Brno je městem pro podnikání

Město pro byznys 2022 5.

20. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

Statutární město Brno je nejlepším městem v celém Jihomoravském kraji z hlediska podnikatelského potenciálu. Podnikání se daří velmi dobře také v Moravském Krumlově a Hodoníně. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v ČR a 22 městských částí hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Město pro byznys

V Brně se to podnikáním jenom hemží

Moravská metropole má v kraji ze všech obcí s rozšířenou působností největší počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele, a to ať už se jedná o firmy, tak o živnostníky. Vysoce nadprůměrný je tu rovněž podíl firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Rozvoj podnikání bezesporu podporuje výborné dopravní spojení. V Brně se hodně staví, svědčí o tom největší počet dokončených bytů v regionu, přepočtených na meziroční změnu počtu obyvatel.

Město vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy a také kultury. V rámci Jihomoravského kraje byly jako nejlepší vyhodnoceny rovněž webové stránky města z pohledu podnikatele. Ten na nich najde všechno, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou, ale i mnoho další užitečných informací a odkazů.

„Jsem za ocenění velmi rád, protože ve jmenovaných kritériích se Brno i oproti předcházejícím letům zlepšilo. Velmi mě těší ocenění webových stránek z pohledu podnikatele. Máme úplně nový web určený pro podnikatelské prostředí, výzkum a koncept Smart City. A uvidíme, jak dopadneme v celostátním kole. Pro podnikatele máme několik projektů, které se už nyní realizují. Jsou to například podnikatelské mise, máme také podporu inovativního podnikání. Myslím si, že spolupráce s podnikatelskou sférou v Brně jednoduše funguje,“ říká vedoucí odboru strategického rozvoje a spolupráce města Brna František Kubeš.

Ocenění v Jihomoravském kraji převzali zleva – Vojtěch Kocáb,
1. místostarosta města Moravský Krumlov, František Kubeš, vedoucí odboru
strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna a Dalibor Novák, vedoucí
odboru rozvoje města Hodonín
Ocenění v Jihomoravském kraji převzali zleva – Vojtěch Kocáb, 1. místostarosta města Moravský Krumlov, František Kubeš, vedoucí odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna a Dalibor Novák, vedoucí odboru rozvoje města Hodonín

Moravský Krumlov dokáže čerpat dotace

Rozvoj podnikatelského prostředí v Moravském Krumlově může těžit z nadprůměrného počtu uchazečů o zaměstnání v přepočtu na obyvatele. Nárůst počtu obyvatel je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Moravský Krumlov má především v rámci kraje vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích obce a také nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech. Vyzdvihnout je třeba nadprůměrné výsledky v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů.

Hodonín myslí na elektromobilitu

Bronz získává na jižní Moravě město Hodonín, které se může pochlubit vysokým počtem právnických osob, dále vysoce nadprůměrným počtem dobíjecích stanic pro elektromobily, a to i v přepočtu na množství firem. Místní radnice věnuje pozornost oblasti vzdělávání a sportu, alespoň o tom svědčí nadprůměrné výdaje právě do těchto oblastí. Při srovnání s ostatními má Hodonín velmi vysoký počet úředních hodin, během nichž si mohou podnikatelé, ale nejen ani, vyřídit vše potřebné.

Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl, který je rovněž radním Jihomoravského kraje a starostou města Kyjov řekl mimo jiné, že „…srovnávací výzkum Město pro byznys ukazuje všem zainteresovaným zastupitelstvům, zda jejich zvolená cesta napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů.“

Tab. 1. Celkové pořadí Město pro byznys 2022 v Jihomoravském kraji
Poř. Město pro byznys 2022
1. Brno
2. Moravský Krumlov
3. Hodonín
4. Pohořelice
5. Znojmo
6. Mikulov
7. Kyjov
8. Šlapanice
9. Blansko
10. Kuřim
11. Slavkov u Brna
12. Břeclav
13. Vyškov
14. Veselí nad Moravou
15. Hustopeče
16. Tišnov
17. Bučovice
18. Rosice
19. Ivančice
20. Boskovice
21. Židlochovice

David Pavlát

Seriál Město pro byznys 2022
 1. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji, 1. 3. 2023
 2. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji, 2. 3. 2023
 3. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň, 3. 3. 2023
 4. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou, 15. 3. 2023
 5. Brno je městem pro podnikání, 20. 3. 2023 (právě čtete)
 6. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje, 23. 3. 2023
 7. Zlín nezapře své podnikatelské kvality, 27. 3. 2023
 8. Podnikání se v Olomouci daří, 29. 3. 2023
 9. Jihočeskému podnikání vládne Český Krumlov, 11. 4. 2023
 10. Nová Paka je podnikání zaslíbená, 14. 4. 2023
 11. Pardubice vítězí v krajském kole Města pro byznys, 18. 4. 2023
 12. Podnikatelským suverénem na Vysočině je Humpolec, 21. 4. 2023
 13. Jak se hodnotí Město pro byznys, 24. 4. 2023
 14. Lysá nad Labem je celorepublikovým Městem pro byznys, 15. 5. 2023
 15. Postavte rozhodnutí na datech, 19. 5. 2023