Co čeká školy v novém školním roce

2. 9. 2024 MŠMT ČR Školství

Podle odhadů MŠMT by mělo ve školním roce 2024/25 na základní školy docházet přibližně 998 tisíc žáků, z toho 579 tisíc na 1. stupeň a 419 tisíc na 2. stupeň. Do 1. ročníků základních škol by mělo nastoupit necelých 118 tisíc nových žáků. Celkově by na základní školy mělo docházet oproti loňsku asi o 2000 žáků méně. Na středních školách by se mělo v novém školním roce vzdělávat v denní formě přibližně 476 tisíc žáků, což je o téměř 18 tisíc žáků více než v předchozím školním roce.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Od 1. září začne platit novelizovaná vyhláška o základním vzdělávání, která přináší úpravu několika témat:

  • Školy budou moci využívat jako jednu z forem slovního hodnocení takzvané kriteriální hodnocení – jedná se o hodnocení dovedností nebo znalostí žáka na základě předem definovaných kritérií. V současné době mohou školy hodnotit žáky známkami, slovním hodnocením či kombinací obojího. Nově stanovená kritéria mají za cíl slovní hodnocení zpřehlednit. Konkrétní kritéria i vyjádření míry jejich naplnění stanoví ředitel školy v pravidlech hodnocení. Ministerstvo školství zároveň připravuje nové vzory vysvědčení, které jsou určeny přímo pro využití kriteriálního hodnocení. Využít je bude možné již pro hodnocení na konci ledna 2025.
  • Nově také školy budou moci zařazovat do jedné třídy žáky z různých ročníků i na 2. stupni základních škol. Dosud to bylo možné pouze na 1. stupni.
  • Pro žáky-cizince, kteří plní povinnou školní docházku, jsou upraveny podmínky pro jejich jazykovou přípravu v českém jazyce. Dosud měli nárok na 200 hodin jazykové přípravy, nově je to 400 hodin v průběhu 20 měsíců školního vyučování. Upravuje se i velikost skupin, ve kterých se žáci-cizinci budou učit česky.
  • V září 2024 bude vyhlášena II. vlna šablon v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský. Mateřské a základní školy včetně školních družin a školních klubů, střediska volného času a základní umělecké školy a také střední a vyšší odborné školy, domovy mládeže a internáty budou moci díky prostředkům z EU opět hradit náklady na školní asistenty, školní psychology, speciální i sociální pedagogy, dvojjazyčné asistenty, kariérové poradce či koordinátory spolupráce škol a zaměstnavatelů.
  • Už od července 2024 platí novela tzv. hygienické vyhlášky Ministerstva zdravotnictví, která přináší mírnější hygienické požadavky pro stavby, které doposud sloužily k jinému účelu a které by nově bylo možné po příslušné rekonstrukci využít jako školy. To by mělo napomoci řešit problém nedostatečných kapacit škol v některých regionech.