Aplikace eDoklady je tady, lidé mohou stahovat občanku do mobilu

Prozatím ji využijí na ministerstvech a dalších ústředních úřadech

22. 1. 2024 DIA Veřejná správa online

Vicepremiér Ivan Bartoš spolu s Martinem Mesršmídem, ředitelem Digitální a informační agentury (DIA), dnes na tiskové konferenci představili novou aplikaci eDoklady, kterou mohou občané stahovat již od pátku na App Store a Google Play. DIA vytvořila mobilní aplikaci jako plnohodnotnou alternativu k tradičním občanským průkazům. V první fázi bude eDoklady možné použít na tzv. ústředních správních úřadech, zejména ministerstvech. Od druhé poloviny roku třeba i na policii či na úřadech práce.

Digitální a informační agentura

Ověřovat údaje mohou i podnikatelé a firmy po registraci přes datovou schránku. Jedná se o významné zjednodušení pro občany při prokazování totožnosti, které přinese také výhody lepšího zabezpečení a kontroly nad osobními údaji. Stát a obyvatelé tímto krokem získají důležitou výhodu před budoucím přechodem na plánovanou evropskou digitální peněženku.

Díky eDokladům budou mít lidé všechny potřebné údaje z občanského průkazu vždy po ruce a zjednoduší se tak prokazování totožnosti. Digitální průkaz také umožní snadné kopírování údajů do různých forem, ať už jde o online nákupy nebo rezervaci letenek. S občankou v mobilu budou mít občané lepší kontrolu nad tím, kdo a kdy bude mít přístup k jejich osobním informacím. Při prokazování uživatel vidí, jaké údaje z občanky jsou po něm požadovány a má možnost jejich předání potvrdit či zamítnout. Ověřovateli se v aplikaci údaje neukládají a ověřovanému se ukládá seznam všech ověření, která provedl, pokud si tuto možnost v aplikaci zapne. Historie prokazování nebude dostupná státu ani nikomu jinému. Občanku v eDokladech není možné zfalšovat. Zašifrované údaje se u ověřovatele rozšifrují a tím se ověří jejich platnost. Aby bylo jasné, že zobrazené údaje patří dotyčnému, ukáže se i fotografie. Nikdo se za něj nebude moci vydávat.

Ivan Bartoš a Martin Mesršmíd na tiskové konferenci
Ivan Bartoš a Martin Mesršmíd na tiskové konferenci

Vše, co je potřebné, je pouze stáhnout si aplikaci do chytrého telefonu a přihlásit se přes Identitu občana. eDoklady je možné mít maximálně na dvou zařízeních. Zatím nebude možné mít v eDokladech občanky svých dětí, partnera ani dalších blízkých osob.

Cesta k používání digitálního občanského průkazu k fyzickému prokázání totožnosti započala díky novele zákona o právu na digitální služby, který představil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Společně s Digitální a informační agenturou vytrvale pracujeme na digitalizaci veřejné správy a eDoklady jsou jedním z velkých výsledků naší práce. Nejenže usnadní život občanům, ale umožní také flexibilnější, bezpečnější a modernější interakci se státem ve fyzickém světě. S jejich zavedením dnes kráčíme směrem k efektivnější veřejné správě a přibližujeme Českou republiku k nejvyspělejším digitálním státům. Je to velký krok vpřed, na který jsme hrdí,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Mobilní aplikace eDoklady je dostupná na App Store a Google Play. Zároveň platí, že současná plastová verze občanského průkazu zůstává nadále platná a občané se jí budou moci prokazovat jako dosud, eDoklady představují pouze možnou alternativu.

„eDoklady jsou takovým předskokanem evropské digitální peněženky. Pomohou naučit úřady i veřejnost běžně se prokazovat pouze chytrým telefonem. Pro uživatele i ověřovatele jsme připravili jednoduchou a snadno pochopitelnou aplikaci. Osobní údaje jsou v eDokladech také lépe ochráněny, jelikož ten, kdo dokument kontroluje, dostane pouze ta data, která potřebuje,“ dodává Martin Mesršmíd, ředitel DIA. 

V rámci postupného zavádění eDokladů do praxe je budou jako první přijímat ústřední správní úřady, např. ministerstva, následované dobrovolným zapojením některých dalších subjektů. Ode dneška také mohou eDoklady přijímat právnické osoby jako třeba restaurace nebo obchody při ověřování věku. Ti se jednoduše v aplikaci registrují přes datovou schránku. Od dubna se k nim přidá policie v terénu a od července přibudou např. finanční úřady, úřady práce a zbytek policie. V roce 2025 budou následovat zbylé samosprávy, pošta či banky. Zavedení eDokladů navíc poskytne České republice důležitou výhodu při zavádění evropské peněženky digitální identity.