Jihomoravský kraj podepsal memorandum o energetickém společenství

V rámci republiky je jižní Morava mezi kraji lídrem v komunitní energetice

19. 6. 2024 Jihomoravský kraj Energetika

Hejman Jihomoravského kraje Jan Grolich dnes podepsal memorandum o spolupráci na projektu energetického společenství se zástupci firem, spolků i občanů. Společenství umožní sdílení elektrické energie nejen mezi krajskými nemocnicemi, školami nebo sociálními zařízeními, ale taky mezi občany, firmami nebo neziskovými organizacemi.

Jihomoravský kraj

„Hlavním smyslem vytvoření energetického společenství je větší využití energie z obnovitelných zdrojů – řekněme, že Sonnentor vyrobí díky fotovoltaikám na výrobních halách energii ‚navíc‘, kterou takto bude moct sdílet třeba s občany, kteří nemají možnost si na vlastní dům solární panely pořídit. Další výhodou je i větší odměna za sdílenou energii, než při jejím prodeji do sítě – v rámci společenství tak ušetří každý majitel fotovoltaiky jako producent energie, stejně jako její spotřebitel,“ vysvětluje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Jihomoravský kraj je v republice mezi kraji prvním, který o vytvoření energetického společenství usiluje. Zároveň plánuje do budoucna kromě výroby elektřiny z fotovoltaik zapojit do sdílení i elektrickou energii vyrobenou z větrných elektráren nebo bioplynových stanic. „Do roku 2031 bychom chtěli významně podpořit výstavbu větrných elektráren na území kraje – podle odborného posouzení AV ČR má jižní Morava k využití větrné energie obrovský potenciál, který tu zatím dostatečně nevyužíváme. I to by se mělo změnit,“ doplňuje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.

Firmy a spolky, které se podílí na vzniku energetického společenství, jsou průkopníci a inovátoři ve svých oborech. Společnost Sonnentor, která vyrábí ekologické bylinné produkty a čaje, má na svých halách postavené velké fotovoltaické elektrárny a přestože dokáže spotřebovat značné množství energie, je v určitých chvílích schopná přebytečnou energii sdílet mezi ostatní členy společenství. JIC podporuje řadu start-up firem, které dokáží dodat řešení pro řízení výroby a spotřeby energie ve společenství, stejně jako Intemac a FabLab. Neziskový sektor zastupuje Skautské středisko Kaprálův mlýn, které má ve své budově umístěné centrum ekologické výchovy, kde může být rozpracovávána myšlenka komunitní energetiky v široké členské základně. „Pro naše startupy a inovativní firmy je to velká příležitost. Věřím, že projekt může fungovat jako laboratoř, ve které budou mít naši klienti prostor své produkty otestovat. Získají díky tomu konkurenční výhodu a ta jim pak pomůže uspět i na zahraničních trzích. Energetický sektor má obrovskou dynamiku a nabízí zajímavé příležitosti i pro firmy z našeho regionu,“ říká ředitel JICu Petr Chládek.

Celý projekt energetického společenství připravuje krajská společnost CEJIZA, která provádí nákup energií a energetický management pro všechny krajské objekty. Zároveň v lednu 2024 požádala o dotaci Ministerstva životního prostředí ČR na vznik pilotního energetického společenství.

„Při vzniku se kraj inspiruje i zahraničními zkušenostmi a v oblasti komunitní energetiky naváže spolupráci se spolkovými zeměmi Dolní Rakousko a Burgenland. Příklady funkčních komunit v zahraničí jsou zárukou, že i náš projekt bude přínosný pro občany a firmy na území Jihomoravského kraje. Ještě je před námi velké množství práce a nastavování pravidel sdílení, ale nebojíme se toho. ‚Ostrý‘ provoz energetického společenství předpokládáme na přelomu roku 2024/2025 a věříme, že všem účastníkům sdílení přinese nižší ceny elektrické energie a rozvoj dalších obnovitelných zdrojů,“ dodává Aleš Krč, energetický manažer Jihomoravského kraje za společnost CEJIZA.