Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Horňácko
Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy 1.
Sochař Josef Mařatka, žák Augusta Rodina, se přičinil o uspořádání souborné výstavy mistrova díla v Praze v roce 1902. Po četných oslavách velkého umělce mu chtěli naši výtvarníci oplátkou ukázat něco ze své vlasti, něco krásného, jedinečného.
Proto byla zorganizována jeho triumfální jízda po Moravském Slovácku, kterou Mařatka ve své knize Vzpomínky a záznamy, vydané v Praze roku 1987 vylíčil takto: „Cesty po Moravském Slovácku se také zúčastnili malíři a sochaři všech uměleckých spolků, divadelní umělci brněnští, malířka Zdeňka Braunerová a mnoho hostů. Zhlédnout rázovité moravské kroje, výšivky, stavby, žudra, majoliku, celé to národopisné bohatství, jejich ženy v krojích, dívky, šohaje, jejich zvyky, tance, zpěvy, to vše bylo pro Rodina objevem, byl vším tím nadšen. Když viděl ztepilé slovácké ženy s jejich zdravými dětmi v krásných, originálních vyšívaných krojích státi před jejich pomalovanými domy, s nadšením se vyjadřoval, že jsou to ‚zcela řecké ženy‘! Veselí a nadšení bylo nepopsatelné na cestě k malíři Jožovi Úprkovi do Hroznové Lhoty, kde slavnosti nabyly vrcholu“.
Všechny ty „pomalované domy“, které mistr obdivoval, byly lidové stavby, součást našeho hmotného kulturního dědictví. V nich je zobrazen život tehdejších obyvatel, jejich řemeslná zručnost i specifický ráz kraje. Od té doby nastalo na venkově mnoho změn vlivem kolektivizace, mechanizace zemědělské výroby, i přirozených požadavků obyvatel na vyšší kvalitu bydlení. S přestavbami došlo k zániku mnoha původních stavení, k narušení místního rázu, a ke ztrátě historických a estetických hodnot, ale i k zlepšení standardu bydlení i kultivaci prostředí.
Pro další období jsme připravili seriál o stavebním vývoji, k němuž na Slovácku dochází. Soustředíme se na historická jádra vesnic, o která jde především. Uvedeme příklady péče o lidové kulturní dědictví, ale také necitlivé, expresivní přestavby, účinek nových stavebních technologií i městských vlivů, způsobujících nesoulad v prostředí vesnice. Seriálem bychom chtěli zvýšit zájem občanů, zastupitelů, ale i projektantů a pracovníků stavebních úřadů o udržení charakteristického rázu a souladu našich vsí pro další generace.
***
V prvním dílu našeho seriálu se podíváme na Horňácko – nevelký, ale výrazný národopisný region v podhůří Bílých Karpat s bohatým folklorním životem a s místními formami lidových domů. Horňácké vsi tvoří usedlosti, založené po obou stranách komunikace, vedené podél říčky Veličky a jejich přítoků.
Starší zástavba měla štítovou orientaci, v průběhu 19. století ji nahradila orientace okapová, což znamená, že stavení jsou do ulic obrácena svou delší zdí – s okapem. Domy byly dříve stavěny převážně z místních přírodních materiálů.
Tradičním centrem je zde Velká nad Veličkou. Vesnické památkové zóny jsou ve Vápenkách a v Javorníku, zachovalé lidové domy jsou v každé vesnici. Od 60. let minulého století probíhá v obcích proces přestavby, v tomto století k tomu přistupuje technologie zateplování domů s barevnými omítkami.










***
Seriál byl publikován v národopisném a vlastivědném časopise Malovaný kraj, který vychází od roku 1946 a uchovává a rozvíjí kulturní tradice folklorního regionu Slovácka.
- Seriál Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy
-
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Horňácko, 2. 2. 2017 (právě čtete)
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Strážnicko a Veselsko, 17. 5. 2017
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Kyjovsko, 7. 8. 2017
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Podluží, 11. 9. 2017
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Uherskohradišťsko, 21. 11. 2017
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Uherskobrodsko, 1. 2. 2018
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Luhačovické Zálesí, 20. 4. 2018
- Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Hanácké Slovácko, 19. 6. 2018