Jubilejní 25. ročník Zlatého erbu se zaměří na open data

5. 1. 2023 Zlatý erb Veřejná správa online

V roce 2023 proběhne jubilejní 25. ročník tradiční soutěže Zlatý erb, který bude zaměřený na open data. Novinkou bude také to, že proběhne hodnocení všech obcí s rozšířenou působností (ORP), které se do soutěže nebudou muset přihlašovat a jejich webové stránky budou hodnocené automaticky. Organizátorem soutěže je jako v posledních ročnících spolek Český zavináč, spolupořádá ji společnost Triada, záštity udělili Asociace krajů České republiky a jako zástupce Královéhradeckého kraje hejtman Martin Červíček.

Zlatý erb

Stejně jako v předchozích letech bude Zlatý erb i letos probíhat dvoustupňově – nejprve se uskuteční krajská kola pod patronací jednotlivých spolupracujících krajů a z nich vzejdou soutěžící do celostátního kola. Pokud bude v kraji velký zájem, může region vyhlásit krajské kolo soutěže i pro obce, které nejsou ORP. Zlatý erb vyvrcholí slavnostním předáním cen na konferenci ISSS 15. května 2023.

Kyberbezpečnost a open data

„V posledních letech je nejen pro weby obcí tématem kyberbezpečnost a ochrana před útoky hackerů, proto na tyto aspekty webů bude kladen při hodnocení větší důraz. Bezpečnostní audit finalistů povede firma CSIRT.cz, která je profesionálem v oboru IT security,“ vysvětluje novinky Tomáš Renčín, předseda spolku Český zavináč.

Důležitými měřítky, krom pro letošní ročník zásadního přístupu k open datům, budou například povinně zveřejňované informace, které jsou pro ORP obligátní, nebo elektronické služby pro občany, včetně přístupu k nim za využití e-identity občana. Do soutěže Zlatý erb se navrací cena veřejnosti, ve které budou moci lidé hlasovat pomocí elektronické identity hlasujícího (NIA).

„Cílem soutěže je i nadále především podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy a samosprávy prostřednictvím rozvoje ICT technologií a služeb, poskytovaných veřejnosti s využitím internetu a ostatních elektronických médií. Jsme rádi, že soutěžící dlouhodobě vnímají soutěž jako přehlídku dobrých praxí, jako zdroj informací, zda jejich webové stránky splňují po obsahové stránce z pohledu aktuální legislativy vše podstatné, co má web obsahovat,“ říká Tomáš Holenda, ředitel soutěže Zlatý erb.