K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

ISSS/V4DIS 2019 – 22. ročník populární akce

Datum: 1. 3. 2019, zdroj: VSOL 1/2019, rubrika: Veřejná správa online

Konference ISSS, tradičně doprovázená setkáním V4DIS (Visegrad Four for Developing Information Society), je již řadu let renomovanou komunikační a prezentační akcí pro všechny subjekty státní správy a samospráv, odborníky i dodavatele technologií a služeb, kteří se podílejí na reformě veřejné správy, rozvoji e-governmentu a digitalizaci společnosti.

ISSS

Ve dnech 1.–2. dubna 2019 se v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové uskuteční již 22. ročník. V posledních letech se zde pravidelně registruje přes 2300 účastníků. Jde o politicky nezávislou platformu, která se každoročně koná pod oficiální záštitou a zpravidla i za účasti premiéra, ministra vnitra, několika dalších členů vlády, představitelů obou komor Parlamentu ČR a Asociace krajů ČR.

Při slavnostním zahájení a úvodní diskusi bývá Velký sál KC Aldis nabitý k prasknutí
Při slavnostním zahájení a úvodní diskusi bývá Velký sál KC Aldis nabitý k prasknutí

Účastníci 22. ročníku konference ISSS/V4DIS budou moci v rámci slavnostního zahájení sledovat vystoupení řady členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše, místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka a jejich dalších kolegů včetně vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly. Již potřetí se ve své pozici komisařky Evropské komise pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví konference zúčastní také Věra Jourová. Ta se aktivně zapojí nejen do programu slavnostního zahájení, ale bude i jedním z přednášejících v úvodním odpoledním bloku – mimochodem, její loňské vystoupení zaměřené na dopady GDPR patřilo k nejnavštěvovanějším prezentacím v celém programu ISSS. Letos zde bude prezentovat především svoje postřehy k rozvoji digitální společnosti, aktuální situaci a plánům v oblasti kybernetické bezpečnosti a související mezinárodní spolupráci v EU.

Moderátorem „kavárenské diskuse“ bude opět Jan Pokorný
Moderátorem „kavárenské diskuse“ bude opět Jan Pokorný

V programu doprovodné visegrádské konference, který se bude částečně prolínat s prezentacemi a diskuzemi probíhajícími v rámci národní konference ISSS, se objeví informace o zajímavých projektech e-governmentu, které se v jednotlivých zemích podařilo rozpracovat nebo dokončit, představí se řada příkladů dobré praxe a diskutovat se bude o hlavních výzvách a plánech v oblasti informatizace veřejné správy a digitalizace života. Na pořad jednání zcela jistě přijde i hodnocení stavu e-governmentu, další rozvoj konceptu „smart cities“ a „smart regionů“ a hovořit se bude i o některých projektech v rámci přeshraniční či mezinárodní spolupráce nebo využití moderních technologií v oblasti turistického ruchu a podpory turistických destinací.

Ani letos nebude na ISSS chybět eurokomisařka Věra Jourová nebo štáb zpravodajství České televize
Ani letos nebude na ISSS chybět eurokomisařka Věra Jourová nebo štáb zpravodajství České televize

Součástí oficiálního programu konference ISSS/V4DIS bude také pondělní odpolední blok přednášek a workshop účastníků soutěží Zlatý erb a ZlatyErb.sk s podtitulem „Zkušenosti s weby samospráv v zemích V4“, kterého se tradičně účastní i zástupci Senátu Parlamentu ČR a řada dalších významných představitelů veřejné správy ČR i dalších zemí. Během něj budou oceněni soutěžící o letošní Zlatý erb, kteří se v kategoriích celostátního kola umístili na druhých a třetích místech, vítězové pak svoje diplomy a ceny tradičně obdrží na slavnostním vyhlášení v rámci programu pondělního galavečera.

Na několik dotazů týkajících se přípravy programu této rozsáhlé akce odpovídá Mgr. Vojtěch Dvořáček, ředitel programu konference ISSS/V4DIS.

Jak se vlastně dospělo k poměrně stabilnímu schématu programu konference?
Obecné zaměření konference bylo od samotných počátků jasné, ale postupně se program logicky rozšiřoval, až nakonec obsáhl prakticky všechny aspekty digitalizace činností veřejné správy. V průběhu let některá původně v podstatě neexistující témata nabyla na důležitosti i rozsahu, jmenovat můžeme třeba eHealth, zatímco jiná se rozpustila v dalších programových sekcích. Většinou za to může vzájemné prorůstání jak jednotlivých oborů, tak i technologický vývoj a reakce na nové potřeby informační společnosti nebo na ni číhající hrozby.
Jaká hlavní témata čekají na účastníky při 22. ročníku?
V letošním roce bude určitě dostatek času věnován tématům jako je identifikace a identita občana v digitálním světě, ať už „národní“ nebo „soukromoprávní“, možnosti digitálních služeb poskytovaných orgány veřejné moci, digitalizaci stavebního řízení, projektům jako Portál občana nebo čipový občanský průkaz, novinkám a nástrahám v oblasti veřejného investování a podobně.
Objeví se v programu něco úplně nového nebo se naopak nějaké téma zcela vytratilo?
V letošním roce se velmi zajímavě rýsuje programová sekce věnovaná již zmíněné elektronizaci zdravotnictví nebo blok věnovaný Digitálním technickým mapám a jejich dalšímu rozvoji. Těžko se zařazuje něco zcela nového, naopak například všechny podstatné aspekty kybernetické bezpečnosti nebo využití moderních technologií v různých oblastech digitalizace života jsou v posledních letech obsaženy vlastně už skoro ve všech přednáškách, nicméně i tak jsou na programu i bloky věnované specializovaným vystoupením k těmto tématům.
Pravidelnou součástí pondělního galavečera je vyhlášení vítězů soutěže Zlatý erb
Pravidelnou součástí pondělního galavečera je vyhlášení vítězů soutěže Zlatý erb
Na chodbách i ve výstavních expozicích je rušno prakticky stále
Na chodbách i ve výstavních expozicích je rušno prakticky stále
TOPlist
TOPlist