V krajích začala fungovat centra podpory investic do bydlení, obcím nabídnou praktickou pomoc s bytovými projekty
Starostkám a starostům centra nabídnou vhodné modely financování projektů dostupného bydlení a poradí například s právními a technickými dotazy. Experti budou působit ve všech krajích. Centra jsou financována z evropských zdrojů, konkrétně z komponenty Národního plánu obnovy Ministerstva pro místní rozvoj pro podporu dostupného bydlení.
Z loňského reprezentativního průzkumu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Svazu měst a obcí v ČR vyplynulo, že 69 % samospráv není spokojeno se svým bytovým fondem a 72 % ho chce rozšiřovat nebo rekonstruovat. Zároveň jen zhruba třetina obcí měla v posledních osmi letech nějakou zkušenost s vlastním bytovým projektem. „Velká města mají své experty, umí projektové řízení. Naopak menším městům a obcím často chybí, i proto se do výstavby, oprav nebo nákupů bytů tolik nepouštějí. Ostatně kvůli nízkému zájmu samospráv neuspěly programy podpory za minulé vlády. I z toho důvodu nabízíme kromě finanční podpory také praktické rady a doporučení, například jak sehnat kvalitního stavaře a ekonoma, jak změnit územní plán nebo připravit urbanistickou studii,“ vysvětluje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Regionální centra podpory investic do bydlení SFPI vznikla v osmi krajích a ve zbytku působí jejich pobočky – díky tomu pokryjí celé území ČR. Fungovat budou ve spolupráci s regionálními rozvojovými agenturami a sítí vybraných expertů. „Nově vzniklá centra budou zdarma poskytovat starostům nejen poradenství ohledně podpor státu v oblasti bydlení, ale i expertní investiční poradenství. Jejich pracovníci mají předchozí zkušenosti s regionálním rozvojem a veřejnou výstavbou ve svých regionech. Budou aktivně kontaktovat a objíždět jednotlivé obce, aby obě strany plně využily svůj potenciál,“ říká ředitel Státního fondu podpory investic (SFPI) Daniel Ryšávka.
Detailní seznam regionálních center podpory investic do bydlení i s kontakty můžete najít na internetových stránkách SFPI.
MMR ve druhé polovině roku plánuje nastartovat podporu dostupného nájemního bydlení v rámci stejnojmenného programu, který bude realizovat SFPI. Letos v něm bude k dispozici nejméně 2,25 miliardy korun. V příštích dvou letech resort počítá s dalšími téměř pěti miliardami korun. Bude se jednat o kombinace dotací a výhodných úvěrů pro samosprávy i soukromé subjekty. Použití těchto návratných finančních nástrojů pomůže zajistit dlouhodobou podporu dostupného bydlení, která je součástí široké reformy MMR Bydlení pro život. Patří do ní například také finanční podpora obcí při přípravě bytových projektů, nový stavební zákon nebo návrh zákona o podpoře v bydlení.