Vize rozvoje v podobě soustavy studií pro malou obec Močovice
Vize rozvoje 3.
Močovice jsou malou obcí na Kutnohorsku, která má jen 370 obyvatel. Avšak i v tak malé obci je nutné přemýšlet o budoucí vizi. Proto byla vytvořena Vize obce Močovice formou jednotlivých konkrétních studií.
Vzhledem k velikosti obce se tato místa řešila velmi detailně. Totiž i v malé obci se dá najít zajímavý jedinečný potenciál a vymyslet mnoho nápadů, které podpoří život v obci a rozvoj tradiční venkovské atmosféry a sounáležitosti mezi lidmi.
Potenciál
Idea směřování budoucího rozvoje obce a hodnota Močovic vychází ze zachování charakteru vesnického života. Vize vesnické atmosféry se promítá do detailních řešení 32 jednotlivých částí obce. Jednotlivá řešení navazují na rozvíjení tradic a zvyků spojených s tradičním životem místních sedláků na vesnici, jejich každodenní prací na statku a vesnickými svátky, jako jsou např. dožínky, masopust, máje.
Močovice se musí také prezentovat širokému okolí a potenciálním turistům zajímavou a unikátní akcí. Vznikne zde festival Močovické močení prádla, který bude vycházet z jednoho z možných výkladů názvu obce a to močení, tedy máčení prádla v řece. Vrcholem festivalu budou závody v praní prádla v řece a závody na neckách. Jejím posláním je mimo kulturní zážitek také snaha navázat a udržet tradice předků. Močení prádla je spojeno se symbolem necek, který se také objevuje i v nově navrženém znaku obce, který obec až dosud neměla.
I v malé vesničce se dá mnoho věcí vytvořit a propracovávat…
Znak obce
Existuje více výkladů o původu názvu obce. Ať název vzešel z máčení prádla nebo snad z něčeho jiného, je třeba prvotní představu jasně nastínit něčím pochopitelným. Tedy máčením prádla. Proto pracujeme se znakem, který zobrazuje necky a osobu peroucí prádlo v řece. Řeka je také jedním z důležitých přirozených prvků formujících obec a místem vhodným pro procházky přírodou.
Protipovodňový splav a koupání v řece
Jedním z řešených míst na řece je návrat protipovodňového splavu. Jeho hlavním úkolem bude opět protipovodňová ochrana obce. Splav navrhujeme tak, aby umožňoval příjemné koupání pro místní lidi a aby se po něm dalo přejít na druhou stranu. Od splavu navrhujeme vytvořit pěší cestu, do obce k budově hostince, bývalým mlýnským vodním náhonem. Je škoda, aby toto zajímavé vodní dílo předchozích generací zaniklo.
Smočidlo, nový unikátní prvek
Dalším velice vyhledávaným místem na řece, které si zaslouží obnovu, je splav stojící v blízkosti centra obce. Díky své poloze je oblíbeným místem pro procházky místních obyvatel. V tak malé vesnici, jako jsou Močovice, je nutné pracovat a rozvíjet každé místo s potenciálem, tedy i tento splav. Může z toho vzejít pro obec velice unikátní řešení, jak se ukázalo i zde, v podobě nového prvku „smočidla“. Společně se splavem bude vystavěno jakési smočidlo.Tím je myšlena nádrž na vodu uzpůsobena ke koupání tedy smáčení se. Smočidlo se svou funkcí opět odkazuje k historii názvu obce.
Definování a úprava návsi
Náves je nejdůležitější prostor obce, který má největší potenciál týkající se služeb či obchodů. Přirozeně jsme tedy náves definovali u budovy OÚ s kulturně společenským centrem, hostincem a prodejnou potravin. Prostor si zaslouží výrazně zkvalitnit a jedním z prvků mobiliáře bude i prostor terasy, která bude viditelná na první pohled pro projíždějící lidi a bude je zvát k posezení.
Hostinec a možnosti ubytování
V hostinci vzniknou prostory pro pořádání oslav a tradiční venkovní zábavy. Pro jeho fungování je důležité využít i přilehlý dvůr, který rozšíří možnosti pořádaných akcí o např. venkovní taneční zábavy, menší koncerty a promítání. S tímto je také nutně spojeno vytvoření ubytování jak v pokojích, tak v útulně pro méně náročné a více sportovně založené hosty (např. cyklisty). Hosté budou moci také využívat nového kulturně společenského centra v budově obecního úřadu stojícího také na návsi.
Obecní úřad, nové kulturně-společenské centrum
Nové živé kulturně společenské centrum bude propojeno takés menším muzeem věnovaným historii místa (místní archeologické nálezy, jak fungovala vesnice, vysvětlení názvu a propojení s praním prádla v neckách atd.), knihovnou, prostory pro scházení se klubu maminek s dětmi nebo seniorů, pořádání kroužků atd. Fungování by mělo být závislé na několika místních lidech, tedy podobný princip jako např. v sokolovně.
Molo za sokolovnou a okolí rybníka
Sokolovna u rybníku je dnes středem všeho sportovně kulturního dění v obci, a proto navrhujeme místo rozšířit o další možnosti akcí. Přítomnost rybníka je velice příjemným prvkem, a proto zde vznikne molo vybíhající nad vodu.V zimě budou moci děti z mola jezdit na bruslích – na rybníce se vždy bruslilo. V létě se bude dát na mole sedět a pořádat grilování u hladiny rybníka.
