Vesnicí roku Olomouckého kraje jsou Vrchoslavice

6. 6. 2024 Olomoucký kraj Regiony

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2024 putuje do Vrchoslavic na Prostějovsku. V obci, která je situována v úrodné moravské nížině, a kde je prioritním zájmem zemědělská výroba, žije více než šest set obyvatel. Vyhlášení vítěze krajského kola se uskutečnilo ve středu 5. června v budově sídla hejtmanství.

Olomoucký kraj

„Gratuluji obci Vrchoslavice za jejich skvělé umístění. Soutěž Vesnice roku je skvělá, protože občany přihlášených vesnic vždy semkne dohromady. Lidé tyto obce společně ještě více zvelebují a při návštěvě hodnotící komise ukážou, na co jsou nejvíce pyšní a že se u nich nejlépe žije. Není nikdy jednoduché vybrat,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Krajskou vesnicí roku jsou Vrchoslavice
Krajskou vesnicí roku jsou Vrchoslavice

Speciálně složená komise to tedy nemá lehké, ale ani uspět v soutěži není jenom tak. Přihlášené obce musí totiž splnit řadu parametrů a dokázat, že si titul zaslouží.

„Vítězství v soutěži jsme vůbec nečekali. To, že jsme ocenění získali, je zásluha našich skvělých občanů, kteří se zapojují do veškerého dění v obci. Máme úžasný, bohatý spolkový život, na který jsme velmi pyšní. To je ten největší dar,“ řekl po vyhlášení starosta Dušan Svozílek.

Kromě zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže se Vrchoslavice mohou těšit také na odměnu od hejtmanství v podobě čtyř set padesáti tisíc korun. Obec na druhém místě obdrží dvě stě tisíc korun a obec na třetím místě dostane sto tisíc korun.

„Do této tradiční soutěže se letos přihlásilo celkem sedm obcí. Je pěkné vidět, jak se obce v našem kraji proměňují, jak na sobě pracují. Soutěž může být pro obce motivací a případné ocenění také inspirací ostatním,“ dodal Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro rozvoj venkova.

Kromě Vrchoslavic se do soutěže přihlásily také o obce Bousín, Haňovice, Lazníky, Loučná nad Desnou, Radvanice a Rohle. Veškerá ocenění budou známa až na slavnostním vyhlášení krajského kola soutěže, kde se zároveň vítězné obci předá zlatá stuha. To se bude konat 9. srpna přímo ve Vrchoslavicích. Vítězná obec pak v září pojede do Uherského Hradiště, kde se koná celostátní kolo.