K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

ČR má nejvyšší čas na podporu optického internetu

Datum: 11. 7. 2019, zdroj: VSOL 3/2019, rubrika: Veřejná správa online

Množství dat přenášených po internetu neustále roste, infrastruktura v českých městech a obcích však na tento vývoj není připravena a její výstavba je extrémně pomalá, a to vinou komplikované legislativy i postoje řady obcí. Digitalizace ČR, s níž počítá vláda ve své strategii, přitom závisí právě na „poslední míli“ – pokud se rychlý a kvalitní internet nedotáhne až k uživatelům, systém nebude fungovat.

Vedení radnic proto mají nejvyšší čas podpořit zavádění rychlého internetu: po elektřině, plynu či kanalizaci je to nová priorita. V opačném případě hrozí, že Česko zůstane montovnou Evropy, protože nebude mít technologickou kapacitu na rozvoj konkurenceschopných firem.

Tyto závěry vyplývají ze studie, kterou pod názvem „Digitalizace: Konektivita regionů s podtitulem Jak rozvíjet rychlý a stabilní internet ve městech a obcích České republiky?“ představil CEVRO Institut. Studie ukazuje, že stejně zásadní infrastrukturní službou, jako jsou elektřina, vodovod, kanalizace či plyn, se nyní stává rychlé internetové připojení. „Svět je stále více online, do roku 2022 se objem přenesených dat ve srovnání s rokem 2017 minimálně ztrojnásobí. Rozvíjí se digitální televize, v domácnostech se připojuje stále více zařízení chytré domácnosti. Čím dál víc lidí pracuje z domova, kde potřebují stahovat velká množství dat z pracovních serverů. Na rychlém internetu závisí fungování a rozvoj mnoha malých a středních firem,“ upřesnil ekonom a vedoucí autorského týmu studie Petr Koblovský z CEVRO Institutu. Podle něj Česku hrozí, že bez kvalitní digitální infrastruktury během několika let přestane být konkurenceschopnou zemí pro technologické investory i místní firmy a startupy, což by mohlo silně poškodit tuzemskou ekonomiku.

Stav internetového připojení v českých městech a obcích však podle něj rostoucím nárokům nevyhovuje. Optický internet, který nabízí dostatečnou rychlost a kapacitu, má podle nejnovějšího průzkumu společnosti Kantar, který byl proveden pro účely studie, jen 15 % uživatelů, a to hlavně v největších městech. To však v nejbližších několika letech přestane stačit. Obce, které nebudou aktivně usilovat o zavedení optického internetu, začnou zaostávat, stejně jako kdyby před sto lety odmítly třeba zavedení železnice.

Optický internet v ČR naráží na překážky

Optické sítě dnes tvoří páteř internetu – jsou mezi městy, státy i kontinenty. Z této páteře však zatím optické kabely většinou nevedou až ke koncovým uživatelům, kteří se nejčastěji připojují pomocí pomalejších a méně spolehlivých typů připojení. Kromě dědictví bývalého monopolu SPT Telekom na pevné sítě je hlavním důvodem fakt, že budování optických sítí ve městech a obcích je komplikované. „Celá výstavba je spojena s velkou administrativní zátěží a obce a města ji bohužel často nevnímají jako prioritu. Rychlé připojení proto zatím není pro velkou část uživatelů k dispozici i přesto, že řada firem se snaží optické sítě stavět co nejrychleji. Na stavbu optických sítí jsou připraveny miliardy, ale nelze je využít. Stejně jako jiné technické novinky i pokládání optických kabelů totiž musí bojovat s obrovským množstvím různých předpisů,“ vysvětluje Koblovský. To potvrzuje i Juraj Bóna, ředitel Komerční divize Česká republika (T-Mobile): „Nejnáročnější část výstavby optických sítí je bohužel hned na začátku – při získávání povolení. České stavební právo je velmi komplikované a průměrně je potřeba získat kolem 70 různých dokumentů a svolení, což celý proces výstavby neúměrně prodlužuje až na 500 dní. To samozřejmě razantně zdražuje celé náklady na výstavbu.“ Tyto údaje potvrzuje i postavení Česka v žebříčku OECD v rychlosti stavebního řízení, kde státu patří až 139. příčka ze 170 zemí.

Zároveň je nezbytná součinnost obcí, jejich představitelé ale bohužel často nevidí rychlé internetové připojení jako prioritu. Ve výzkumu společnosti Kantar lidé na jedné straně jednoznačně říkají, že by se vedení obcí měla na zabezpečení kvalitního internetu podílet. Na straně druhé většina lidí neví, zda jejich obec podniká v tomto ohledu nějaké kroky, nebo jsou toho názoru, že je obec v této oblasti pasivní. „Bohužel je aktuální situace taková, že na výstavbu optických sítí peníze máme k dispozici, ale velmi těžko je můžeme využívat přímo k výstavbě. Právě zjednodušení získání stavebních povolení a lepší součinnost státu i místních samospráv je základním předpokladem k rychlejšímu rozšíření optických sítí,“ dodává Juraj Bóna.

Jak může obec pomoci?

Základní je nebránit se dialogu – investor rád vysvětlí, v čem je (a bude) zasíťování optikou až do budov přínosné. Dále by pomohlo zamyslet se nad možnostmi vybudovat optickou síť bez nutnosti kopání do země – optický kabel lze připoložit k jakémukoli vedení typu plyn, elektřina či kanalizace, vést vzduchem či ke stejnému účelu využít existující kolektory, teplovody či kabelovody. Využití těchto možností výrazně urychluje a zlevňuje výstavbu.

Obec může výstavbu optických sítí podpořit i tak, že ve věci veřejného zájmu sníží cenu věcných břemen, případně stanoví nulovou sazbu – stejně jako to dělá třeba u pokládky plynu či kanalizace. Podobně obec může odpustit poplatky za zábor. Vysoké poplatky často znamenají, že ceny na vybudování jedné přípojky se zněkolikanásobí, a taková investice se už nevyplatí a lidé zůstanou bez kvalitního internetu. Podobnou otázkou jsou podmínky, které si obce v případě pokládky kabelu kladou u chodníků. U nových chodníků je rekonstrukce v plné šíři samozřejmostí. U starších chodníků se ale často snaží za peníze poskytovatele získat chodník nový – a lidé opět nezřídka skončí bez internetu. Představitelé obcí také mohou urychlit stavební řízení jako takové dialogem s příslušným stavebním úřadem.

TOPlist
TOPlist