Navrácení kapličky a třešňového sadu
Z povídání s místními pamětníky jsme zjistili, že u řeky v blízkosti mostu kdysi stávala kaplička a třešňový sad. Aby se opět navázalo na historii místa, budou kaplička a sad navráceny, avšak na jiné místo. Na vizuálně exponované místo s výhledem na obec nad hřbitovem. Samotná kaplička je bílá s výřezem Panny Marie, kterým bude procházet ranní světlo jako symbol božského paprsku početí. Sad bude vysázen tak, aby kaplička byla pohledově propojena s blízko stojícím hřbitovem.
Zvonička a hřbitov
Močovický hřbitov stojí na kopci a svou uzavřenou obvodovou zdí vytváří kompaktní dojem. Na hřbitov umisťujeme do obvodové zdi zvoničku, sloužící pro zvonění umíráčku při pohřbívání. Opět jeden z typických prvků vesnice a její atmosféry, kde se všichni znají a kde se všichni společně prožívají i špatné zprávy. Celý hřbitov je řešen tak, aby z něj byl zachován a podpořen výhled na obec. V části za obvodovou zdí je místo vyhlídky.
Vyhlídky na obec
Obec a její okolí je výrazně terénně modelovaná, a proto zde existuje z mnoha míst mnoho zajímavých pohledů na obec, ty však nejsou upraveny nebo vůbec přístupny. Proto navrhujeme místa vyhlídek v obci vytvořit. Např. právě nad hřbitovem nebo u schodiště vedoucí do satelitní výstavby na okraji obce.
Celkové uvažování o rozšiřování obce, satelitní výstavba v malé obci
Charakter satelitní výstavby, který je dnes všude typický a zcela popírá charakter vesnice a to – jednak nelogickým vedením ulic, které nenavazují na stávající – a také charakterem zástavby, která nevytváří typický prostor vesnice. Typická vesnická ulice vychází z domu, který stojí u cesty a tím vytváří uliční čáru a veřejný prostor ulice před domem, za domem vzniká soukromý prostor zahrady. Což je důležité si uvědomit a v Močovicích ani v dalších vesnicích již v satelitní výstavbě nepokračovat. V obci navrhujeme, aby se doplňovala a zahušťovala stávající zástavba již v zastavěné části a hlavně ve středu obce. Další výstavbu navrhujeme jen v některých částech, aby se přirozeně doplnila stávající zástavba a nevznikaly satelity. Důležité je také zmínit, že by se vesnice měla rozrůstat postupně a nikoliv překotně. Způsobem, aby se nově příchozí obyvatelé postupně začlenili do společnosti lidí v obci a nedošlo k narušení sociálních vazeb.
Propojky a cesty pro pěší
Dalším problémem satelitní výstavby je celková nepropojenost nově vzniklých cest s centrem obce a podporování automobilové dopravy po obci. Nové trasy musí vést vždy nejlogičtější a nejlépe i nejkratší trasou do centra obce. Zde tímto vzniká přirozený střed a živá náves. Je důležité propojovat místa, hlavně cestami pro pěší, protože volný pohyb lidí po vesnici je chtěný.
Více o řešení Vize obce Močovice najdete na speciálních stránkách: www.cityupgrade.cz nebo také na stránkách obce.
- Seriál Vize rozvoje
-
- Soustava studií – nový způsob ztvárnění vizí obcí, 24. 6. 2013
- Komplexní architektonické studie obcí a měst na příkladu řešení města Česká Kamenice, 25. 9. 2013
- Vize rozvoje v podobě soustavy studií pro malou obec Močovice, 16. 12. 2013 (právě čtete)
- Vize pro České Velenice – město na česko-rakouské hranici, 17. 2. 2014
- Soustava studií města Starý Plzenec, 25. 4. 2014
- Vize rozvoje obce Sibřina a Stupice, 12. 6. 2014
- Davle – vize a studie ateliéru City Upgrade, 5. 9. 2014
- Roseč – život na vsi, 16. 12. 2014
- Vsetín – obraz města budoucnosti, 9. 3. 2015
- Otevřená strategie rozvoje obce Dukovany, 16. 4. 2015
- Hrubá Vrbka – vize rozvoje, 4. 8. 2015
- Vize rozvoje obcí Stadice a Nové Stadice, 24. 9. 2015
- Vize rozvoje obcí Dubice a Dubičky, 1. 12. 2015
- Nový druh strategie obce Vrbovec, 8. 2. 2016
- Vize rozvoje obce Řehlovice, 4. 5. 2016
- Vize rozvoje – městys Svitávka, 13. 7. 2016
- Vize rozvoje – Hlavenec, 27. 9. 2016
- Obec na hranici matky měst: Vize pro Tuchoměřice, 29. 12. 2016
- Vize rozvoje města Odolena Voda, 30. 1. 2017
- Vize rozvoje obce Svatobořice-Mistřín, 15. 5. 2017
- Vize rozvoje obce Tetín, 26. 7. 2017
- Strategický plán rozvoje města Jaroměř 2017–2032, 18. 9. 2017