K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Soukromí pod drobnohledem slídilů – Big Brother Awards 2012

Datum: 27. 3. 2013, zdroj: VSOL 1/2013, rubrika: Veřejná správa online

Rok se s rokem sešel a nevládní organizace Iuridicum Remedium uspořádala již osmý ročník soutěže „Ceny Velkého bratra“. Soutěž dlouhodobě upozorňuje na jedno z úskalí moderních informačních technologií, které nám sice v mnoha směrech zjednodušují život, ale také umožňují snazší sledování osob nebo shromažďování soukromých dat, o těch, kdo je využívají. Slavnostní předávání cen proběhlo 16. ledna 2013 v pražském kině Atlas, kde bylo uděleno 7 anticen a jedna pozitivní cena za ochranu soukromí. Z nominací zaslaných veřejností vybírala sedmičlenná porota odborníků na informační technologie, právníků, ochránců lidských práv a novinářů.

Pozitivní cenu za ochranu soukromí obdržel Jiří Peterka za svou dlouholetou přednáškovou a publikační činnost věnovanou tématům spojeným s ochranou informačního soukromí. Jiří Peterka je významným odborníkem v oblasti informačních a komunikačních technologií a svou publikační činností přispívá k informovanosti i laické veřejnosti.

Dvě z anticen v letošním roce směřovaly do rukou subjektů státní a veřejné správy. Ocenění Dlouhodobý slídil putovalo na Prahu 13 za budování rozsáhlého kamerového systému. Na území této městské části se již nachází velké množství kamer a tento systém má být dále rozšiřován investicemi v řádech sta miliónů. Druhé ocenění Úřední slídil obdrželo Ministerstvo práce a sociálních věcí za projekt sKarty. MPSV bylo nominováno hned několikrát za více projektů, kdy unikly díky problémům osobní údaje žadatelů o sociální dávky nebo využívání cloudových úložišť pro citlivá data. Největším problémem sKarty je dle vyjádření porotců poskytnutí citlivých osobních údajů státem soukromému subjektu – České spořitelně.

V kategorii Nebezpečná technologie vybrala porota z nominací nově zaváděné kamerové systémy v českých lyžařských střediscích, které jsou založeny na rozpoznávání obličeje pomocí fotografie a měření výšky. Tyto technologie mají zamezit přeprodávání permanentek a podpořit tak zisky provozovatelů areálů. Cena byla udělena Asociaci lanové dopravy, která sdružuje provozovatele lanovek v horských střediscích.

Za Výrok Velkého Bratra byl oceněn Zdeněk Ondráček, bývalý vyšetřovatel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR, za výroky týkající se problematiky využívání analýz DNA ze strany policie v článku s názvem „Zpátky do pravěku, aneb dobrodružství kriminalistiky s DNA a Nečasem, který byl uveřejněn v internetovém deníku Česká pozice dne 16. 5. 2012. V tomto článku mimo jiné píše: „Každý slušný občan pak nemá problém s odběrem vzorku své DNA a jeho kriminalistickým zkoumáním, které jednoznačně potvrdí, že on pachatelem není.“ A dále „Policie tak jednoduchým a finančně nenáročným způsobem odhalí, ale hlavně usvědčí pachatele této dosud neobjasněné trestné činnosti.“

Společnost Microsoft byla oceněna v kategorii Firemní slídil. Ve svých výrobcích využívá technologii, která prostřednictvím zařízení Xbox 360‘s Kinect umožňuje kamerové sledování domácností za účelem zvýšení vymahatelnosti autorských práv.

Jako Právní norma Velkého Bratra byla v letošním roce oceněna EU za legislativní aktivity a soubor norem vedoucí k zavedení systému eCall. Tento systém by měl být po roce 2015 montován do každého automobilu a sloužit jako černá skříňka a k přivolání pomoci. Evropská unie ale už v současné době zmiňuje, že systém nabízí také další využití pro elektronické mýtné nebo sledování zboží.

Slídil mezi národy je pro rok 2012 Ruská federace za plány na monitorování a ovlivňování obsahu sociálních sítí a cenzuru internetu. Rusko zavedlo, podobně jako Čína, černou listinu serverů, které mohou být blokovány bez soudního rozhodnutí, a rozvědka spustila projekt na ovlivňování veřejného mínění pomocí sociálních sítí.

Soutěž Big Brother Awards se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a vznikla ve Velké Británii. Pořádající Iuridicum Remedium je nevládní nezisková organizace zaměřující se na ochranu lidských práv. Jednou z oblastí, kterým se ve svých projektech věnuje, jsou Lidská práva a technologie. V tomto směru se snaží upozorňovat širokou veřejnost na problematiku nepřiměřeného zasahování státu či soukromých organizací do soukromí občanů.

Eva Šusteková

TOPlist
TOPlist