K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Program Výstavba

(Program Výstavba 1.)

Datum: 10. 6. 2019, zdroj: OF 3/2019, rubrika: Dotace

Vláda odsouhlasila koncem dubna nový dotačně-úvěrový program Výstavba, který připravilo MMR. Program přispěje ke zvyšování dostupnosti bydlení. V dalších letech by se tak ročně mohlo v obcích postavit až dva tisíce sociálních a dostupných bytů.

Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky

Státní fond rozvoje bydlení zveřejní výzvu pro příjem žádostí co nejdříve, tedy ihned po nabytí účinnosti nařízení vlády. „Program Výstavba je naší reakcí na kritickou situaci v některých regionech a nutnost přijít s rychlým, přímočarým řešením. Je to možnost kombinace dotace a výhodného úvěru a nemusí se jednat ani o výstavbu na zelené louce, ale možný je i nákup jednotlivých bytů, které po rekonstrukci mohou sloužit k sociálnímu bydlení. Sociální byty budou určeny skutečně pro ty potřebné,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nový program Výstavba budou moci využívat obce na investiční akce v oblasti výstavby obecních bytů, a to jak sociálních nájemních bytů určených pro domácnosti, u kterých došlo k tzv. tržnímu selhání v oblasti bydlení, tak nájemních bytů určených pro středně příjmové domácnosti a pro domácnosti veřejně prospěšných profesí (lékaři, učitelé, policisté, apod.) podle potřeb obce tak, aby docházelo k sociálnímu mixu v dané lokalitě a byla udržena, případně se dále rozvíjela, kvalita veřejných služeb.

Pro letošní rok má Státní fond rozvoje bydlení připraven celkem jednu miliardu korun (z toho na sociální byty 650 mil. Kč a na úvěry 350 mil. Kč). V případě sociálních bytů se počítá s investiční dotací až do výše 100 % uznatelných nákladů. Program Výstavba svými parametry z velké části nahrazuje původně zamýšlený zákon o sociálním bydlení. Ministerstvo pro místní rozvoj aktuálně připravuje základní teze pro státní Koncepci bydlení po roce 2020, ze které vzejde případná potřeba dalších legislativních norem pro řešení dostupnosti bydlení v České republice.

Seriál Program Výstavba

  1. Program Výstavba, 10. 6. 2019 (právě čtete)
  2. Jednání Rady pro evropské fondy, 11. 6. 2019
  3. Prostředky na zateplení domů, 13. 6. 2019
  4. Kvalita bydlení, 17. 6. 2019
  5. Hasiči dostanou 3,4 miliardy korun, 19. 6. 2019
  6. Národní dotační zdroje, 20. 6. 2019
  7. Program RE:START, 24. 6. 2019