K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Bude mít EU jednotná pravidla elektronické komunikace?

Datum: 22. 2. 2013, zdroj: VSOL 1/2013, rubrika: Veřejná správa online

Evropskou unií již několik měsíců koluje nový návrh pravidel elektronické komunikace. Jednotlivé členské státy by jej měly schválit, ve většině z nich už je projednán, ale stejně nabírá zpoždění – původně totiž měl světlo světa spatřit už v roce minulém. Dokument upřesňuje právní rámec pro používání elektronického podpisu, elektronické značky, časového razítka, formáty dokumentů, pravidla doručování a ověřování, zabývá se i problematikou identifikace či elektronických transakcí a definuje řadu dalších standardů.

V EU se dosud elektronická komunikace řídila především dvěma nařízeními Evropské komise, a to Rozhodnutím č. 2009/767/ES ze dne 28. 12. 2009 (č. 7806), které se zaměřilo na znatelnost používaných kvalifikovaných certifikátů, a pak Rozhodnutím č. 2011/130/EU ze dne 25. 2. 2011 (č. 1081), které definuje vhodné formáty elektronických podpisů.

Kromě dalšího zefektivnění využívání prostředků elektronické komunikace by měl nový dokument po schválení členskými státy EU přinést především zrovnoprávnění listinných a elektronických dokumentů. Vymezuje také oblasti tzv. důvěryhodných služeb, ověřování webových schránek, zacházení s elektronickými podpisy apod.

Po finálním přijetí a vstoupení v platnost by nové nařízení nemělo výrazně změnit běžně užívané postupy, v některých případech se ale určitým novinkám nevyhneme, a to jak v oblasti identifikace a elektronických podpisů, tak třeba v archivnictví nebo provozu spisových služeb. Svoje standardy pravděpodobně budou muset částečně změnit i poskytovatelé kvalifikovaných certifikátů, úložišť dat či systémů evidence a kontroly.

pk

TOPlist
TOPlist