Archiv článků (rubrika Regiony)

Bylo nalezeno 1450 záznamů.

1. Na rozvoj malých obcí Středočeského kraje míří dalších téměř 15 milionů korun

Rada Středočeského kraje dnes projednala dalších 32 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel a doporučila je zastupitelstvu ke schválení. Na projekty bude ze Středočeského Fondu obnovy venkova využito téměř 15 milionů korun. Největší dotace by měla putovat na stavební úpravy komunikace v Kounicích (1 546 000 Kč) či na vybudování dětského a fitness hřiště v Poříčí nad Sázavou (1 285 249 Kč).
9. 6. 2023 Středočeský kraj Regiony

2. Vesnicí Středočeského kraje roku 2023 je obec Ledčice na Mělnicku

Vesnicí Středočeského kraje roku 2023 je obec Ledčice na Mělnicku. Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku se dnes konalo v sídle Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Do 27. ročníku se přihlásilo 15 obcí, o čtyři více než loni.
8. 6. 2023 Středočeský kraj Regiony

3. V Královéhradeckém kraji loni nejlépe třídili v Malé Úpě, Černém Dole a Hostinném

Uklizeno, všude pořádek a občané, kteří mohou být právem pyšní na svůj vztah k životnímu prostředí. To je společný znak měst a obcí umisťujících se v Královéhradeckém kraji na předních příčkách soutěže Čistá obec. Ta každoročně hodnotí, ve kterém sídle regionu během předchozího roku nejlépe třídili odpad. Tentokrát se v téhle disciplíně nejvíc dařilo obyvatelům Malé Úpy, Černého Dolu a Hostinného. Zástupci vítězných obcí si ocenění převzali v pondělí v Novém Adalbertinu v centru krajského města.
7. 6. 2023 Královéhradecký kraj Regiony

5. Čechy pod Kosířem výhru nečekaly, teď jsou krajskou vesnicí roku

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2023 putuje do Čech pod Kosířem na Prostějovsku. V obci, která je úzce spjatá se zámeckým parkem, hasičským muzeem a Muzeem kočárů, žije více než tisíc obyvatel. Vyhlášení výsledků krajského kola se uskutečnilo v pondělí 5. června v budově sídla hejtmanství.
6. 6. 2023 Olomoucký kraj Regiony

6. Suchý Důl zvítězil v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023

Zlatou stuhu, a tedy i absolutní vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023 získal Suchý Důl na Náchodsku. Odborná porota složená ze zástupců vyhlašovatelů vybírala z 12 přihlášených obcí v Královéhradeckém kraji. Vítězná obec bude kraj reprezentovat v celostátním finále. Porotu zaujala v oblastech jako je důraz na koncepční rozvoj, ekonomika obce, spolkový a společenský život, podpora volnočasových aktivit, podnikání nebo péče o stavební fond, veřejnou zeleň a krajinu.
6. 6. 2023 Královéhradecký kraj Regiony

7. Vesnicí roku se Pardubického kraje stala Suchá Lhota

Do 27. ročníku soutěže Vesnice roku 2023 v Programu obnovy venkova se v Pardubickém kraji přihlásilo celkem 13 obcí. Vítězem se stala a Zlatou stuhu získala Suchá Lhota, obec s 84 obyvateli, která byla co do počtu obyvatel nejmenší přihlášenou obcí v rámci kraje i celé republiky. Nachází se přibližně 13 kilometrů od Litomyšle v okrese Svitavy.
2. 6. 2023 Pardubický kraj Regiony

8. Zástupci Olomouckého kraje s dalšími představiteli řešili evropské dotace, energetiku a rozvoj vzdělávání

Hlavním tématem dalšího zasedání Regionální stálé konference (RSK) Olomouckého kraje byla energetika a evropské dotace. Debata se dotkla také rozvoje vzdělávání v kraji. O aktuální situaci a řešení do budoucna jednali ve čtvrtek 25. května zástupci kraje, společně se zástupci měst a obcí, neziskových organizací, podnikatelského sektoru, místních akčních skupin, Univerzity Palackého Olomouc a také Ministerstva pro místní rozvoj.
1. 6. 2023 Olomoucký kraj Regiony

9. Vysoké Mýto se stalo Historickým městem roku České republiky

Od Pardubického kraje získá město Vysoké Mýto odměnu 100 tisíc korun za vítězství v krajském kole soutěže Historické město roku, mezitím však toto sídlo s největším čtvercovým náměstím v kraji získalo i celorepublikový titul s odměnou jeden milion korun. Cenu převzal v duchovním centru Pražská křižovatka starosta Vysokého Mýta František Jiraský se svými kolegy, symbolický šek od Pardubického kraje převezme na slavnostním vyhodnocení na podzim.
31. 5. 2023 Pardubický kraj Regiony

