Již rok přispívá NEVAJGLUJ obcím na úklid nedopalků
Před rokem získala společnost NEVAJGLUJ a. s. oprávnění k provozování kolektivního systému pro výrobce tabákových výrobků s filtry. Úkolem systému je finančně podpořit, úklid nedopalků v obcích a městech Společnost na základě smluv rozdělila za rok 2023 téměř 29 milionů korun mezi 540 obcí, ve kterých žije téměř 3,1 milionu obyvatel.
V současné době má systém smlouvy s cca 1100 obcí, úhrady úklidů budou za rok 2024 více než dvojnásobné. Dalším úkolem kolektivního systému je informovat kuřáky a uživatele tabákových výrobků, jak správně nakládat s nedopalky. Nedopalky totiž patří do směsného odpadu, do odpadkových košů nebo popelníků.
Veřejnost toho moc o nedopalcích neví
Jak ukázaly průzkumy, veřejnost má, co se týče nedopalků, mnohdy velmi zkreslené představy. Jednou z nich je přesvědčení, že filtry jsou z papíru, a tudíž jsou biologicky rozložitelné. Jsou však vyrobeny z plastu, v přírodním prostředí se nerozkládají, jen se postupně mechanicky rozpadají na mikroplasty. Není-li v dosahu odpadkový koš nebo popelník, hodně kuřáků volí odhození nedopalku do kanálu, protože jim to připadá lepší, než odhození na zem.
Jedinou správnou cestou, jak se zbavit nedopalku, je odhodit jej do směsného komunálního odpadu: buď doma do koše a následně do popelnice, na veřejnosti potom do odpadkového koše nebo do instalovaných popelníků.
Společnost vyhlásila letos i celostátní soutěž pod názvem „Čisté obce s NEVAJGLUJ 2024“, která podporuje aktivní přístup obcí k udržení pořádku na veřejných prostranstvích. Z řady akcí a aktivit, které byly do soutěže přihlášeny, vybírala ty nejlepší nezávislá komise a přihlášené aktivity měla možnost hodnotit také veřejnost na sociálních sítích. Vyhlášení vítězů proběhlo 11. října ve Valticích v rámci celostátní konference „Prosperující obec, dobrá adresa“, pořádané Sdružením místních samospráv ČR.
„Rádi aktivní obce v boji s litteringem odměníme. Věříme, že dobré příklady mohou inspirovat ostatní, a proto jsme i zvolili formu veřejné soutěže. Oceněny nejsou jen obce, které se umístily na prvních třech místech, ale prvních deset nejlepších. Dohromady tak získají 180 tisíc korun,“ vysvětluje ředitelka společnosti Martina Vrbová.
Vítězem prvního ročníku soutěže se stala obec Býšť z Pardubického kraje, která pravidelně organizuje úklidy obce a okolí. Do akce se zapojují žáci základní školy, ale také rodiny, dobrovolníci, firmy a společnosti.
Druhé místo v soutěži získal Frýdek Místek za svůj projekt Stravenka F?M, jež má sociální přesah: za úklid pohozených odpadků včetně nedopalků získají lidé bez domova stravenku, za kterou si mohou nakoupit jídlo nebo léky.
Třetí místo patří obci Vrchoslavice, která na společné akci mikroregionu rozmístila popelníky z květináčů s nálepkou NEVAJGLUJ. Díky nim i výzvám moderátorů došlo k významnému poklesu výskytu nedopalků na/po akci.
„První ročník soutěže byl úspěšný a ukázal, že boji s litteringem se věnují jak velká města, tak i malé obce. V soutěži budeme pokračovat a příští rok na jaře vyhlásíme další kolo,“ říká k výsledkům soutěže „Čisté obce s NEVAJGLUJ 2024“ Martina Vrbová, ředitelka kolektivního systému NEVAJGLUJ a.s. Zájemci se mohou s přihlášenými projekty blíže seznámit a inspirovat se k vlastním aktivitám na sociálních sítích společnosti NEVAJGLUJ a také na webových stránkách.