Mobilní ordinace ve Vídni odhalí covid nebo chřipku

24. 11. 2020 Eurocomm-PR Zahraničí

Jedná se o koronavirus, nebo „jenom“ o chřipku? Obyvatelé Vídně, kteří chtějí vyloučit první variantu a případně se nechat ošetřit s chřipkou, mohou od poloviny listopadu využívat mobilní ordinace. Vídeňský magistrát jich do začátku prosince postaví 30 v celém městě.

Mobilní ordinace jsou určeny všem pacientům s rýmou, příznaky nachlazení a chřipky. Cílem města a Rakouské lékařské komory je odlehčit praktickým doktorům a dalším zdravotnickým zařízením, ochránit jejich personál a zamezit možným nákazám v čekárnách, vysvětlil vídeňský radní pro zdravotnictví Peter Hacker při otevření prvního „Checkboxu“ v polovině listopadu. „Do začátku prosince otevřeme celkem 30 takových kontejnerových ordinací v celé Vídni,“ doplnil radní. Po prvních deseti dnech je zatím v provozu celkem šest stanovišť.

Vyšetření v mobilní ordinaci
Vyšetření v mobilní ordinaci (foto © PID/David Bohmann)

Pacienti nejprve podstoupí rychlý antigenní test na koronavirus, těch město zatím zajistilo 100 000. Negativně testovaní mohou být následně ošetřeni lékaři přímo v kontejnerové ordinaci; u pozitivních nálezů jsou hned zahájena potřebná opatření včetně trasování kontaktů. Před návštěvou mobilní ordinace je nutná registrace prostřednictvím městského zdravotnického webu www.141wien.at, přihlásit se lze až tři dny předem. Vídeň tím chce předejít frontám a udržet krátkou čekací dobu.

Zástupci města a lékařské komory představují mobilní ordinace
Zástupci města a lékařské komory představují mobilní ordinace (foto © PID/David Bohmann)

Martin Landa