Středočeský kraj ve spolupráci se Středočeským inovačním centrem oficiálně představuje nový dotační program Věda v praxi obcí
Dlouhodobou snahou Středočeského kraje je podporovat rozvoj středočeských obcí a jejich dalších partnerů. Za tímto účelem připravil Středočeský kraj ve spolupráci se Středočeským inovačním centrem (SIC) nový dotační program Věda v praxi obcí.
Krajští zastupitelé na svém dnešním zasedání schválili, v rámci středočeského dotačního programu Smart Akcelerátor III, pilotní nasazení dotačního programu Věda v praxi obcí. Poskytne přímou finanční podporu středočeským obcím, jejich příspěvkovým organizacím a dobrovolným svazkům obcí na expertní služby realizované výzkumnými organizacemi Středočeského kraje. „Obce potřebují často řešit velmi odborné věci a mnohdy hledají experty, kteří by jim s nimi pomohli. Tento program středočeským obcím umožní využít odborné kapacity středočeských výzkumných organizací. Spolupráci mezi veřejným a výzkumným sektorem považuji za důležitou pro obě strany. Středočeské inovační centrum je prostředníkem a supervizorem takové spolupráce,“ konstatuje Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje
„V našem regionu je řada výzkumných organizací, které se věnují aplikačnímu výzkumu či expertnímu poradenství například v oblastech energetických úspor, udržitelného řešení veřejné infrastruktury nebo veřejných prostranství. Chceme tím vytvořit nová partnerství v inovačním ekosystému kraje a pomoci přinést inovace i do veřejného prostoru,“ říká ředitel Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič. „Ambicí programu není nahradit nebo suplovat dotační zdroje, ať už národní nebo evropské. Tomu odpovídá i celkové množství financí, tedy dva miliony korun,“ doplňuje Petra Pecková.
Detailní informace o tom, jak se mohou města a obce do programu přihlásit, najdou na webu: Program Smart Akcelerátor III – Věda v praxi obcí pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na podporu inovačního prostředí ve Středočeském kraji – Webový portál Středočeského kraje.
Program bude oficiálně vyhlášen 11. 3. 2023, příjem žádostí bude spuštěn 3. 4. 2023 a bude otevřen až do 31. 10. 2023.
Jak program funguje
- Před podáním žádosti je nutné absolvovat dvoukolovou konzultaci se zaměstnancem SIC.
- Detailní informace o tom, jak se může vaše obec do programu přihlásit, najdete v dokumentech výzvy.
- Minimální výše podpory na jeden projekt je 100 000 Kč a maximální výše 200 000 Kč, přičemž dotace se poskytuje ve výši až 100 % ze způsobilých výdajů. Výše celkových výdajů na projekt přitom není omezena.
Harmonogram programu
- výzva: program bude oficiálně vyhlášen 11. 3. 2023, příjem žádostí bude spuštěn 3. 4. 2023 a bude otevřen až do 31. 10. 2023.
- výzva: příjem žádostí bude spuštěn 1. 4. 2024 a bude otevřen až do 31. 10. 2024.
Co vám SIC pomůže například vyřešit
- Energetika
-
- Posouzení současného stavu obecních budov a technologií.
- Zpracování koncepce rozvoje obecní energetiky.
- Zpracování koncepce pro zapojení obcí do komunitní energetiky.
- Příprava podkladů pro výběrová řízení.
- Veřejná prostranství
-
- Zpracování dokumentu koncepce rozvoje území.
- Stanovení regulativů.
- Konzultace řešení modrozelené infrastruktury v intravilánu obce.
- Adaptace na klimatickou změnu
-
- Studie a návrh opatření pro eliminaci nežádoucího jevu vodní eroze, zanášení a eutrofizace vodních nádrží.
- Výpočet vodní bilance.
- Model vodní a erozní bilance: terénní průzkum, zpracování podkladových dat modelu, jeho sestavení a výpočet.
- Návrh opatření: projektová dokumentace na úrodni DUR. Výstupy: erozně odtokový model, projekt erozních opatření, součástí dat budou podklady pro další stupně přípravy záměru v digitální formě.
- Sezónní monitoring kvality povrchové vody a sedimentu.
- Vodohospodářství
-
- Zpracování studie kapacity stávající ČOV.
- Hydrogeologické posouzení lokality.
- Studie proveditelnosti technického řešení.