K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – Uherskobrodsko

(Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy VI.)

Datum: 1. 2. 2018, zdroj: OF 5/2017, rubrika: Regiony

Pokračujeme v návštěvách vesnic Moravského Slovácka, abychom si prohlédli jejich stavební vývoj a dokumentovali jej v šestém díle našeho seriálu. V něm se podíváme do rozsáhlého území Uherskobrodska.

Tato část jihovýchodní Moravy leží mezi Uherskohradišťskem, Zlínskem, Luhačovickým Zálesím a moravsko-slovenskými hranicemi. Jeho středem je údolí říčky Olšavy, do níž vtékají přítoky z Vizovické pahorkatiny a z Bílých Karpat na jihovýchodě. Historickými centry tohoto území jsou Uherský Brod a na východě město Bojkovice.

Na svazích Bílých Karpat leží svébytná oblast Moravských Kopanic, jejíž centrální obcí je Starý Hrozenkov. Nejvyšším vrcholem, opěvovaným v lidových písních je Velká Javořina, místo tradičního setkávání Čechů a Slováků. Vesnické památkové rezervace jsou ve Vlčnově a Veletinách, objekty lidového stavitelství najdeme v každé obci. Jde o přízemní, hliněné trojdílné domy komorového půdorysu, krytých původně došky, později taškami. Na Kopanicích převažoval roubený dům s šindelem karpatského typu.

Uherskobrodsko je spojeno s rodákem Janem Amosem Komenským. Jeho jméno nese Muzeum v Uherském Brodě, památník v Komni a Bartkův mlýn s pamětní deskou v Nivnici. Expozici Kopanic obsahuje Muzeum Bojkovska, místní muzeum mají Šumice a Bystřice, obydlí zvěrokleštiče vystavuje Komňa, rolnický dům a expozici lidových pálenic uvidíme ve Vlčnově. Živé lidové umění v tomto koutě Moravy udržuje řada folklorních souborů, cimbálových a dechových muzik.

Skromný rodinný dům v Březové
Skromný rodinný dům malého zemědělce z nepálených cihel, postavený v Březové na konci 19. století na trojúhelníkovém pozemku čp. 115 měl obytnou část v čele domu a hospodářskou část v bočním traktu. Byl po léta neobydlen. Obec stavení zakoupila, provedla celkovou opravu do původního stavu a zřídila v něm místní muzeum.
Dům v Hradčovicích
Hradčovická náves bývala tvořena širokými selskými usedlostmi. Dům čp. 54 byl bohatý statek postavený ve tvaru písmene L asi koncem 19. století. Pokud by byl zachován, mohl by sloužit jako příklad lidového stavitelství. Má sice vlastníka, ale není obýván a jeho osud je již naplněn. Je jen otázkou, zda bude přestavěn citlivě.
Nárožní dům v Uherském Brodě
Nárožní dům čp. 1005 v Uherském Brodě je zemědělskou usedlostí z roku 1925. Z průčelí je zřejmé, že nalevo od obytné části byla stodola a napravo chlévy. Líčená omítka bíle zvýrazňuje žudro, sdružená okna, kordonovou římsu ve štítu a nároží. Lidový dům je prostý a půvabný. V nedávné době na něm byla vyměněna okna za hnědá, plastová, bez členění.
Vlčnov
Vlčnov je rázovitá obec se třiačtyřiceti nemovitými památkami, ale i přestavbami a novostavbami. Hlavní ulice vznikla na začátku 20. století, a to v jednotném stylu, zachovaném na vzorně udržovaném domě čp. 622. Domy vedle něj jsou již soudobě upraveny a zatepleny, s akrylátovými omítkami prudkých barev po celých plochách průčelí.
Bývalý zemědělský dům ve Vlčnově
Bývalý zemědělský dům ve Vlčnově v řadové zástavbě se stal sídlem firmy, která jej přestavěla. Zachovala sice původní velikost objektu, avšak prosklenou okenní stěnou v podkroví nejen zdůraznila význam svých kancelářských prostor, ale vytvořila novou dominantu budovy. Účinek přestavby završují dvoubarevná šeď a černá krytina.
Původní stavení na návsi v Březové
Původní stavení na návsi v Březové bylo v minulém období zbořeno a místo něj se začal stavět obchodní dům. Dokončen však byl nakonec objekt čp. 435 o třinácti bytových jednotkách. Ačkoli došlo ve stavebním programu k improvizaci, projektant navrhl rozměry a tvary bytového domu, jež jsou úměrné prostředí návsi.
Přestavba venkovského domu v Březové
Přestavba venkovského domu v ulicové zástavbě v Březové sice zachovala jeho původní hmotu, avšak necitlivě se zachovala k dispozici objektu, což se projevilo v nevyváženém průčelí. Dokládá to vstup posunutý na okraj domu, nahodile vložená okna, převýšený sokl a prosklené balkonové dveře ve vikýřích. Vyzývavá barevnost celkový účinek umocňuje.
Zástavba ve Strání
Část zástavby ve Strání a obdobně i v každé obci stojí na úzkých parcelách. Jejich domy již nevyhovují soudobým požadavkům na standardní bydlení. Je zřejmé, že musí dojít k jejich přestavbě. Je však na místě otázka, jak má ona přestavba vypadat a zdali je obec na tuto brzkou budoucnost připravena. Jestli pořídila studii, která stanovila regulační pravidla, jež docílí stejnorodost a soulad nové zástavby s celkovým rázem vesnice.
Dům v Korytné
Do podhorské obce Korytná, se svažitým terénem a lesnatou krajinou, se zatoulal růžový dům. Přístup k němu doprovází barokní kuželkové zábradlí, schůdky se vstupuje do pětibokého zádveří se stříškou, garáž kryje široký balkon, okna a vrata jsou bílá, plastová. Zahrádku doplňuje socha lepé dívky. Chtěnou honosnost však narušuje plechová střecha.
Budova ve Lhotce
V novostavbě chce každý realizovat svoje sny. Uskutečnění romantických představ se v této budově ve Lhotce splnilo půlkruhovými okny, kruhovou rozhledničkou, šestihrannou stříškou s kohoutem a růžovým průčelím.
Bánov
Při příjezdu do Bánova nás vítá s péčí udržovaná kaplička sv. Cyrila a Metoděje. Vedle ní stojí běžné patrové bytové domy. Ty byly nedávno zatepleny. Dodavatel vytvořil na průčelích výtvarnou novinku, osvědčenou na městských panelácích: šikmé, šípové výtvarné řešení. Na sousedním domě položil jako obvykle ostře barevnou omítku bez členění.
Soudobé architektonické dílo
Jedná se o kultivované soudobé architektonické dílo. Jeho autor se však nezabýval začleněním domu do unikátního vesnického prostředí. Budova má mezinárodní charakter a může stát kdekoliv na světě. Avšak nikoliv na rakouském, bavorském či švýcarském venkově, kde jsou dodržovány, ba uctívány tradice. Škoda, že tomu u nás není podobně…

***

Seriál byl publikován v národopisném a vlastivědném časopise Malovaný kraj, který vychází od roku 1946 a uchovává a rozvíjí kulturní tradice folklorního regionu Slovácka.

Ing. Jan Kruml

TOPlist
TOPlist