloní, hrušní a třešní), což umožní zpřístupnit parter, který se stává parkem. Prostor bude též využit pro výsadbu ovocných keřů (angrešt, maliny, rybíz). Uvnitř sadu budou umístěny lavičky a dřevěné pódium. Současné cesty jsou ponechány v původní stopě. Terénní hrana je využita pro výstavbu drobné stavby – pergoly. Ta bude porostlá vinnou révou. Z tohoto místa je výhled na obec Tuchoměřice. Prudká stráň pod hranou bude osázena keři vinné révy. Sad bude oplocen, ale současně vznikne několik nových vstupů do areálu.
- Seriál Vize rozvoje
-
- Soustava studií – nový způsob ztvárnění vizí obcí, 24. 6. 2013
- Komplexní architektonické studie obcí a měst na příkladu řešení města Česká Kamenice, 25. 9. 2013
- Vize rozvoje v podobě soustavy studií pro malou obec Močovice, 16. 12. 2013
- Vize pro České Velenice – město na česko-rakouské hranici, 17. 2. 2014
- Soustava studií města Starý Plzenec, 25. 4. 2014
- Vize rozvoje obce Sibřina a Stupice, 12. 6. 2014
- Davle – vize a studie ateliéru City Upgrade, 5. 9. 2014
- Roseč – život na vsi, 16. 12. 2014
- Vsetín – obraz města budoucnosti, 9. 3. 2015
- Otevřená strategie rozvoje obce Dukovany, 16. 4. 2015
- Hrubá Vrbka – vize rozvoje, 4. 8. 2015
- Vize rozvoje obcí Stadice a Nové Stadice, 24. 9. 2015
- Vize rozvoje obcí Dubice a Dubičky, 1. 12. 2015
- Nový druh strategie obce Vrbovec, 8. 2. 2016
- Vize rozvoje obce Řehlovice, 4. 5. 2016
- Vize rozvoje – městys Svitávka, 13. 7. 2016
- Vize rozvoje – Hlavenec, 27. 9. 2016
- Obec na hranici matky měst: Vize pro Tuchoměřice, 29. 12. 2016 (právě čtete)
- Vize rozvoje města Odolena Voda, 30. 1. 2017
- Vize rozvoje obce Svatobořice-Mistřín, 15. 5. 2017
- Vize rozvoje obce Tetín, 26. 7. 2017
- Strategický plán rozvoje města Jaroměř 2017–2032, 18. 9. 2017