10. Na rozvoj malých obcí Středočeského kraje míří téměř 7 milionů korun, počítá se například s opravou komunikací nebo rekonstrukcí mostů

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo dalších 19 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel. Na projekty bude ze Středočeského Fondu obnovy venkova využito téměř 7 milionů korun. Největší dotace putuje na opravu silnice v obci Struhy u Mladé Boleslavi (794 000 Kč) či na stavební úpravy hasičské zbrojnice v Zahrádce u Benešova (755 000 Kč).
31. 5. 2023 Středočeský kraj Regiony

11. V Brně byla dokončena poslední část pasportizace kolektorové sítě

Brno – Pasportizace druhé nejrozšířenější kolektorové sítě v České republice, jinými slovy její prověření, zmapování a zaevidování, byla dokončena. Postarala se o ni městská společnost Technické sítě Brno, která je vlastníkem a obstaravatelem rozsáhlé brněnské kolektorové sítě. V rámci pasportizace se cílenými destruktivními a laboratorními metodami vyhodnocuje stav stavebních částí i ocelových konstrukcí a sleduje se míra jejich poškození.
29. 5. 2023 Technické sítě Brno Regiony

12. Vesnicí roku Kraje Vysočina je Nová Ves u Nového Města na Moravě

Krajská komise soutěže Vesnice roku vyhlásila vítěze za Kraj Vysočina. Titul Vesnice roku Kraje Vysočina 2023 patří Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Trvale zde žije necelých sedm stovek obyvatel. S 33 znaky (včetně mezer) je obcí s nejdelším názvem v České republice.
29. 5. 2023 Kraj Vysočina Regiony

13. Další defibrilátory do obcí. Kraj dotačně podpoří i školení poskytovatelů první pomoci

Radní Pardubického kraje na svém posledním jednání schválili dotace na pořízení defibrilátorů pro dalších 18 obcí, které o ně zažádaly ve druhém kole dotačního programu. Pardubický kraj tak na přístroje, které mohou zachraňovat životy, vynaloží asi 700 tisíc korun. Dalších téměř 450 tisíc korun kraj poskytne na proškolení poskytovatelů první pomoci, tzv. first responderů.
26. 5. 2023 Pardubický kraj Regiony

14. Liberecký kraj pokračuje v mapování potřeb hospodářsky a sociálně ohrožených území

Kraj pokračuje v mapování potřeb hospodářsky a sociálně ohrožených území. Ta jsou charakteristická například svou vyšší mírou nezaměstnanosti nebo nedostatečnou dostupností některých služeb. Jejich vymezení stanovuje Strategie regionálního rozvoje ČR 2021–2027. V Libereckém kraji se jedná kromě o Frýdlantsko, Novoborsko, Semilsko, Tanvaldsko a také bývalý vojenský újezd Ralsko. Vznikla již studie pro Frýdlantsko, nyní se dokončuje studie pro Tanvaldsko a chystá se zpracování materiálu o Novoborsku.
24. 5. 2023 Liberecký kraj Regiony

17. Liberecký kraj poskytne dotaci místním akčním skupinám

Rada Libereckého kraje schválila devět účelových dotací z rozpočtu Libereckého kraje na letošní podporu činnosti místních akčních skupin (MAS) působících v regionu. Ty si mezi sebe podle záměru, který ještě musí schválit členové zastupitelstva, rozdělí částku v celkové výši 1 350 000 korun.
22. 5. 2023 Liberecký kraj Regiony

19. Postavte rozhodnutí na datech

V uplynulých dnech jsme postupně přinášeli výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který sledoval parametry ve všech 205 obcích s rozšířenou působností (ORP) a ve 22 městských částech hlavního města Prahy. Na základě výsledků byla v každém kraji vyhlášena nejúspěšnější města a v minulém týdnu také celostátní Město pro byznys, kterým se stala Lysá nad Labem.
19. 5. 2023 Město pro byznys Regiony

20. Tradiční setkání s vedením kraje si nenechalo ujít přes 300 zástupců středočeských obcí

Již třetí setkání středočeských starostů se současným vedením Středočeského kraje proběhlo v čestlickém hotelu Aquapalace Praha. Radní v čele s hejtmankou Petrou Peckovou seznámili přítomné se situací a tématy v jednotlivých oblastech včetně nově chystaných projektů. Po dopoledním bloku prezentací měli starostové následně možnost prodiskutovat konkrétní dotazy se zástupci jednotlivých odborů a vybraných příspěvkových organizací. Součástí setkání bylo také ocenění starostek a starostů, kteří ve vedení svých obcí strávili více než 30 let.
17. 5. 2023 Středočeský kraj Regiony

22. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys

Lysá nad Labem se výborně podnikatelsky rozvíjí, což jí zajistilo vítězství v celorepublikovém srovnání výsledků výzkumu Město pro byznys, který již šestnáctým rokem hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy ve všech obcích s rozšířenou působností v České republice. Na finálových stupních vítězů ji následují stříbrné Brno a bronzová Plzeň. Srovnávací výzkum vyhodnocuje analytická agentura Datank.
15. 5. 2023 Město pro byznys Regiony

23. Poříčí u Litomyšle připravuje stavbu nového obecního obchodu

Do Poříčí u Litomyšle dorazil ve čtvrtek ráno hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. S vedením obce řešil aktuální záměry a rozvojové plány včetně vybudování nového obecního obchodu, který by měl být přistaven ke stávající hasičské zbrojnici. Řeč byla také o opravách silnic v okolí a obavách z nárůstu kamionové dopravy v souvislosti s výstavbou dálnice D35.
12. 5. 2023 Pardubický kraj Regiony

24. Téma udržitelného rozvoje měst a obcí ovládlo konferenci Příležitosti pro region

Královéhradecký kraj a Centrum investic, rozvoje a inovací (CIRI) uspořádaly pro zástupce měst a obcí Královéhradeckého kraje 8. ročník již tradiční konference „Příležitosti pro region“. Hlavním tématem letošního setkání se stal udržitelný rozvoj a řada významných odborníků národní i regionální úrovně účastníky seznámila například s přípravou a realizací udržitelných projektů, možnostmi jejich financování i bez využití dotací nebo nízkouhlíkovou strategií jako příležitostí pro obce.
12. 5. 2023 Královéhradecký kraj Regiony

25. Budoucnost služeb a prodejen potravin na malých obcích

I když má svá specifika každá země na světě, některá z nich nejsou zcela zjevně pro chod a výdaje státu nebo život minimálně některých skupin obyvatel příliš žádoucí. V ČR je přitom jedním z takových specifik mimořádně roztříštěná struktura lidských sídel. V naší zemi je podle aktualizovaných statistik celkem 6258 obcí, z toho je obcí s počtem obyvatel méně než 1000 celkem 4867. Srovnatelně atomizovanou strukturu lidských sídel má ze zemí EU prakticky jen Francie.
9. 5. 2023 Obec a finance Regiony

26. Starostové měli možnost projednat připravovaný Zákon o podpoře bydlení

Ve středu 3. května 2023 proběhlo na Krajském úřadě Ústeckého kraje jednání, které se týkalo připravovaného Zákona o podpoře bydlení. Jednání bylo iniciováno prvním náměstkem hejtmana Ústeckého kraje Jiřím Kulhánkem a účastnili se jej starostové obcí s rozšířenou působností.
5. 5. 2023 Ústecký kraj Regiony

27. Liberecký kraj hostil konferenci o spravedlivé transformaci regionů

Obnova krajiny po konci těžby v Turówě, změny na trhu práce, zlepšení dopravního spojení, aktuální situaci v regionech, naplňování česko-polské dohody o hnědouhelném dolu v příhraničí i alternativy zdrojů energie po skončení těžby uhlí. Na tato a mnohá další témata odpovídali během panelové diskuze v pátek 28. dubna v Krajské vědecké knihovně v Liberci političtí zástupci České republiky, Polské republiky a Spolkové republiky Německo.
2. 5. 2023 Liberecký kraj Regiony

28. Vysočina se chce jako první kraj v Česku víc zaměřit na venkovskou turistiku

Nejvíc obcí s méně než tisícovkou obyvatel v Česku. Tak vypadá Kraj Vysočina, kde lidé žijí hlavně na venkově a hustota osídlení není příliš velká. Proto má v tomto regionu turismus spojený s venkovem a půdou velký potenciál. Vysočina Tourism si to uvědomuje. V letošní turistické sezóně tak – kromě řady památek zapsaných na seznamu UNESCO – nově nabídne také zážitky na farmách a statcích, regionální produkty včetně lokální gastronomie, nápojů z místních pivovarů a originálních objektů v malých obcích či zcela na samotě. Vysočina je tak vůbec prvním krajem Česka s ucelenými službami v oblasti venkovské turistiky a regionem, který má daný segment jako prioritní téma.
28. 4. 2023 Kraj Vysočina Regiony

