K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Snažíme se rozumně posouvat moderní technologie

Datum: 23. 4. 2020, zdroj: VSOL 1/2020, rubrika: Veřejná správa online

Kraj Vysočina se již řadu let výrazně podílí na organizaci konference ISSS, zejména pak její mezinárodní části V4DIS. Zároveň patří mezi ty kraje, které kladou mimořádný důraz na digitalizaci veřejné správy, rozvoj moderních elektronických služeb pro občany a maximální využívání moderních technologií. V souvislosti s přípravou již 23. ročníku konference položila redakce VSOL několik otázek hejtmanovi Kraje Vysočina, pověřenému předsedovi Asociace krajů ČR a poslanci PSP ČR MUDr. Jiřímu Běhounkovi.

Jiří Běhounek
Jiří Běhounek
Jakým směrem se v současné době ubírá digitalizace veřejné správy ve vašem kraji?
Stále častěji se setkáváme s pojmy jako „smart city“, neboli chytré město. Chytrá může být i obec, dům, auto, telefon, dokonce i kraj – smart region. Pokrok v oblasti informačních technologií, online komunikace, nejrůznějších čidel a mobilních technologií v dnešní době skutečně umožňuje vybavit téměř vše nějakým elektronickým „rozumem“ a vzájemně propojit. Jsou města, která investuji do chytrých laviček, osvětlení, popelnic, parkovišť a mnoha dalších zařízení veřejného prostoru a služeb. V některých případech jde o velmi příjemné služby, které umějí zjednodušit život, práci a zefektivní například řízení města. Kdo by nebyl rád například za navigaci k volnému parkovacímu místu, či chytrou zastávku, zobrazující přesný čas příjezdu nejbližšího autobusu.
Takže se věnujete především „chytrým technologiím“ nebo se zaměřujete i jinam?
Jak to tak na tom světě chodí, existují i opačné případy, kdy jsou mnohdy drahé a složité technologie lidem spíš na obtíž a nesmyslně zdražují a komplikují běžný život. Naráží i na tenkou hranici soukromí a narušují ho víc, než je nezbytně nutné. Rozvoj informačních a komunikačních technologií s sebou přináší o řady otázek bezpečnosti a hrozby kybernetické kriminality. Proto kraje stojí za vzdělávacím projektem Kraje pro bezpečný internet, který je určený dětem i široké veřejnosti. Zbrojíme i v ochraně nemocnic a jejich systémů, pracujeme s příspěvkovými organizacemi a už tři roky řídíme bezpečnost úřadu dle mezinárodního standardu ISO 27001. S bezpečností souvisí i výstavba uzavřených sítí a nezávislost na veřejném internetu, včetně vlastního technologického centra kraje.
Jestli tomu dobře rozumím, informatizace ano, ale s rozumem…
Kraj Vysočina Snažíme se rozumně posouvat moderní technologie a tam, kde to dává smysl, je nasazovat. Učíme se stavět budovy, které díky chytrým řešením šetří energie a jsou vlídné ke svým uživatelům. Muzea vybavujeme sítěmi čidel pro zajištění správného prostředí pro uchování cenných sbírek. V rámci projektu Veřejná doprava Vysočiny připravujeme několik technologických novinek v dopravě, investujeme do elektronických služeb ve zdravotnictví. Bez předávání informací mezi sanitkami zdravotnické záchranné služby a nemocnicemi si naši zdravotníci kvalitní péči o pacienty už ani neumějí představit.
Za tím musejí samozřejmě být nemalé investice a zároveň schopní lidé…
Všechny zmíněné moderní služby a zařízení mají své potřeby – stabilní napájení elektrickou energií, kvalitní datové připojení a hlavně kvalifikované odborníky, kteří s nimi pracují. Tady vidím nezastupitelnou roli státu a samospráv. Dlouhodobě se snažíme iniciovat řady změn v elektronizaci veřejné správy na státní úrovni, avšak těžkopádnost některých ministerstev nás dostává do situace, kdy řadu věcí tvoříme sami, tak říkajíc zespodu. V oblasti vzdělávání intenzivně posilujeme technické obory a snažíme se je studentům zatraktivnit. Nebojíme se ani náročné a drahé výstavby liniových staveb – datových sítí, které se připravují mnoho let dopředu. Krajem budovaná optická síť ROWANet zajišťuje rychlé připojení menších měst a obcí, kromě kvalitního připojení k internetu je využita i řadou elektronických služeb státu. Mimo pokládání chrániček (tedy cest určených pro optické sítě) do našich rekonstruovaných silnici se snažíme finančně podporovat a motivovat k výstavě datových sítí i obce.

Nezbývá než popřát, ať se vám i nadále daří. Děkuji za rozhovor.

Prokop Konopa

TOPlist
TOPlist