Přeshraniční spolupráce záchranářů pokračuje třetím projektem

3. 6. 2024 Plzeňský kraj Sociální problematika

Přeshraniční spolupráce záchranných složek Bavorska a Plzeňského kraje pokračuje, zahájen je třetí projekt, který posune obě strany díky digitalizaci v realitě o kus blíže. Pomoc v praxi bude opět o něco dostupnější nejen pro veřejnost ale i pro samotné zdravotnické záchranáře. Projekt „GÜRD 3 – Přeshraniční zdravotnická záchranná služba Bavorsko/Čechy: harmonizace a digitalizace“ přinese Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje a Bavorskému červenému kříži nový systém digitálních nástrojů k lepší realizaci záchranných služeb na obou stranách hranic.

Plzeňský kraj

Oficiálním setkáním ve středisku Bavorského červeného kříže ve Furth im Waldu byl projekt v pátek 31. května 2024 zahájen přímo v Kompetenčním a koordinačním centru, které vzniklo v roce 2019.

Oficiální setkání ve středisku Bavorského červeného kříže (Furth im Wald)
Oficiální setkání ve středisku Bavorského červeného kříže (Furth im Wald)

Třetí projekt navazuje na vazby mezi ZZSPK a Bavorským červeným křížem, které byly vytvořeny ve dvou předchozích projektech přeshraniční spolupráce Česká republika–Svobodný stát Bavorsko. Díky těmto projektům se podařilo integrovat společné nástroje do každodenní praxe a vzniklé struktury pro poskytování zdravotnické záchranné služby. I navzdory složitému období v době covidu docházelo zejména k zachování zmíněných vazeb, přenosu informací a společnému vytváření strategií dalšího rozvoje. „Laicky řečeno, projekt přeshraniční spolupráce záchranných složek se snaží odstranit překážky především administrativního charakteru tak, aby pomoc na obou stranách hranic byla rychlá a nebyla zdržována formalitami nebo jazykovou bariérou,“ vysvětluje hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

V praxi má projekt přinést např. digitální atlas klinik, dvojjazyčnou výjezdovou dokumentaci, vylepšení aplikace pro tísňové volání, kterou v ČR zná veřejnost jako aplikace Záchranka. Do budoucna by bavorští záchranáři rádi využívali umělou inteligenci s přímým překladem při zadávání – při komunikaci s AI. Dále je součástí projektu letecká záchranná služba, společná cvičení, porovnání a uznání vzdělávání řidičů vozidel zdravotnické záchranné služby, krátkodobé stáže a konference a příhraniční pracovní skupina.

„Projekt jde velmi rychle, to mě moci těší, ale čeká nás plno práce, především musíme zajistit, aby spolupráce pokračovala a projekt za tři roky neskončil. Rádi bychom s bavorskými kolegy prohlubovali spolupráci dále např. chceme propojit lůžkovou péči našich nemocnic,“ říká hejtman Rudolf Špoták a pokračuje: „Přeji co nejméně výjezdů a co nejvíce energie na rozvoj spolupráce tak, abychom pomáhali lidem v praxi, a to rychle a jednoduše.“

Eva Mertlová