Život patologického hráče
Závislost na hazardních hrách může mít fatální dopad nejen na samotného hráče, ale i na jeho okolí. Není totiž výjimkou, že rodina či přátelé hráčů čelí finančním problémům, které vznikají v důsledku nezodpovědného chování jejich blízkých. Jak tedy mohou příbuzní lépe chránit svůj majetek a minimalizovat rizika spojená s hazardem? K tématu se vyjádřila odbornice z praxe.
„Majetek osob z okolí hráče bývá ohrožen tím, že hráči za účelem získání finančních prostředků na hru využívají i prostředky blízkých. V domácnosti se začnou ztrácet peníze, popřípadě cennosti, které hráči následně prodají. Ze strany hráčů také mnohdy dochází k neuhrazení nezbytných výdajů, například nájmu, čímž může jejich rodině hrozit i vypovězení z bytu. Hráči zpravidla situaci vysvětlují historkami, bagatelizují ji nebo se vše snaží zatajit. Setkali jsme se i s tím, že si hráč vzal on-line půjčku na občanský průkaz jiné osoby,“ uvádí Petra Procházková, vedoucí Občanské poradny Třebíč. S gamblerstvím se často setkávají i sociální pracovníci obcí a měst, je proto vhodná znát možnosti a postupy, které využívat při práci v ohrožených rodinách.
Získejte přehled a nebojte se říct o pomoc
V první řadě je důležité se v situaci zorientovat a nic si zbytečně neidealizovat. Osoby, které s patologickým hráčem tvoří společnou domácnost, by podle vedoucí občanské poradny měly mít především vzájemný přehled o svých příjmech a výdajích. „Je vhodné si společně a pravidelně provádět revizi plateb. Hlídat, že bylo ze strany hráče uhrazeno vše, co mělo být uhrazeno,“ uvádí jako příklad. Dále by mělo okolí hráče evidovat veškeré nezdůvodněné výdaje, průběžně ho žádat o vysvětlení a ověřovat, na co tyto peníze šly.
Už jen prvotní pojmenování situace, stanovení základních pravidel pro nakládání s finančními prostředky nebo navrhnutí postupu je velký krok. Může totiž výrazně napomoct k řešení hlubšího problému a celý proces se zpočátku navíc může odehrát v úzkém kruhu těch nejbližších. Pokud ovšem hráč už v této fázi nespolupracuje a vykazuje známky závislosti, je nutné se co nejdříve zkontaktovat s odborným adiktologickým pracovištěm.
„Na vyhledání pomoci nikdy není příliš brzy, a to ať už se jedná o svěření se s problémy v rodině nebo o kontaktování profesionálů. Pokud tedy máte jakékoliv obavy ohledně hráčského chování svých blízkých nebo pociťujete strach o svůj vlastní majetek, neváhejte si včas říct o pomoc. Příležitost k tomu nabízí například Mapa pomoci projektu Zodpovědné hraní nebo nonstop Linka pomoci pro hazardní hráče a jejich blízké na čísle +420 777 477 877,“ doporučuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her.
Jak se postavit k dluhům
Radikální, ale také nejefektivnější cestou k řešení je zamezit hráči volný přístup k ohroženému majetku i financím a převzít kontrolu nad úhradou jeho hlavních závazků, mezi které typicky patří nájem, platba energií, školné a podobně. Čím dřív totiž zamezíte dalším pohledávkám a dluhům, tím dřív začnete chránit i sebe – zvláště v případě, že s hráčem sdílíte společné jmění manželů či domácnost.
„Obecně platí, že dluhy dlužníka lze uspokojit pouze z majetku dlužníka nebo z majetku ve společném jmění manželů, je-li jedním z manželů dlužník. Pokud však je proti dlužníkovi vedeno exekuční řízení, tak hrozí, že bude v rámci exekuce prodán i matek nacházející se ve společné domácnosti, ve které dlužník žije. Rizikové v takovém případě je samo soužití s dlužníkem v jedné domácnosti,“ vysvětluje Procházková.
Pravidlo prevence
Nemalé části problémů se dá zamezit předem. Mezi základní poučky a první pravidlo prevence patří nastavit vyvážený rozpočet, se kterým nejlépe pomůže finanční, případně dluhový poradce. V případě už vzniklých závazků po splatnosti je pak k rozpočtu nutné připojit také splátkový kalendář. Svou roli v tomto ohledu hrají občanské poradny, které nejen že nabízí své poradní služby, ale také pomáhají a podporují klienty při komunikaci s věřiteli, aby klient zmírnil dopady své případné platební neschopnosti.
Dluhoví poradci kromě samotných dlužníků ovšem pomáhají i jejich okolí, a to se zorientováním se v situaci, definováním rizik a předkládání možností řešení. Vedoucí Občanské poradny Třebíč v tomto ohledu sdílí zkušenost: „Kromě osob ohrožených předlužením či dlužníků se na naši občanskou poradnu obrací právě osoby, které s dlužníkem žijí ve společné domácnosti a jiné osoby blízké, které chtějí dlužníkovi pomoct s řešením jeho situace nebo se zajímají o to, jak mohou ochránit svůj majetek před dluhy dlužníka.“
Ohrožení majetku blízkých
Pokud dluhy dopadnou na majetek ve společném jmění manželů a pokud se na tom oba manželé dohodnou, lze využít možnosti oddělení či zúžení společného jmění. Obdobný účinek má poté i rozvod, kdy dochází k zániku společného jmění a návrh na rozvod může navíc podat jen jeden z manželů, i bez souhlasu druhého.
Ohrožení ale nejsou jen manželé. „Žije-li někdo ve společné domácnosti s dlužníkem, na kterého je vedeno exekuční řízení, je jeho majetek ohrožen případnou mobiliární exekucí, při které může dojít k ‚zabavení‘ a prodeji vybavení domácnosti. V některých případech lze dlužníkovi zrušit právo k bydlení v této domácnosti a případně požadovat jeho vystěhování,“ vysvětluje Procházková. Dle konkrétní situace a za konzultace s odborníky pak lze využít prostředků vylučovací žaloby (například v případě zabavení vybavení domácnosti, které nepatří dlužníkovi), trestního oznámení (například v případě zneužití platebních údajů) nebo dalších právních nástrojů.