Schválení „Férového financování krajů“ by znamenalo zvýšení daňových příjmů a možnosti dalších investic v Karlovarském kraji

25. 3. 2024 Karlovarský kraj Ekonomika

V předminulém týdnu byl v rámci zasedání Rady Asociace krajů České republiky schválen návrh nového modelu stanovení podílů jednotlivých krajů a hlavního města Prahy na rozpočtové určení daní krajů. Nyní byl návrh postoupen k projednání vládě a parlamentu. V případě jeho schválení vzrostou daňové příjmy Karlovarskému kraji do roku 2026 o 1,15 miliardy korun.

Karlovarský kraj

„Současný stav udává pro jednotlivé kraje koeficient podílu na daňových výnosech. Po 20 letech se však kraje proměnily po mnoha stránkách a postupně vznikaly značné disproporce mezi potřebami a skutečným podílem na daňových výnosech. „Férové financování krajů“ podpořil také ministr financí, který avizoval snahu o schválení do doby parlamentních prázdnin. Pro Karlovarský kraj má tento krok obrovský význam. Do roku 2026 by totiž kraji postupně vzrostly daňové příjmy o 1,15 miliardy korun, což by nám umožnilo realizaci více rozvojových investic, případně jejich urychlení. Mohli bychom posílit financování rekonstrukcí silnic v kraji, rozšířit karlovarskou nemocnici o další moderní pavilony včetně onkologické centra, postavit novou Střední školu živnostenskou v Sokolově, polyfunkční sportovní halu tamtéž, kompletně rekonstruovat Integrovanou střední školu v Chebu, zubní kliniku v Lokti, případně další,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Hejtman Petr Kulhánek značnou měrou přispěl k dohodě mezi kraji, a to aktivním zapojením a účastí na předání zákonodárné iniciativy „Férové financování krajů“ šesti krajů, včetně Karlovarského, kterou společně s hejtmany Pardubického, Libereckého, Středočeského, Zlínského a Jihomoravského předali na podzim minulého roku do podatelny Poslanecké sněmovny ČR.

„Návrh na změnu rozpočtového určení daní upozorňuje na nedostatky stávající právní úpravy. Naplnění této pozitivní změny by pro nás bylo velkým úspěchem a posílením konkurenceschopnosti Karlovarského kraje, včetně snižování rozdílů mezi naším regionem a dalšími rozvinutějšími kraji,“ doplnil hejtman Petr Kulhánek.

Jitka Čmoková