Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov

Město pro byznys 2022 9.

11. 4. 2023 Město pro byznys Regiony

Český Krumlov je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Jihočeském kraji. Podnikání se daří velmi dobře také v Táboře a Českých Budějovicích. Ukázaly to letošní výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

Nabídka úředních hodin i webové stránky

Český Krumlov zaznamenává v rámci Jihočeského kraje velmi vysoký počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Počet uchazečů o zaměstnání je zde rovněž velmi vysoký, což skýtá podnikatelům možnost výběru pracovních sil. Index stáří, tedy poměr osob starších 65 let ku lidem mladším 14 let, je v Českém Krumlově velmi nízký, což je příslibem pro rozvoj podnikání i do budoucna. Radnice vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a sportu. Město má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, který na nich v přehledné formě nalezne vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnoho dalšího. Český Krumlov v rámci celého kraje nabízí rovněž nadprůměrný počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé, ale samozřejmě nejen oni, mohou vyřídit vše potřebné.

„Mám upřímnou radost, na druhou stranu je to závazek, abychom stále byli takto přívětivými partnery pro podnikatele, kteří v Krumlově působí. Poděkování patří také kolegům, zaměstnancům radnice a určitě na úspěch mělo vliv i předchozí vedení. My ve městě podporujeme všechny kulturní, společenské akce, které do Krumlova přivádějí návštěvníky na vícedenní pobyty a věřím, že to je cesta, kterou Krumlov i místní podnikatelé potřebují pro to, aby byli úspěšní,“ říká starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády.

Městem pro byznys v Jihočeském kraji se stal Český Krumlov. Ocenění převzal starosta Alexandr Nogrády.
Městem pro byznys v Jihočeském kraji se stal Český Krumlov. Ocenění převzal starosta Alexandr Nogrády.

Tábor má nadprůměrné množství velkých firem

V Táboře je v rámci regionu vysoce nadprůměrné množství firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů. Město myslí na bytovou výstavbu, alespoň o tom svědčí velmi vysoký počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. Radnice se může také pyšnit v rámci Jihočeského kraje nadprůměrným podílem dotací na celkových příjmech města.

V Českých Budějovicích je hodně živnostníků

Bronzové České Budějovice mají vysoce nadprůměrné množství živnostníků v přepočtu na obyvatele. V krajském městě rovněž meziročně rychle roste celkový počet ekonomických subjektů. Město myslí na životní prostředí, alespoň o tom svědčí vůbec nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily. Radnice se může pochlubit vysokou likviditou a také dostatečnými finančními prostředky vynakládanými na veřejnou dopravu.

František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR říká, že „…nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území a zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit.“

Tab. 1. Celkové pořadí Město pro byznys 2022 (Jihočeský kraj)
Poř. Město pro byznys 2022
1. Český Krumlov
2. Tábor
3. České Budějovice
4. Písek
5. Vimperk
6. Třeboň
7. Vodňany
8. Strakonice
9. Blatná
10. Milevsko
11. Soběslav
12. Trhové Sviny
13. Jindřichův Hradec
14. Kaplice
15. Dačice
16. Prachatice
17. Týn nad Vltavou

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023 (právě čtete)
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023