Krajskou síť sociálních služeb posílí centrum pro nemocné roztroušenou sklerózou

17. 6. 2024 Kraj Vysočina Regiony

Krajská síť sociálních služeb Kraje Vysočina se opět rozroste. Krajská rada v tomto týdnu schválila spolufinancování téměř třicet žádostí nových organizací nebo navýšení stávajících kapacit sociálních služeb. O jejich zařazení do sítě bude hlasovat ještě krajské zastupitelstvo 25. června 2024.

Kraj Vysočina

„Žádosti, které jsme letos administrovali, zapadají do konceptu, jakým kraj řeší sociální služby. Klíčové je, aby klienti mohli zůstat co nejdéle ve svém domácím přirozeném prostředí, kde se cítí dobře. Trend stárnutí populace je ale tak neúprosný, že budeme současně potřebovat také více lůžkových zařízení, i když budeme stále maximálně podporovat domácí péči. Veškeré služby, které nemocným a jejich rodinám nebo pečujícím pomohou tuto situaci zvládat, jsou z pohledu krajské sítě zásadní,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Jsou to právě pečovatelské služby, osobní asistence, nabídka služeb denních stacionářů nebo odborné poradenství, které vhodně doplní krajskou síť. Systém by se nově měl rozrůst nejen o nové kapacity v těchto organizacích, ale také o služby samotné. „Jednou z posil sítě bude IGF Care Centre Třebíč, které se zaměřuje na klienty s roztroušenou sklerózou. A to především v situacích, kdy se nemocní stanou závislými na pomoci pečujících a ve svém stavu nebudou moci setrvávat v domácím prostředí,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek. Kapacita třebíčského centra je patnáct lůžek. Podle informací radního Tourka je tato specializovaná služba novinkou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí letos pošle na Vysočinu na financování sociálních služeb 1,319 miliard korun, dalšími 176 miliony korun fungování sociálního systému podpoří kraj. Rozšíření sociálních služeb, které bude schvalovat krajské zastupitelstvo, by v budoucnu znamenalo navýšení podpory přibližně o dalších 44,6 milionů korun.