Služba mojeID (www.mojeid.cz) nabízející snadné a pohodlné přihlášení na nejrůznější stránky oslavila letos v září pět let svého provozu. Za tu dobu našla její přihlašovací ikonka místo na celé řadě služeb – od elektronických obchodů, přes komunitní servery až po knihovny a stránky veřejné správy. Své jedno jméno a heslo pro přihlašování k nejrůznějším serverům bude mít potom zanedlouho již 500 000 uživatelů.
Za poslední rok se s mojeID můžeme čím dál častěji setkat na webových stránkách měst a obcí. V souvislosti s implementací evropské legislativy (tzv. eIDAS) hraje mojeID a jeho provozovatel, sdružení CZ.NIC, čím dál významnější roli a již nyní umožňuje propojení na další elektronické služby v Evropě. Právě toho mohou využít ta města, která se rozhodnou podat e-government projekt do aktuální výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
U měst a obcí nachází služba jednotných identit mojeID uplatnění všude tam, kde jsou nabízeny personalizované služby, před jejichž využitím se návštěvník musí nejdříve na web přihlásit. V rámci samosprávy se může jednat typicky o následující služby, z nichž mnohé mohou být inspirací pro ty, kteří se chystají k rozšíření a zkvalitnění městského či obecního portálu.
Pro přihlašování k portálům měst či obcí dnes využívá mojeID již více než 140 měst a obcí a v letošním roce službu postupně implementovaly rovněž tři kraje – Vysočina pro možnost objednání k lékaři v krajských nemocnicích, Plzeňských kraj pro svůj portál jednotného přihlašování a Zlínský kraj pro nově připravovanou službu zpřístupňujících historické dokumenty.
Do svých řešení pro veřejnou správu integrují mojeID postupně i jednotliví dodavatelé. Po společnosti Galileo, která byla v tomto ohledu průkopníkem, je využití mojeID nově běžně dostupné též u Portálů občana dodávaných společností Vera nebo Datron.
Jedním z cílů mojeID je stát se jakousi obdobnou elektronické občanky. Zkušenosti z internetově vyspělých zemí jako je Estonsko či Švédsko jasně potvrzují, že úspěch elektronického autentizačního nástroje (tj. možnosti přihlašování) je závislý na počtu služeb, ke kterým se pomocí tohoto nástroje jde přihlásit. Důležité přitom je, aby se s ním šlo přihlásit nejen ke službám e-Governmentu, které většina občanů využije průměrně jednou do roka, ale též ke službám, jako jsou elektronické obchody a další služby, které uživatelé využívají mnohem častěji.
V rámci budování tzv. „Jednotného digitálního trhu“ pak Evropská komise dlouhodobě prosazuje, aby se díky danému nástroji bylo možné přihlásit nejen ke službám ve své rodné zemi, ale i v dalších zemích EU. Ověřit v praxi možnost tohoto propojení se snažil projekt STORK (později STORK 2.0), do jehož řešení bylo zapojeno za Českou republiku právě mojeID.
Přesto, že přihlášení přes mojeID je zatím možné jen k vybraným službám Evropské komise, považuji tuto možnost za důležitou především kvůli praktickému vyzkoušení přeshraniční identifikace. V současné době se v České republice vede intenzivní debata o implementaci nařízení eIDAS a jeho praktických dopadech a právě na službě ECAS si každý uživatel mojeID může vyzkoušet, jak takovéto přihlašování využívající národní brány bude fungovat v praxi.
Města, která nyní plánují předložit svůj projekt e-Governmentu do některé z výzev IROP (zejména 4. výzvy zaměřené na aktivity vedoucí k úplnému elektronickému podání) umožňuje integrace mojeID velmi dobře naplnit jednu z podmínek strategického cíle č. 3.2., pokud jde o rozšíření systémů o nové funkce, konkrétně zajištění interoperability na území státu s přesahem v rámci EU.
Pro města a obce, které se rozhodnou mojeID využívat na svých internetových portálech, se celkem logicky nabízí možnost zřízení tzv. validačního místa mojeID. To nabízí uživatelům možnost získat nejvyšší stupeň ověření v místě svého bydliště a pro úřad je daná činnost velmi podobná např. ověřování podpisu na matrice, resp. Czech POINTu. Stejně jako u něj pak úřad získává za tuto službu dodatečné prostředky do svého rozpočtu, které však nehradí občané, ale sdružení CZ.NIC, provozovatel služby mojeID. Samozřejmostí by mělo být validační místo mojeID v případě, kdy se daný úřad rozhodne realizovat např. ověřenou anketu, participativní rozpočet či místní referendum.
V současné době je takovéto validační pracoviště v provozu na Městském úřadu v Domažlicích nebo Městské části Praha 22-Uhříněves. Další validační místa v regionech pak provozují městské knihovny – od Ostrova v Karlovarském kraji přes Kutnou Horu a Olomouc až po Ostravu či Kroměříž.
Autor se dlouhodobě zabývá problematikou e-governmentu, v současné době pracuje jako projektový koordinátor ve sdružení CZ.NIC.
Jiří Průša
© 2022 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.