Návrhy vlakových jízdních řádů 2024/2025 jsou už na webu. Kdo chce, může vznést připomínky

17. 6. 2024 Liberecký kraj Regiony

S prosincem se budou opět měnit jízdní řády železniční dopravy. Na webových stránkách Správy železnic lze již nyní návrhy na úpravy vidět a případně se k nim, ať už souhlasně nebo zamítavě, vyjádřit.

Liberecký kraj

Návrhy úprav si mohou cestující prohlédnout na odkazu https://www.spravazeleznic.cz/navrh-jizdniho-radu-na-rok-2025. Předložené návrhy jízdních řádů 2024/2025 v Libereckém kraji je možné připomínkovat do 7. července. Cestující mohou zasílat své připomínky a podněty prostřednictvím e-mailu info@korid.cz nebo písemně na adresu KORID LK, U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec.

„Ve svých námětech a připomínkách, prosíme, uvádějte spoj – linku/trať a číslo vlaku, nebo čas a směr jízdy –, za jakým účelem spoje využíváte, pokud vám nevyhovuje navrhovaná časová poloha, uveďte potřebný čas dojezdu a odjezdu, případně počet cestujících, kterých se vámi požadovaná změna týká,“ uvedl jednatel společnosti KORID LK Otto Pospíšil.

V Libereckém kraji se s největší připravenou úpravou vlakových jízdních řádů pro rok 2025 bude možné setkat na trati 034 Smržovka – Josefův Důl a s dílčími úpravami pak i na trati 089 Liberec - Seifhennersdorf. Na linkách V41 Kolín – Stará Paka – Trutnov a V51 Chlumec nad Cidlinou – Stará Paka – Lomnice nad Popelkou nasadí postupně České dráhy nové nízkopodlažní klimatizované vozy RegioFox od polského výrobce PESA. Dříve avizované prodloužení vybraných spojů z Černous do polské stanice Zawidów je stále v přípravě, z administrativních důvodů na polské straně se odsouvá plánovaný termín zahájení provozu prozatím na jaro 2025.

Na lince L12 Smržovka – Josefův Důl (trať 034) je na základě doručených podnětů plánováno zpravidelnění dopravy jednotně po celý den a týden s odjezdy ze Smržovky vždy ve 12. minutu a ve 26. minutu z Josefova Dolu. V pracovní dny tuto nabídku ještě dále rozšíří tři páry vložených vlaků, které ráno a krátce odpoledne zkrátí interval spojů na půlhodinový pro zlepšení dojížďky směnových zaměstnanců a žáků do/z Jablonce nad Nisou a Tanvaldu. Nově tedy bude každý z vlaků ve Smržovce těsně a bez výjimek navazovat směrem k Jablonci nad Nisou a Liberci. V době, kdy na hlavní trati Liberec – Tanvald není půlhodinový interval (tj. po konci ranní a odpolední špičky v pracovních dnech a celodenně o víkendech) může naopak ve Smržovce dojít k prodloužení přestupů mezi vlaky pro relaci Josefův Důl – Tanvald. Z toho důvodu bude rozšířen provoz autobusové linky 744 mezi Tanvaldem, Albrechticemi v Jizerských horách, Jiřetínem pod Bukovou a Josefovým Dolem podle přiloženého návrhu. Zavedením nových autobusových spojů bude současně doplněna chybějící obsluha v obci Albrechtice v Jizerských horách.

Návrh jízdního řádu linky 744 zde.

Na lince L7 Liberec – Hrádek nad Nisou – Zittau – Varnsdorf – Seifhennersdorf a RE2 Liberec – Dresden (trať 089) mají navržené úpravy za cíl zmírnit zpožďování vlaků, které je způsobené nedostatečným stavem trati, resp. úplným vyčerpáním její současné kapacity. Školní vlak 20945 pojede pod novým číslem 20905 s upravenými dřívějšími odjezdy z Žitavy v 6.36, z Hrádku nad Nisou v 6:59 a s příjezdem do Liberce již v 7:24, v úseku Hrádek nad Nisou – Liberec bude tento vlak složen ze dvou jednotek s dostatečnou celkovou kapacitou 240 míst k sezení. V pracovní dny bude zrušen jeden pár vlaků mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou kolem 14. hodiny. Z důvodu zpravidelnění nabídky spojů budou v pracovní dny posunuty odjezdy poledních vlaků z Liberce o půl hodiny – namísto stávajících vlaků v 11:06 a ve 12:02 budou nové odjezdy z Liberce v 11:32 a ve 12:28. U dalších spojů na trati 089 se bude případně jednat o drobnější časové korekce do 10 minut.

V návaznosti na již doručené podněty upřesňujeme:

  • rozsah provozu vlaků na lince L4 Mladá Boleslav – Rumburk se oproti současnému stavu nemění (výrazné omezení jízdy u vlaků 6012 a 6017 je pouze tiskovou chybou návrhu),
  • u prvního ranního vlaku č. 6161 Úštěk (odj. 4:41) – Česká Lípa hl.n. (příj. 5:16) linky U11 na trati 087 prověřujeme podněty ke změně jeho časové polohy až o 15 minut dříve (zajištění přestupu v České Lípě k vlakům dalších směrů), nebo později (vhodnější čas dojezdu k ranní směně) – v tomto případě uvítáme další reakce,
  • vlak nově číslovaný 5404 (aktuálně 26222) linky L3 na trati 030 bude mít zachované dosavadní přestupní návazností v Liberci, resp. stávající počet zastavení v úseku Turnov - Liberec (zastávky Doubí u Turnova, Sedlejovice, Rádlo a Pilínkov vlak projíždí).

Informujeme cestující, že ve stavební sezóně 2025 je z důvodu modernizačních prací očekáván nadprůměrný počet výluk zejména v úsecích Turnov – Železný Brod – Tanvald, Jablonecké Paseky – Tanvald – Harrachov, Liberec – Zittau a na Frýdlantsku. Upřesnění jednotlivých omezení bude v předstihu oznámeno. Za komplikace se předem omlouváme a děkujeme za pochopení realizace dlouho očekávaných potřebných zlepšení na tratích.

030 (Hradec Králové -) Jaroměř - Liberec

034 Smržovka - Josefův Důl

035 Železný Brod - Tanvald

036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna

037 Liberec - Jindřichovice pod Smrkem, Frýdlant v Čechách - Černousy, Zawidów

038 Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem

040 Chlumec nad Cidlinou - Trutnov

041 Hradec Králové - Jičín - Turnov

042 Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou

044 Kunčice nad Labem - Vrchlabí

046 Lomnice nad Popelkou - Stará Paka

064 Mladá Boleslav - Lomnice nad Popelkou

070 (Praha -) Praha-Čakovice - Turnov

080 Mladá Boleslav - Jedlová - Rumburk

081 Děčín - Benešov nad Ploučnicí - Rumburk

082 Česká Kamenice - Kamenický Šenov

085 Rybniště - Varnsdorf a zpět

086 Liberec - Česká Lípa - Benešov nad Ploučnicí (- Děčín)

087 (Lovosice -) Litoměřice horní nádraží - Česká Lípa

089 Liberec - Zittau - Varnsdorf - Seifhennersdorf

TZ: KORID LK