Posílení spolupráce s Taiwanem

16. 10. 2020 VSOL 4/2020 Zahraničí

Delegace Senátu Parlamentu ČR na Taiwan, která se uskutečnila ve dnech 29. srpna až 5. září a byla doprovázena desítkami podnikatelů z různých oblastí ekonomiky včetně ředitele konference ISSS/V4DIS Tomáše Renčína, otevřela řadu jednání o spolupráci mezi oběma zeměmi a uzavřela několik konkrétních dohod. Taiwanská ministryně obchodu Mei-Hua Wang na B2B konferenci směrem k českým podnikatelům pronesla, že v Česku vidí velký technologický talent.

Taiwan

Předseda Senátu: úkoly splněny

Miloš Vystrčil uvedl, že je s výsledky mise velice spokojen. Zdůraznil, že cesta měla za cíl navázat hospodářské kontakty a kontakty v oblasti vědy, výzkumu a inovací, ale zmínil i její symbolický rozměr, který popsal jako určité „narovnání páteře“. Narážel tím na nevoli a výhrůžky Číny a její snahu o to, aby se cesta neuskutečnila. Poděkoval také za širokou podporu mise. Senátoři, vědci a podnikatelé podle něj splnili všechny tři úkoly, které si předsevzal – vedle již zmíněného navázání hospodářských kontaktů, vědecko-výzkumných kontaktů a kontaktů v oblasti inovací a spolupráce na modernizaci nejrůznějších technologií, také doložení toho, že jsme suverénní a samostatná země. Poslední oblastí pak byla další spolupráce dvou demokratických zemí.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil je s výsledky mise spokojený
Předseda Senátu Miloš Vystrčil je s výsledky mise spokojený

Spolupráce a sdílení zkušeností

V rámci sedmidenního programu mise logicky došlo k celé řadě setkání a jednání, které mohou být velice zajímavé i pro spolupráci v oblasti informatizace veřejné správy a při dalším rozvoji digitalizace společnosti. Do této oblasti určitě patří například jednání vedoucích představitelů hlavních měst obou zemí, přičemž Prahu zastupoval osobně primátor Zdeněk Hřib a hlavní město Taiwanu Taipei primátor Wen-je Ko. Hovořilo se o řadě aktuálních problémů z oblasti řízení obou metropolí, stejně jako o sdílení zkušeností z digitalizace veřejné správy i dalších tématech. Tohoto jednání se zúčastnil rovněž ředitel konference ISSS Tomáš Renčín. „Setkání s primátorem Wen-je Ko bylo velice přínosné především v tom, že jsme získali přímé kontakty na pracovníky IT departmentu Taipeje s tím, že jejich zkušenosti s informačními technologiemi využívanými k řízení metropole se budeme snažit zprostředkovat i veřejné správě ČR. Potěšitelný je také zájem řady taiwanských technologických firem o spolupráci a férový obchod s jejich českými protějšky i zvažování jejich prezentace v širším měřítku na platformě konference ISSS,“ dodal Tomáš Renčín.

Tomáš Renčín, ředitel ISSS, a primátor Taipeje Wen-je Ko
Tomáš Renčín, ředitel ISSS, a primátor Taipeje Wen-je Ko

Další rozvoj byznysu

Čeští podnikatelé, kteří byli součásti delegace, absolvovali na Tchaj-wanu podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše kolem 280 schůzek s tamními partnery. Byla také uzavřena 2 memoranda o spolupráci. První se týká oboustranné podpory spolupráce na vývoji obráběcích strojů a technologií, druhé se pak zaměřilo na vědeckou a technologickou spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. Spolupráce bude probíhat také ve vzájemné podpoře start-upů, na které se Pavel Diviš dohodl s předním taiwanským mediálním domem, jehož tituly se zaměřují na byznys, technologie či inovativní management, Business Next Media Corp. Při setkání s novináři k tomu Pavel Diviš poznamenal: „Nejeli jsme si na Taiwan pro sliby, ale pro příležitosti. Slib nám nepomůže. Teď je na českém byznysu, abychom příležitosti zpracovali a přínos z nich udělali.“

Dobrý obchodní partner

Taiwan dlouhodobě představuje jednu z nejinovativnějších a nejkonkurenceschopnějších ekonomik nejen v rámci regionu, ale je lídrem i ve světovém měřítku. Česká republika je v současné době 4. největším příjemcem taiwanských investic v Evropě. Z pohledu FDI per capita je ČR dokonce 3. největším příjemcem za Nizozemím a Velkou Británií. Pro taiwanské investory představuje ČR skutečnou vstupní bránu do střední Evropy. Taiwanské investice u nás od roku 2008 vytvořily celkově přes 18 000 pracovních pozic, tím Taiwan předstihl nejen Čínu (přes 4000 pozic), ale také Japonsko a Jižní Koreu.

pk