ČEZ představil starostům své plány na ozelenění moravskoslezské energetiky i možnosti, jak mohou obce ušetřit

4. 5. 2023 Skupina ČEZ Energetika

Zástupci nejvýznamnějších firem Skupiny ČEZ představili více než stovce moravskoslezských starostů, místostarostů a městských energetiků své plány do dalších let. Mezi hlavní témata patřil malý modulární reaktor, který by mohl nahradit uhelné bloky dětmarovické elektrárny, budování větrných parků a fotovoltaických elektráren mimo jiné na Opavsku a Bruntálsku nebo digitalizace distribuční sítě. Řešily se také ceny elektřiny a úsporné programy, které ČEZ městům a obcím nabízí, především výstavba veřejného osvětlení nebo fotovoltaiky bez nutnosti vstupních nákladů na investice.

Skupina ČEZ

„Zájem starostů mě potěšil, přijelo jich opravdu hodně. Moravskoslezský kraj je pro celou Skupinu ČEZ důležitý v souvislosti s dekarbonizací energetiky a s přechodem k ekologičtějším zdrojům. Odchod od uhlí souvisí s hledáním nových příležitostí, jak naši energetiku ozelenit. V regionu připravujeme velké fotovoltaické elektrárny a větrné parky, v Dětmarovicích máme v plánu vybudovat malý modulární reaktor. Současně s tím musíme vyřešit zachování systémů centrálního zásobování teplem, které jsou pro mnohá města zásadní, a zároveň nabízíme městům a obcím úsporné programy, například v oblasti veřejného osvětlení nebo zmíněné dodávky tepla pro obyvatele. Chceme být dobrými sousedy a starostové jsou tou nejlepší spojkou s místními lidmi, abychom je mohli o našich záměrech informovat,“ vysvětlil smysl setkání generální ředitel a předseda představenstva společností ČEZ Energo a Envez Martin Václavek.

ČEZ představil starostům své plány
ČEZ představil starostům své plány

„Byla to opravdu přínosná akce, a to neříkám jen za sebe, ale i za mnoho kolegů z dalších obcí. Během tří hodin jsme získali přehled nejen o nabídce Skupiny ČEZ a záměrech firmy v Moravskoslezském kraji, ale také o trendech v české energetice,“ zhodnotil setkání Jiří Myšinský, starosta Nošovic, kde ČEZ Distribuce provozuje velkou rozvodnu.

Skupina ČEZ má v Moravskoslezském kraji rozsáhlé plány. V Ostravě-Vítkovicích staví největší akumulátor v Česku s výkonem bateriového úložiště přes 10 MW, který pomůže stabilizovat českou energetickou soustavu. V Dětmarovicích nahradí dosluhující černouhelnou elektrárnu novými nízkoemisní zdroji pro zajištění dodávek tepla obyvatelům Orlové a Bohumína a zvažuje tam i několik dalších projektů včetně malého modulárního reaktoru. V celém regionu chystají energetici vhodné plochy na výstavbu fotovoltaických elektráren. Na Bruntálsku a Opavsku by mohly vzniknout i větrné parky, jeden z nich například v obci Zátor u Krnova, kde už se ČEZ s obcí dohodl na záměru vybudovat větrnou elektrárnu o výkonu zhruba 20 MW čítající asi pět turbín. Další plány má ČEZ v Havířově, kde se podílí na ozelenění městské energetiky a připravuje projekt na modernizaci teplárenství.

Kromě těchto aktivit starosty zajímaly také EPC projekty, tedy projekty energetických úspor se zárukou od společnosti ČEZ ESCO, a možnost vybudování fotovoltaické elektrárny nebo veřejného osvětlení bez vstupních investic. O programy Osvětlení za korunu a Fotovoltaika za korunu je stále větší zájem zejména mezi menšími obcemi, jejichž starostové musí vzhledem k současné ekonomické situaci obracet každou korunu dvakrát.

Vladislav Sobol