Město Plzeň a Agentura pro sociální začleňování uzavřeli memorandum o spolupráci
Město Plzeň uzavřelo dne 6. 8. 2024 memorandum o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování s cílem komplexně řešit problematiku osob sociálně vyloučených a osob sociálním vyloučením ohrožených. Záměrem je společně řešit problémy spojené s chudobou a sociálním vyloučením, včetně bezdomovectví a obchodu s chudobou.
V současné době město Plzeň spolu s Agenturou pro sociální začleňování a dalšími partnery intenzivně pracují na tom, aby lidé potřebující zdravotní a sociální služby, nepropadali sítí těchto služeb. Například nedoléčení zdravotních problémů může mít dopady nejen na život nemocného, ale také na veřejné rozpočty, které musí opětovně vynakládat nemalé finanční prostředky na léčbu.
„Zvláště zranitelné jsou v tomto ohledu osoby bez stabilního bydlení, například z důvodu ztráty zaměstnání v důsledku dlouhodobé nemoci či úrazu. Často se potýkají s mnohočetnými problémy a veřejnou záchrannou sítí mnohdy propadávají,“ uvedl ředitel Agentury, Martin Šimáček
Město Plzeň proto nyní ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, a dalšími partnery řeší lepší provázanost zdravotních a sociálních služeb na území města tak, aby byla zajištěna péče o pacienty po opuštění zdravotnických zařízení.
„Je důležité, aby všechna opatření byla postavena na reálných potřebách a možnostech města. Společnými silami můžeme dosáhnout toho, že se sociální a zdravotní služby v Plzni stanou dostupnějšími a efektivnějšími pro všechny, kdo je potřebují,“ doplnila Mgr. Světlana Budková, členka Rady města Plzně pro oblast bytovou, vč. dostupného a sociálního bydlení.
Memorandum o spolupráci mezi městem a Agenturou obsahuje dohodu o součinnosti v oblastech tvorby zastřešujícího strategického dokumentu pro sociální oblast, koordinaci a propojování pracovníků veřejné správy a NNO, či zintenzivnění komunikace sociálních témat směrem k úřadům a veřejnosti. Plzeň bude s Agenturou pracovat na tvorbě komplexní, flexibilní a efektivní sítě sociálních služeb s možností sledování jejich efektivity. Mezi další témata, která již byla na proběhlých setkání zástupců města a Plzně a Agentury probírána patří také problematika osob bez domova a situace na plzeňských ubytovnách.
„Spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování nám dává možnost získat příklady dobré praxe z jiných měst v České republice, včetně přístupu k datům, které jsou pro tvorbu sociální politiky města nezbytná,“ upřesnil Ing. Jiří Šrámek, člen Rady města Plzně pro oblast sociální a aktivní život seniorů.
„Naše spolupráce je nezbytným krokem k zajištění účinné koordinace a efektivního využití dostupných zdrojů. Naším cílem je vytvořit systém, který bude pružně reagovat na aktuální potřeby obyvatel,“ sdělil Martin Šimáček.