Osvětlení dobříšského přechodu zvýší bezpečnost chodců

9. 9. 2015 Nadace ČEZ Doprava

Dobříš – Nové osvětlení frekventovaného přechodu přes krajskou komunikaci mají od středy 9. září v Dobříši. Po zebře s novými bezpečnostními prvky se poprvé prošly, a pomyslně ji tak pokřtily, děti z nedaleké základní školy. Na nové osvětlení přispěla pod dohledem odborníků z organizace BESIP Nadace ČEZ částkou 100 000 korun. Jedná se přitom již o jednasedmdesátý nasvícený přechod v rámci celé ČR a jedenáctý ve Středočeském kraji.

Nadace ČEZ
Jako první přes přechod přešli děti z místní školy
Jako první přes přechod přešli děti z místní školy

Přechodu, který vede přes hlavní příjezdovou cestu do města z jihu, dosud kvalitní osvětlení chybělo. Zejména za snížené viditelnosti se tak stával velmi nebezpečným, protože jej řidiči často zaznamenali až na poslední chvíli. „Zvláště v zimních ranních a podvečerních hodinách se přechod přes Pražskou ulici stával velmi špatně viditelným. Ze západní části města přes něj přitom vede nejkratší cesta pro děti do lokality, v níž jsou soustředěny školy, knihovna i dobříšské sportoviště,“ konstatoval starosta města Stanislav Vacek. Nové osvětlení na míru teď zdálky upozorňuje řidiče, že se pohybují v obydlené zástavbě, a chodci se tak při přecházení frekventovaného přechodu na kraji města mohou cítit bezpečněji.

O dohled nad návrhem a instalací osvětlení dobříšského přechodu se postarali odborníci organizace BESIP Ministerstva dopravy ČR, s nimiž Nadace ČEZ dlouhodobě spolupracuje. „Přechody na hlavních příjezdových cestách měst bývají nebezpečné, protože řidiči zde často ještě překračují povolenou rychlost a jejich pozornost není zaměřena na pěší dopravu. V Dobříši jde navíc o místo, kde často přecházejí malé děti, a tak je velmi důležité dbát na minimalizaci rizik správným osvětlením. Díky němu řidiči přechod zaregistrují včas, a to i za zhoršené viditelnosti,“ vysvětlil Miroslav Polách, krajský koordinátor BESIP pro Středočeský kraj.

Nasvícený přechod v Dobříši
Nasvícený přechod v Dobříši

Nadace ČEZ osvětluje nejnebezpečnější přechody po celé České republice už od roku 2013. Od začátku se při tom setkává s velkým zájmem ze strany měst a obcí, ale také veřejnosti, která často kritické přechody k osvětlení sama navrhuje. „Dlouhodobě se snažíme osvětlovat ta nejkritičtější místa na českých silnicích, kterých je bohužel stále dost. Neutuchající zájem o instalaci kvalitních bezpečnostních prvků na přechodech nás velmi těší a zároveň podporuje náš závazek a snahu v této činnosti pokračovat,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Další fakta
  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. Čtrnáctou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 990 nehod, při nichž zemřelo 13 chodců.
  • Jen za první pololetí letošního roku způsobili řidiči motorových vozidel 433 nehod z důvodu nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu.
  • Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič k reakci nejméně 31 m (1,5 s).
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %.
  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

Ota Schnepp