Na přípravu bytových projektů samospráv půjde 582 milionů korun

18. 3. 2025 MMR ČR Bydlení a stavby

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhodnotilo žádosti z páté výzvy subkomponenty 4.1.3 Národního plánu obnovy. Na přípravu projektové nebo soutěžní dokumentace a také urbanistické a architektonické soutěže získalo 115 projektů samospráv celkem 400 milionů korun z evropských zdrojů. V součtu všech pěti výzev ze subkomponenty 4.1.3 připadlo na bytové projekty 582 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Byty z podpořených projektů musí podle podmínek dotace vzniknout nejpozději do deseti let – celkem by jich mělo být 3566. Ministerstvo pro místní rozvoj a regionální centra Státního fondu podpory investic samosprávám poskytují poradenství také v oblasti financování výstavby a rekonstrukcí dostupného bydlení ze státních, evropských i soukromých zdrojů.

„Naším cílem je, aby každý desátý byt v Česku byl v obecních rukou nebo pronajímaný v režimu dostupného nájemního bydlení. Díky tomu budou mít možnost bydlet výhodně a za férových podmínek například mladí, senioři, zdravotníci nebo učitelé a další lidé ze střední třídy. Z posledního průzkumu mezi obcemi vyplynulo, že skoro tři čtvrtiny z nich chtějí byty stavět a rekonstruovat, zároveň ale mnoha z nich chybí finance na přípravu projektů. Dohromady 582 milionů korun z Národního plánu obnovy pomůže odstranit tuto bariéru, která trápí především menší samosprávy,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Prostředky nejen z poslední páté výzvy pomohou obcím zvládnout fázi bytového projektu před vydáním stavebního povolení. Jde tu především o vznik projektové dokumentace nebo také o urbanistické a architektonické studie a přípravu soutěžní dokumentace pro realizaci staveb.

V samotné páté výzvě MMR vyčlenilo 400 milionů korun, které si rozdělí 115 projektů napříč Českem. Na jeden v průměru připadá 3,5 milionu korun. Nejvíce prostředků získali žadatelé ze Zlínského (90,9 milionu korun), Jihomoravského (48,4 milionu korun) a Olomouckého kraje (35 milionů korun). Další výzvy subkomponenty 4.1.3 také podpořily bytové projekty samospráv částkou 182 milionů korun. V součtu pěti výzev subkomponenty je to 582 milionů korun, které podpoří projektovou přípravu 3566 dostupných a v doplňkové míře sociálních bytů. Projekty se pohybují na škále od dvou bytů po komplex o stovkách bytových jednotek. Nejčastěji se jedná o bytové domy se zhruba deseti bytovými jednotkami jako například v Olešnici v Jihomoravském kraji nebo v Těchoníně v Pardubickém kraji. Největšími projekty je 140 městských bytů v Jihlavě nebo 269 bytů v Praze-Dolních Počernicích. Podle pravidel dotace jejich realizace musí proběhnout do deseti let.

Úspěšné projekty pro přípravu dostupného bydlení podle jednotlivých výzev
Úspěšné projekty pro přípravu dostupného bydlení podle jednotlivých výzev

„Velký zájem o výhodné úvěry v našem programu Dostupné nájemní bydlení i o podporu projektové přípravy vysílají současné i budoucí vládě jasný vzkaz. Obce budou mít v zásobě kvalitní projekty dostupného nájemního bydlení a jsou připravené je realizovat. Mou ambicí je vrátit každoroční objem veřejných investic do obecních bytů na deset miliard ročně. Je to důležitý krok na cestě z krize bydlení v Česku, který doporučuje i Národní ekonomická rada vlády,“ dodal Kulhánek. Kromě programu Dostupné nájemní bydlení Státního fondu podpory investic budou veřejné peníze na výstavbu, rekonstrukce a pořizování dostupných bytů poskytovat také Národní rozvojová banka. Dále její dceřiná společnost Národní rozvojová investiční bude v tomto roce zakládat koinvestiční fond s polovičním podílem soukromých prostředků. Všechny tyto tři finanční nástroje připravilo MMR v uplynulých třech letech.

Samosprávám dále poskytuje odborné poradenství síť regionálních center Státního fondu podpory investic. Za méně než rok od začátku svého fungování už poskytla přes 2300 konzultací v oblasti bytových projektů. Pomáhá vzniknout více než 500 projektům dostupného bydlení v celkové hodnotě 30 miliard korun. Vedle finanční a odborné pomoci Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje legislativu, která umožní fungování neziskových bytových společností v České republice – s předložením návrhu se počítá ještě v roce 2025. Do budoucna například pomohou propojit projekty dostupného bydlení se zdroji penzijních fondů. Trojici investičních nástrojů, podporu přípravy bytových projektů, síť regionálních center i zákon o podpoře bydlení a další aktivity MMR realizuje v rámci své reformy Bydlení pro život.

Výzva č. 5 komponenty 4.1. Systémová podpora veřejných investic, subkomponenty 4.1.3 Finanční podpora přípravy projektů souladných s cíli EU je zaměřena na podporu dostupného nájemního bydlení v souladu s novými výzvami v oblasti digitální a zelené tranzice.