Pěšky do školy! Registrace škol do celostátní kampaně začala

11. 6. 2024 MŠMT ČR Školství

Praha 10. června 2024 – Podpora pravidelného a zdravého pohybu dětí a mladých lidí se stala jednou z priorit Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které na konci měsíce března předložilo vládě ČR ke schválení Plán podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních a státní politiky školního a vysokoškolského sportu na období 2024-2028. Důležitou součástí této národní koncepce jsou i aktivity směřující k podpoře aktivních forem dopravy do školy a ze školy.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Podle výsledků různých průzkumů vozí každé čtvrté dítě rodiče do školy autem, každé šesté dítě přitom trpí obezitou. Osmý ročník celorepublikové výzvys názvem Pěšky do školy, který se koná v rámci Evropského týdne mobility ve dnech 16. – 20. září 2024, má ambici pomoct tuto situaci změnit. Registrace škol do této výzvy je nyní otevřena prostřednictvím www.peskydoskoly.cz.

„Aktivní formy dopravy, tedy například právě cesty do a ze školy, patří mezi jeden z pilířů národní koncepce podpory pohybu dětí. Pravidelný a aktivní pohyb je pro zdravý a spokojený život dětí a mladých lidí naprosto zásadní. Chůze patří mezi ty nejpřirozenější pohybové aktivity, proto je moc dobře, když se školy snaží děti a žáky motivovat k tomu, aby se do školy a ze školy dostávali v maximální možné míře pěšky,“ říká státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys s tím, že právě výzva Pěšky do školy může být velmi vhodnou příležitostí, jak s podporou aktivních způsobů dopravy na úrovni školy začít.

Školy mají o výzvu, která jim může pomoci děti rozpohybovat, stále větší zájem. „Těší nás, že počet zapojených škol rok od roku stoupá, a zatímco před osmi lety to byly pouhé tři školy, loni jich už bylo 439 z celkem 270 obcí z celé České republiky. Šlo tedy přibližně o sto tisíc dětí,“říká koordinátorka projektu Marie Čiverná z organizace Pěšky městem.

Do výzvy se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Děti a žáci mají možnost vyrazit pěšky, na koloběžce nebo na kole. Pokud bydlí dál od školy, mohou přijet autobusem či tramvají a zbytek cesty dojít. V případě dopravy autem stačí, když rodiče zaparkují v docházkové vzdálenosti, nikoli až přímo u školy. Protože i deset minut chůze dokáže nastartovat dětský mozek, vyplavit endorfiny a připravit je na učení. Navíc se tím eliminují ranní dopravní zácpy před školou a snižují se tak možná bezpečnostní rizika.

Samozřejmě je potřeba zohledňovat místní podmínky a bezpečnostní i dopravní souvislosti. Ani v místech, kde by aktivnější formy dopravy do školy bylo možné praktikovat, k nim však často nejsou děti a jejich rodiny vybízeny.

Aby se posílil pozitivní zážitek dětí, pořádají školy v rámci pěšího týdne různé doprovodné aktivity, jako jsou happeningy, procházky, průvody, dopravní průzkumy apod. Školy budou mít k dispozici také webovou aplikaci, v níž budou zaregistrované třídy v reálném čase vidět, jak jsou na tom. Součástí výzvy je také soutěž, v niž se hodnotí jak počet aktivních cest, tak i různé doprovodné aktivity. Cílem výzvy ovšem není jednorázové sbírání kilometrů, ale spíše podpora dlouhodobé změny životního stylu.

Další informace na www.peskydoskoly.cz.