29. 18 ekomiliard pomůže kraji s revitalizací těžební krajiny

Dvacet sedm představitelů obcí jednalo se zástupci Ústeckého kraje a Ministerstva průmyslu a obchodu o problematice odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností, o tzv. 18 ekomiliardách.
28. 4. 2023 Ústecký kraj Regiony

30. Hledá se nejlepší obecní kronika Libereckého kraje

Jsou jedinečnými dokumenty a němými svědky života v obcích regionu. Šesté bienále soutěže měst a obcí o nejlepší kroniku Libereckého kraje vyhlašuje pod záštitou hejtmana Martina Půty Liberecký kraj. Cílem soutěže je podpořit a ocenit práci městských a obecních kronikářů a upozornit obyvatele kraje na význam kronik pro uchování pravdivého obrazu současnosti budoucím generacím. Obce mohou vyplněnou přihlášku zasílat do 31. května.
25. 4. 2023 Liberecký kraj Regiony

31. Karlovarský kraj přispěje obcím na protipovodňovou ochranu

Zpracování digitálních povodňových plánů či pořízení varovných systémů – to vše může být hrazeno z dotačního programu vyhlašovaného Karlovarským krajem. V letošním roce bude podpořeno na 8 projektů částkou přesahující 1 milion korun. Rozhodla o tom Rada Karlovarského kraje na svém posledním dubnovém zasedání. Rozdělení dotací bude ještě projednávat krajské zastupitelstvo.
25. 4. 2023 Karlovarský kraj Regiony

32. Město Ostrava v rámci programu prevence kriminality opět podpoří provoz bezpečných hřišť

Město Ostrava dlouhodobě podporuje síť otevřených hřišť, která nabízí zdarma bezpečné prostředí ke sportovnímu vyžití všech generací. Činí tak ve spolupráci s jednotlivými městskými obvody, které hřiště vybírají a zajišťují jejich údržbu i správce. Provoz sportovišť je financován z dotačního programu města v oblasti prevence kriminality.
24. 4. 2023 Ostrava Regiony

33. Krajští radní se setkali se starosty, řešili dopravu, 5G sítě i rozvoj nemocnic

Tradiční setkání se starosty měst a obcí uspořádal po zhruba půlroční pauze ve čtvrtek 20. dubna v otrokovické Besedě Zlínský kraj. Hejtman Radim Holiš společně s dalšími členy Rady Zlínského kraje seznámili představitele obcí s aktuálními informacemi z oblasti zdravotnictví, sociálních věcí, investic, digitalizace či životního prostředí. Setkání se zúčastnilo na 120 starostů.
24. 4. 2023 Zlínský kraj Regiony

34. Jak se hodnotí Město pro byznys

V uplynulých dnech jsme postupně informovali o hodnocení srovnávacího výzkumu Město pro byznys v jednotlivých krajích. V následujícím textu seznámíme čtenáře se základními principy výzkumu a hodnocení jednotlivých měst.
24. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

35. Nové přemostění v Blansku

Práce na novém mostě v Blansku jsou u konce. Jedna z nejvýznamnějších staveb Jihomoravského kraje byla zahájena v polovině července 2021, celá výstavba pak trvala 21 měsíců, definitivní předání stavby do užívání je plánováno na konec května.
21. 4. 2023 Obec a finance Regiony

36. Hejtmani a starostové podepsali v Krupce partnerskou smlouvu

Starostové a starostky šesti měst a obcí ležících na území Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, hejtmani Ústeckého a Karlovarského kraje Jan Schiller s Petrem Kulhánkem podepsali na hradě Krupka novou smlouvu o partnerství.
21. 4. 2023 Ústecký kraj Regiony

37. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec

Humpolec exceluje v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. V obou těchto hlavních kategoriích výzkumu se v rámci Kraje Vysočina umístil na prvním místě srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Ten vyhodnocuje analytická agentura Datank a hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí Hlavního města Praha. Na druhém a třetím místě se v Kraji Vysočina umístily Jihlava a Velké Meziříčí. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.
21. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

39. Vysoké Mýto je Historickým městem roku

Duchovní centrum Pražská křižovatka bylo 18. dubna, což je Mezinárodní den památek a sídel, místem vyhlášení Historického města roku, kterým se stalo východočeské Vysoké Mýto a získalo Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) v roce 2022.
19. 4. 2023 Obec a finance Regiony

