Chytrá města a obce – nové pojmy a co je za nimi?
Tento článek navazuje na text uveřejněný v čísle 4/2014. Minule padla zmínka o strategiích a připomenutí, že města a obce nejsou jen prodlouženou rukou státu, ale i vykonavatelem samosprávných činností, které lze vykonávat lépe s podporou moderních informačních technologií. Byly také zmíněny pojmy Chytrá města (Smart Cities) a Zelená digitální charta (Green Digital Charter), které k nám přes hranice pronikají nejen s novými nápady, ale i s dotačními příležitostmi. A o tom je dnešní článek.
Chytrá města/Smart Cities
Smart Cities je výraz v posledních letech užívaný v celém světě lidmi z vedení měst, z oblasti výzkumu, rozvoje i z technologických firem. Ve městech je totiž soustředěn vysoký potenciál pro inovace jak v oblasti myšlenek a nápadů, tak v oblasti uplatňování nových technologií a systémů pro řízení a rozhodování. Výklady pojmu Smart Cities se liší. Společným rysem je však úsilí o inovativní postupy na prahu 21. století. To zahrnuje mj. chytré vládnutí (strategické plánování, participace, spolupráce), udržitelný rozvoj (vyvážený z pohledu ekonomiky, kvality prostředí, spotřeby zdrojů a kvality života), a právě inovace a využití moderních technologií ve všech oblastech správy a rozvoje města (péče o území, energetika, doprava, životní prostředí, vzdělávání, zdravotní a sociální péče, bezpečnost a další).
Evropská komise založila v roce 2011 iniciativu Smart Cities and Communities. V rámci této iniciativy je podporována spolupráce měst, výzkumu, privátního a neziskového sektoru i občanů. Účelem je zlepšování kvality života ve městech, efektivita a konkurenceschopnost. Hlavními pilíři iniciativy EU jsou inovace a informační technologie, udržitelná doprava a energetika. Byl pro ni vytvořen věcný rámec (strategický a operační implementační plán), dotační zdroje (předloni např. 365 mil. € v rámci programu Horizon 2020) a institucionálně byla zakotvena ve strukturách Evropské komise (v rámci DG Connect, Unit Smart Cities and Sustainability). V roce 2014 se v rámci této iniciativy sešlo 370 projektů a závazků spolupráce, které podalo přes 3000 subjektů (36 % z oblasti veřejné správy) ze 31 zemí. Hlavní témata? „Městská mobilita“, „Open Data“, „Integrované dopravní, energetické a komunikační sítě“, „Efektivní nízkouhlíková energetika“, ale i metriky a indikátory pro hodnocení výkonnosti, pracovní postupy a modely a další.
Koncept Smart Cities v různě modifikované podobě uplatňují při spolupráci s městy i velké ICT společnosti, např. IBM (Smarter Cities v rámci strategie Smarter Planet), Microsoft (City Next), ATOS (My City) a další. Zatím spíše jinde ve světě než u nás.
V České republice se teprve objevují první vlaštovky. Například blok Smart Cities na programu konference Internet ve státní správě a samosprávě, čtvrtletník Smart Cities magazine, aktivity organizace TOP-EXPO. Některé z myšlenek chytrých měst jsou v dokumentu Digitální strategie rozvoje města obcí ČR 2014+ Svazu měst a obcí ČR. Praha vloni přijala v souvislosti s přípravou na nové programovací období EU strategii SMART Prague 2014–2020.
EUROCITIES a Zelená digitální charta

Města spolupracují a hájí své zájmy nejen na domácí scéně, ale i na té evropské. EUROCITIES je sdružením evropských měst, které od svého založení v roce 1986 spojuje více než 130 velkých evropských měst a dalších 40 partnerských měst a organizací, celkem ze 35 zemí (z ČR jsou členem Brno, Ostrava, Plzeň a Praha). Tematické otázky jsou řešeny v hlavních skupinách nazývaných Forums. Smart City je jedním z témat, kterým se věnuje Knowledge Society Forum (KSF) zaměřené na témata informační společnosti (dalšími tématy jsou např. eInclusion, OpenData).

Z podnětu Manchesteru a dalších aktivních měst v KSF vznikla v roce 2009 iniciativa Zelená digitální charta (Green Digital Charter), ke které se připojilo již 44 signatářských měst. Signatářem se v září 2014 stala i Praha (v ČR zatím jediná). Charta zdůrazňuje úlohu měst a jejich vzájemné spolupráce při realizaci cílů podle priorit a politik EU v oblasti využití ICT, energetické efektivity, kvality životního prostředí a ochrany klimatu. Signatáři se zavazují spolupracovat při naplňování cílů charty, realizovat 5 větších pilotních projektů v oblasti energetické účinnosti s podporou ICT a snížit tzv. uhlíkovou stopu z aktivit města do 10 let o 30 %. Charta souvisí kromě Smart Cities i s jinou iniciativou EU zaměřenou na lokální udržitelnou energetiku – Pakt starostů a primátorů, ke kterému se v ČR připojilo dosud jen 5 měst a obcí (Ostrava, Jeseník, Hlinsko, Mezilesí a malá obec Lkan).
Nepochybně si položíte otázku – proč mě to má zajímat, k čemu jsou takové iniciativy a charty dobré? Ale pojďme na to jinak. Nejde o nic menšího než o OBEC a FINANCE. Připouštíte si myšlenku, že modernizace je ve správě obce nutností? Jste příznivci výměny zkušeností s jinými? Máte dostatek peněz v rozpočtu? Už jste si zkusili sáhnout na dotace ze Strukturálních fondů EU (ať už si o nich myslíte cokoliv)? Už jste slyšeli něco o komunitárních programech, kde si na dotace sáhnete jen v mezinárodním týmu? Od podobných dotazů k činům se ubírají jiná města, ze kterých si lze brát příklad. V problematice Smart Cities a Zelené digitální charty jsou to třeba Vídeň, Norimberk, Amsterodam, Barcelona, Manchester, Helsinky, Stockholm, ale i města z mladších členských zemí jako Riga, Talin, Záhřeb a další. Co a jak dělají? O tom zase příště.
- Seriál Chytrá města a obce
-
- Chytrá města a obce – informatika nejen pro lepší úřadování, ale také pomocník pro samosprávu, 28. 11. 2014
- Chytrá města a obce – nové pojmy a co je za nimi?, 17. 4. 2015 (právě čtete)