Vídeň překročila milník 2 milionů obyvatel a stále roste

10. 10. 2023 Město Vídeň Zahraničí

Podle předběžných zářijových údajů žijí ve Vídni aktuálně dva miliony obyvatel. Páté nejlidnatější město EU se v posledních třech desetiletích proměnilo ze zmenšujícího se a stárnoucího města v atraktivní a rostoucí evropskou metropoli.

Město Vídeň

Podle předběžných údajů vyplývajících z demografického monitoringu překročila rakouská metropole koncem září důležitou symbolickou hranici dvou milionů obyvatel. Za prvních devět měsíců tohoto roku zaznamenala vídeňská radnice nárůst o více než 19 500 lidí. Magistrát předpokládá, že do konce roku bude tento trend pokračovat, zejména vzhledem k tradičnímu vyššímu počtu studentů, kteří se v podzimních měsících hlásí k pobytu právě v rakouském hlavním městě. Dvoumilionová Vídeň je městem s pátým nejvyšším počtem obyvatel v Evropské unii po Berlíně, Madridu, Římě a Paříži, zároveň je druhým nejlidnatějším městem německy mluvících zemí.

V podstatě se jedná o historický comeback, dva miliony lidí ve Vídni žily už na počátku 20. století. Historického maxima dosáhla Vídeň v roce 1910, kdy centrum rakousko-uherské monarchie obývalo celkem 2,08 milionu lidí. V následujících letech však počet obyvatel stagnoval a z pulzující metropole se stalo stále se zmenšující město s čím dál starším obyvatelstvem. Ještě v 80. letech minulého století populační prognózy nevkládaly do rakouského hlavního města příliš nadějí a počítaly s poklesem obyvatel i do budoucna, a to i vzhledem k periferní poloze v blízkosti železné opony.

Jak je vidět na aktuálních číslech, pesimistické předpovědi se nenaplnily. Od 90. let se Vídeň opět rozrůstá a radnice pravidelně zaznamenává výrazné přírůstky obyvatelstva, od počátku 21. století v průměru dokonce o 20 000 osob ročně. Díky tomu se celkový počet obyvatel města od roku 2000 zvýšil o 400 000 Vídeňanů. Minulý rok byl zaznamenán rekordní roční nárůst obyvatelstva od 60. let minulého století, kdy se do rakouské metropole přistěhovalo na 51 000 lidí. Významný podíl na této pozitivní bilanci mají především přistěhovalci ze zahraničí. Vídeň se v posledních letech stala atraktivním kosmopolitním centrem a nové obyvatele přitahuje zejména svou vysokou kvalitou života, kterou oceňují i mezinárodní žebříčky.

Kateřina Kuklíková