40. MPO a CzechInvest spustily nový web o brownfieldech v České republice

Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest spustily nový webový portál věnující se rozvoji brownfieldů. Bude sloužit jako centrální informační zdroj pro podporu obnovy a revitalizace zanedbaných a nevyužitých lokalit v České republice. Součástí bude i Národní databáze brownfieldů, která obsahuje více než 4 tisíce lokalit.
19. 4. 2023 MPO ČR Regiony

41. V Poděbradech jednali zástupci krajů o cestovním ruchu

V Poděbradech se 13. a 14. dubna sešli zástupci Pracovní skupiny a Komise pro cestovní ruch Rady Asociace krajů ČR. Tématem jednání byl zákon o cestovním ruchu, podpora investic, problematika geoparků nebo příprava výstavy Expo v Japonsku. Setkání, které hostil Středočeský kraj, se účastnili také zástupci Ministerstva pro místní rozvoj nebo agentury CzechTourism.
18. 4. 2023 Středočeský kraj Regiony

42. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys

Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Pardubickém kraji stalo statutární město Pardubice. Na druhé příčce se v kraji umístila Česká Třebová a na třetí Hlinsko. Srovnávací výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.
18. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

43. Historické město roku 2022

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l. Právě toto moderně upravené historické místo bude svědkem vyhlášení výsledků soutěže o Historické město roku 2022.
17. 4. 2023 SHS ČMS Regiony

44. Nová Paka je podnikání zaslíbená

Vítězná Nová Paka si v Královéhradeckém kraji udržuje kvalitní podnikatelské prostředí i přístup veřejné správy, a v regionu tak získala první místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Druhý skončil Hradec Králové, bronz bere Dobruška. Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank, a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.
14. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

45. Zdroje a energie pro budoucnost Ústeckého kraje řešila odborná konference

Energetika jako minulost, přítomnost, ale hlavně budoucnost Ústeckého kraje. To je hlavní myšlenka konference Budoucnost Ústeckého kraje – strategické zdroje a suroviny regionu, která probíhá v konferenčních prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Během dvou dnů tu přednáškovými sály projde téměř 450 posluchačů a 50 řečníků.
13. 4. 2023 Ústecký kraj Regiony

46. Jsou města a obce pro vládu ještě rovnocenným partnerem?

Minulý týden se samosprávy dozvěděly z médií o rušení některých poboček České pošty. Tento týden to jsou územní pracoviště finančních úřadů. Čí pobočky zruší vláda příští týden? A dozvědí se to také obce až z médií?
12. 4. 2023 SMO ČR Regiony

47. Památka roku – vítězné projekty

Na pražském Žofíně se konal koncem března XI. Sněm Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, na kterém byly mimo jiné oceněny nejlepší realizované projekty v péči o památky za rok 2022. Památka roku je cena, která se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí (věci nemusí být „kulturními památkami“ dle zákona).
12. 4. 2023 SHS ČMS Regiony

48. Prohlášení hejtmana Pardubického kraje a starostů České Třebové, Hlinska, Chrudimi, Svitav a Ústí nad Orlicí k rušení poboček České pošty

Dne 31. března jsme obdrželi od generálního ředitele České pošty písemnou informaci o zrušení celkem 17 poštovních poboček v Pardubickém kraji od 1. července letošního roku. Toto zcela zásadní rozhodnutí pro život v našich městech bylo učiněno od stolu a informaci jsme obdrželi bez jakékoliv předchozí komunikace a bez detailní argumentace k jednotlivým pobočkám. V rámci stanoveného seznamu nebyla jakkoliv zohledněna specifika jednotlivých měst, stav poboček, předchozí investice, spádovost, bezbariérovost či počet parkovacích míst.
11. 4. 2023 Pardubický kraj Regiony

49. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov

Český Krumlov je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Jihočeském kraji. Podnikání se daří velmi dobře také v Táboře a Českých Budějovicích. Ukázaly to letošní výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.
11. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

50. Pardubický kraj má připraveny velké přeshraniční projekty, Unie zaplatí až 80 procent nákladů

Pardubický kraj se dlouhodobě snaží využívat všech dostupných dotačních programů, a to jak státních, tak evropských. Jedním z nich je operační program přeshraniční spolupráce INTERREG Česko–Polsko 2021–2027. Do něj chce kraj podat žádost na modernizaci silnice II/311 Mladkov–Jablonné nad Orlicí, na přeshraniční jízdy parních vlaků a vybudování železničního muzea v Dolní Lipce a na úpravy vnitřního prostoru vchodového objektu tvrze Bouda.
6. 4. 2023 Pardubický kraj Regiony
Bylo nalezeno 1450 záznamů.