K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Svazkové školy jsou řešením…

(Svazkové školy jsou řešením… 0.)

Datum: 25. 3. 2014, zdroj: OF 1/2014, rubrika: Školství

Pod názvem Školy zřizované svazky obcí připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy praktického průvodce určeného pro zřizovatele a ředitele škol, pro pedagogy i rodiče žáků.

Útlá brožurka přináší argumenty, příklady a informace o tom, co to jsou školy zřizované svazky obcí a proč a jak je (ne)zřizovat. Cílem tohoto materiálu není vytvářet nějakou síť optimálních škol nebo navrhovat hromadné a plošné změny školského systému. Cílem je představit možnosti a varianty správy škol, které náš právní řád podporuje a které se pro některé obce mohou ukázat jako nečekaně jednoduché a účinné řešení problémů ekonomických, provozních nebo problémů zajišťování kvality vzdělávání.

Popisované modely zřizování škol určitě nebudou vhodné pro všechny školy, školky a obce. Stejně tak však ani stávající systém není pro všechny obce stejně výhodný. Nabízí se proto jiný přístup a přitom zůstává možnost zvolit vlastní rozhodnutí o tom, které z možných řešení je pro danou obec optimální. Změna je v tom, že málo používané modely a varianty si vedle stávajícího systému budeme umět lépe představit, porovnat je a vědomě a kvalifikovaně se rozhodnout. Svazkové školy pomohou zlepšit ekonomickou a materiální situaci i kvalitu vzdělávání. Pro jejich podporu je resortem školství vyčleněna nejenom metodická podpora.