Cykloturistiku v Česku chce rozhýbat nová národní pracovní skupina
V rámci veletrhu For Bikes byla ustanovena národní pracovní skupina „Cykloturistika v Česku“. Jejím hlavním cílem je rozvinout cykloturistickou nabídku Česka tak, aby se zařadilo mezi nejvýznamnější cyklodestinace Evropy jako jsou Rakousko či Německo. Pracovní skupina sdružuje krajské cyklokoordinátory, destinační manažery, cykloturistické NNO a zástupce agentury CzechTourism a Ministerstva pro místní rozvoj.

„V oblasti cykloturistiky je největší slabinou Česka nedostatek kvalitních cykloproduktů a značek, konkurenceschopných v rámci evropského trhu, který je nejnavštěvovanější a nejrozvinutější cykloturistickou destinací na světě. Posílit je třeba spolupráci klíčových aktérů v oblasti rozvoje cyklistické infrastruktury, marketingu cykloturistiky, rozvoje služeb i řízení jednotlivých produktů,“ nastiňuje hlavní motivace Radek Patrný, koordinátor cykloturistiky z pořádající Partnerství, o. p. s. Cílem pracovní skupiny bude podpora udržitelného cestovního ruchu u nás a nastavení dlouhodobých cílů rozvoje cykloturistiky tak, aby byl co nejvíce využit její potenciál.
„Cykloturismus je klíčovou součástí udržitelného cestovního ruchu a patří k nejvýznamnějším turistickým produktům v Česku. Zahraniční návštěvníci stále více využívají v rámci svého pobytu u nás kvalitní cyklotrasy a silné značky, jako je Labská stezka nebo panevropská síť EuroVelo, které zvyšují atraktivitu Česka jako destinace pro aktivní dovolenou. Vznik nové pracovní skupiny vnímáme jako důležitý krok k dalšímu rozvoji a efektivnímu marketingu cykloturismu. Ostatně – naše země má v tomto ohledu obrovský potenciál. Můžeme se pochlubit 40 tisíci kilometrů cyklotras s kvalitním turistickým značením,“ shrnuje Tereza Hofmanová, ředitelka odboru produkt managementu agentury CzechTourism. Cykloturismus je odpovědným způsobem cestování i trávení volného času, který prospívá nejen turistům, ale i regionům a místním podnikatelům.
Cykloturistika nemá v Česku dostatečnou oporu ve stávajících národních strategických rozvojových dokumentech a jako celek není na národní úrovni dostatečně koordinována. Přitom stojí na aktivitách celé řady aktérů z řad veřejné i soukromé sféry. O výstavbu a rozvoj infrastruktury se starají kraje, města, DSO, ČeMBA a další. KČT, technické služby a soukromé firmy realizují její značení, CzechTourism, destinační managementy, Partnerství, o. p. s., a další subjekty koordinují a propagují cykloturistické produkty. Servisy, půjčovny, CK a podnikatelé v cestovním ruchu s certifikací Cyklisté vítáni a další poskytují služby pro cykloturisty.
„Cykloturistiku vnímám jako významnou formu udržitelného cestovního ruchu, ale i jako významný potenciál udržitelného rozvoje našich regionů. Rozvoj cykloturistiky je podporován na MMR a agenturou CzechTourism, rovněž kraji, obcemi, svazky obcí, MASkami, organizacemi destinačního managementu. Budování cyklostezek ministerstvo dlouhodobě podporuje finančně z programu IROP, přispívá tak k rozvoji čisté mobility i péči o zdraví. Děkuji iniciátorům pracovní skupiny za jejich aktivitu a věřím, že přispěje ke koordinaci cykloturistiky v naší zemi i přeshraničně,“ doplňuje Radim Sršeň, náměstek ministra Ministerstva pro místní rozvoj.