Singapur otevírá laboratoř pro inovativní inteligentní města

26. 11. 2020 VSOL Zahraničí

V Singapuru byla otevřena první laboratoř pro vývoj řešení pro inteligentní města v jihovýchodní Asii. Takzvaná Smart Urban Co-Innovation Lab byla zahájena společností CapitaLand, jednou z největších asijských diverzifikovaných realitních skupin, a je podporována Infocomm Media Development Authority (IMDA) a Enterprise Singapore (ESG).

Cílem laboratoře je spojit leadery v oblasti inteligentních měst, aby společně vytvořili a otestovali inovace s místními společnostmi v živém prostředí na 55 hektarovém pozemku CapitaLand v Singapore Science Park.

Všichni zúčastnění experti doufají, že laboratoř bude v příštích třech letech přínosem pro přibližně 200 společností v Singapuru. Zaměří se přitom především na šest klíčových průmyslových odvětví: vyspělou výrobu, digitální wellness, inteligentní development, inteligentní mobilitu, udržitelnost a městské zemědělství.

Singapore Science Park
Singapore Science Park

Laboratoř podpoří více než 30 významných hráčů v oboru, včetně společností Amazon Web Services, Cisco Systems, Johnson Controls, Microsoft, MooVita, NavInfo DataTech, Schneider Electric, SPTel, TPG Telecom nebo Vizzio.AI – ti by měli v následujících letech budovat partnerství s místními firmami za účelem společné inovace a testování nápadů.

Společnost CapitaLand se společně se svými průmyslovými partnery zavázala vložit až 7,5 mil. USD jako začátek, který umožní zahájení vývoje a zavádění řešení pro inteligentní města v Singapuru a v zámoří.

„Laboratoř Smart Urban Co-Innovation Lab posiluje silné stránky Singapuru jako inovačního ekosystému, kde technologie, průmysl a vláda spolupracují na vytváření a urychlování řešení pro inteligentní města,“ uvedla Jane Lim, asistentka výkonného ředitele IMDA, a dodala: „Laboratoř začíná spolupracovat s třemi desítkami partnerů, včetně hlavních hráčů v oboru, a nadějnými místními podniky. Jedná se o nové příležitosti, kterých se v digitální ekonomice chopíme a které nám umožní stát se silnějšími.“

Eunice Koh ze společnosti Enterprise Singapore uvedla, že laboratoř dává poskytovatelům inteligentních technologií příležitost pracovat na řešeních, která mají potenciál změnit životy lidí k lepšímu. „Například Smarten Spaces, singapurský poskytovatel technologií pro malé a střední podniky představený společností Enterprise Singapore, pracuje se společností Kone na jedinečných inovacích, které využívají bezkontaktní technologie, aby pomohly majitelům a manažerům budov zajistit bezpečné pracovní prostředí pro své nájemce a zaměstnance. Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi malými a středními podniky, abychom využili těchto příležitostí a našli správné partnery pro škálování jejich řešení.“

Kam se budou posouvat tyto technologie v dalších letech už je dnes i u nás v ČR celkem jasné, ale my si budeme ještě muset nějaký čas s takovýmto vývojem počkat. Protože COVID-19 nás, ostatně jako řadu dalších evropských zemí, zcela určitě v tomto vývoji v příštím roce zpomalí.

Petr Smolník, IOT Network News, www.iot-nn.com