K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Strážnicko a Veselsko

(Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy II.)

Datum: 17. 5. 2017, zdroj: OF 1/2017, rubrika: Regiony

V cyklu o stavebním vývoji jihovýchodní Moravy pokračujeme druhým dílem. V seriálu se zajímáme především o historická jádra vesnic.

Přinášíme fotografie lidového kulturního dědictví, příklady péče majitelů o lidové domy, ukázky jejich citlivé přestavby, ale upozorňujeme též na rekonstrukce a novostavby, způsobující nesoulad v prostředí vesnice.

Aktuálně si prohlédneme obce na Strážnicku a Veselsku, ležící v úrodné nivě řeky Moravy, v národopisném regionu zvaném Dolňácko. Byly založeny většinou podél vodních toků, s oboustrannou zástavbou selských usedlostí. Domy řazené vedle sebe tvoří ulice s rozšířenou návsí. Přízemní domy mají obytnou část orientovánu do ulice, s průjezdem do uzavřeného dvora s hospodářskou částí. Vápnem líčená stavení s modrou podrovnávkou mívala vstup zvýrazněn malovaným žudrem.

Selská usedlost na návsi strážnického Starého Města
Selská usedlost čp. 735 na návsi strážnického Starého Města je součástí zdejší městské památkové zóny. Trojdílný dům s průchozí síní reprezentuje lidové stavitelství celého Pomoraví. Průčelí je ozdobeno malbou s růžičkami a kohútkem typickou pro Strážnicko. O dům pečuje rodina Vavříkova, která jej využívá jako chalupu.
Rodný dům Joži a Franty Úprkových v Kněždubu
Rodný dům Joži a Franty Úprkových v Kněždubu z konce 19. století byl v roce 2009 opraven díky Mikroregionu Strážnicko. Bohatá štuková strukturální omítka dokládá zdobnost i půvab lidové architektury. V domě je expozice dobového interiéru s ukázkami tvorby místních umělců a kněždubských výšivek.
Objekt „na Gregorovém“ v Kněždubu
Objekt „na Gregorovém“ čp. 76 v Kněždubu upravili manželé Grossmannovi na Selský domek se zvířaty. Stavebně jej opravili a doplnili replikou slováckého žudra. V domě je expozice lidového interiéru a zemědělského nářadí, a také chov domácích zvířat. Existuje zde možnost ubytování i výukových programů o venkovském životě zaměřených na školní mládež.
Památkově chráněný venkovský dům v Tasově
Památkově chráněný venkovský dům čp. 52 v Tasově, postavený koncem 18. století, byl podle požadavků památkářů příkladně obnoven paní Anežkou Vorálkovou. Hygienické zařízení našlo své místo mimo původní půdorys objektu. V domě je zachovalý interiér a nabízí se tu možnost ubytování.
Náves v Kněždubu
Náves v Kněždubu byla přestavěna v různých dobách, s různými individuálními požadavky. Tím se zásadně změnila její původní tvář až na dnešní nesourodý vzhled. Výsledek je výzvou, aby současná i budoucí stavební činnost byla koordinována s ohledem na sousedství, a to ve veřejném zájmu.
Statek v Sudoměřicích
Statek čp. 20 v Sudoměřicích byl postaven z pálených cihel v roce 1902. Rodiny Mikéskova a Leskovská zachovaly při údržbě a opravách původní vzhled domu, pouze vyměnily okna za plastová a položily novou bobrovku. Vnitřní dispozici ponechaly beze změn, jen dostavily verandu a hygienické zařízení.
Dům v Hroznové Lhotě
Dům čp. 78 v Hroznové Lhotě byl v roce 2009 přestavěn v soudobém pojetí. Vložena byla velká okna, vstup zvýrazňuje vikýřová stěna s trojúhelníkovými okny, podkroví má střešní okna, plocha stěny je bez členění, krytinu tvoří vlnovka. Celkově však rekonstrukce působí klidně a sympaticky.
Vyšší standard bydlení vybudováním obytného podkroví
Vyšší standard bydlení domu byl získán vybudováním obytného podkroví. To je sice pro vesnici vhodnější než patrová nadstavba, avšak vikýře s okny jsou novotvarem, který by měl být používán střídmě. Tento případ nadměrného užití rušivých tvarů v střešním prostoru je poučný. Je patrný i z dálkových pohledů.
Předzahrádky
Předzahrádky s květinami, léčivkami a ovocnými stromy našich babiček byly krásné a voněly, ale vyžadovaly péči. Proto byly nahrazeny jehličnany, tújemi, stříbrnými smrky a koniferami. Současný vývoj vede ke kamenným zahrádkám s přivezenými balvany, oblázky a štěrky, s tu a tam vloženým keříkem.
Nová venkovská architektura v místě bývalého statku
Nová venkovská architektura stojí v místě bývalého statku. Ne však bok po boku sousedů, naopak se od nich vědomě izoluje a šikmo odskakuje od stavební čáry. Obojí je stavební chybou. Dům se zvýšeným obytným podkrovím má výrazná okna v barokních obloucích, netypická pro vesnici.
Novostavba v proluce
Novostavba v proluce hýří novými materiály, tvary a barvami. Střecha o dvou spádech je kryta černou, lesklou krytinou, průčelí má dvoubarevnou akrylátovou omítku a členící stříšku; okenní sloupek, závětří, lodžie a sokl mají obklad. Předzahrádku tvoří kus skály, štěrk, lesklá dlažba a trávníček s jehličnany.
„Můj dům – můj zámeček“
Při realizaci romantických představ „můj dům – můj zámeček“ nemůže chybět dominantní věžička, zámecké zábradlí u vstupu a parkové kultivary. Panský dům zdobící okraj obce se chce zřetelně odlišovat od „dědiny“.

***

Seriál byl publikován v národopisném a vlastivědném časopise Malovaný kraj, který vychází od roku 1946 a uchovává a rozvíjí kulturní tradice folklorního regionu Slovácka.

Ing. Jan Kruml

TOPlist
TOPlist