JuniorErb 2018 – mladí soutěžili v tvorbě internetových stránek

1. 6. 2018 VSOL 2/2018 Veřejná správa online

Již od roku 2008 probíhá každoročně soutěž, v níž soutěží mladí tvůrci webových stránek – zpravidla studenti základních a středních škol. Jednou z podmínek úspěchu je, aby přihlášený projekt přinášel nějaký prospěch svému okolí. Kdysi to bývaly především stránky obcí, měst, městských částí, ale s navyšováním nároků na provoz municipálních stránek ubývalo vedoucích představitelů samospráv, kteří by svěřovali své weby externím spolupracovníkům z řad studentů.

JuniorErb

Postupně se tak do popředí dostávaly stránky škol, tříd, menších sportovních oddílů, stránky pro podporu učení, stránky různých společenství atd. Že se jedná o přínosnou soutěž, svědčí nejen podpora zainteresovaných krajů, ale i skutečnost, že drtivá většina oceněných stránek dodnes funguje a slouží svým uživatelům.

Krajské kolo v Plzni

První březnový den se na krajském úřadě v Plzni sešla společnost mladých lidí, starostů, starostek, ředitelů a ředitelek škol a jejich webmasterů se zástupci Plzeňského kraje. Nejen pan hejtman Josef Bernard, ale i dlouholetý náměstek pro informatiku pan Ivo Grüner, zde s dalšími oceňovali soutěžící ve Zlatém erbu (proto ti starostové) a v JuniorErbu krajského kola Plzeňského kraje. Ve velké konkurenci se nejlépe umístili na společném třetím místě studenti VOŠ a SPŠE Plzeň Daniel Pavíza s projektem věnujícím se klášteru Františkánů v Plzni http://frantiskanskyklaster.4fan.cz a dvojice Matěj Kadlec a Vít Kilián za projekt s tipy na výlety v Plzni http://vyletyplzen.wz.cz. Odborná porota se shodla na druhém i prvním místě pro projekty studenta Jakuba Štěpánka z gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni. Jako druhé se umístily neoficiální stránky projektu Otevřená věda Akademie věd ČR http://betaotevrenaveda.tode.cz. Vítězství si Jakub Štěpánek odnesl za webovky studentské soutěže Expedice Mars www.em-simulace.eu

Vyhodnocení pražského kola

V úterý 13. března byli finalisté pozváni do nádherných prostor Rezidence pražských primátorů. Letos se předávání bohužel nemohla zúčastnit paní primátorka, kterou zastoupil radní Libor Hadrava. Stejně jako v Plzni se předávaly ceny nejen mladým talentům z JuniorErbu, ale i ostříleným matadorům ze soutěže Zlatý erb.

Všechny stupně vítězů obsadili soutěžící z Gymnázia Christiana Dopplera. Na prvním místě porotci z Jednoty školských informatiků ocenili projekt školních stránek http://gchd.pe.hu autora Ivana Krause, druhé místo připadlo dvojici Ivan Žižka a David Dobáš za stránky studentské soutěže v matematice a ve fyzice Pražská střela a Dopplerova vlna http://strela-vlna.gchd.cz a třetí se umístil Michael Kozel s elektronickou aplikací pokladníka třídy http://tmf-u12.hys.cz

Finále soutěže na konferenci ISSS 2018

Finalisté celostátního kola s předávajícími i podporovateli v projektové laboratoři ISSS/V4DIS 2018
Finalisté celostátního kola s předávajícími i podporovateli v projektové laboratoři ISSS/V4DIS 2018

Ocenění nejlepších v kategorii Ostatní kraje a celkových vítězů letošního ročníku JuniorErbu se odehrálo v pondělí 9. dubna v kongresovém centru Aldis. Již tradičně využili pořadatelé pohostinství této významné akce a k předávání přizvali dlouholeté příznivce: senátory z Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí v čele s místopředsedou Zdenkem Nytrou, Milošem Vystrčilem a Renatou Chmelovou, dále hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, zástupkyně odborů informatiky Plzeňského kraje a hlavního města Praha, zástupce ministerstva školství, Jednoty školských informatiků a ředitele konference ISSS Tomáše Renčína. V uvolněné atmosféře převzali všichni přítomní ocenění své výhry, diplomy a pamětní listy Senátu ČR.

V kategorii ostatní kraje byla třetí i druhá děvčata z gymnázia v Uherském Hradišti. Lucie Zpěváková, Natálie Motyčková, Veronika Ilíková a Adéla Vodičková obstály s projektem stránek http://masazejulie.studentiguh.cz a jejich kolegyně Eliška Šimonová, Aneta Huťková, Nela Chrástková a Karolína Jakšíková s stránkami skautského oddílu http://skaut-tupesy.studentiguh.cz. První místo bral mladý webmaster ze Žabovřesk nad Ohří Filip Došek s obecními stránkami https://zabovreskyno.cz.

Finalisté se rekrutovali z jednotlivých kol, tedy z pražského, plzeňského a ostatních krajů. Porota porovnala jednotlivé práce a nakonec rozhodla, že třetí místo patří Ivanu Krausovi s jeho projektem školních stránek http://gchd.pe.hu, druhé místo obsadí Jakub Štěpánek se stránkami studentské soutěže Expedice Mars www.em-simulace.eu a vítěz je stejný jako u ostatních krajů, tedy Filip Došek a jeho obecní stránky https://zabovreskyno.cz.

I letošní ročník soutěže opět ukázal, že pokud má obec šikovného mladého člověka a odvahu svěřit mu své stránky, mohou z toho mít prospěch oba. Zástupkyně obce Žabovřesky nad Ohří paní Karolína Moravcová k tomu poznamenala: „Filip je velice šikovný a my měli dříve jednoduché stránky, které se několik let neměnily, pouze jsme doplňovali potřebné informace. On přišel na obec a nabídl se, že by nám webovky udělal zcela nové. A i když spolupráce s ním občas není jednoduchá, protože je velice aktivní a teprve poznává, že v samosprávě musíte plnit podmínky úředního šimla a některé věci se prosazují pomalu a těžko, jsme za něj velmi rádi.“

Výzva pro účast v 2019

Velké poděkování za spolupráci při soutěži patří odborům informatiky Plzeňského kraje a hlavního města Praha a Jednotě školských informatiků. Úžasná je i podpora ze strany Senátu ČR a hejtmana Běhounka z Kraje Vysočina.

Víte-li o někom ve svém okolí, kdo by splňoval podmínky soutěže (věk do 19 let, případně 2/3 týmu musí být v tomto limitu), kontaktujte organizátory, aby vás oslovili při vyhlašování dalšího ročníku. Vždyť úspěch vašeho mladého tvůrce zviditelní i vaši obec, město či školu.

Roman Falhar, Český zavináč, z. s.