Fotovoltaika v Pacově

11. 3. 2024 Obec a finance Energetika

Pacov na Pelhřimovsku je nevelké, ani ne pětitisícové město, které však plní významnou roli obce s rozšířenou působností v západní části Kraje Vysočina. Mezi největší investice Pacova bude letos patřit instalace fotovoltaických elektráren nebo oprava sokolovny.

Ing. Lukáš Vlček, místostarosta města Pacov
Ing. Lukáš Vlček, místostarosta města Pacov

Elektrárny za 30 milionů korun mají městu zabezpečit 50 procent spotřeby jeho objektů, oprava sokolovny vyjde asi na 50 milionů korun. Informoval o tom místostarosta města Lukáš Vlček (STAN). Pacov má na letošní rok navržený rozpočet ve výši 283 milionů korun.

Instalaci slunečních elektráren na městské budovy připravoval Pacov asi šest let. Je to logické vyústění snah města, které se v předchozích letech zaměřovaly především na úspory a snižování energetické náročnosti budov. I díky zateplení nebo výměnám zdrojů tepla. „A dnes jsme v situaci, kdy začneme instalovat vlastní zdroje energie, fotovoltaické panely tam, kde to bude reálně možné, kde to unesou střechy a prostory,“ řekl Vlček. Panely budou i na střeše tělocvičny, školní jídelny, technického zázemí v zámeckém areálu, domova sociálních služeb, polikliniky, gymnázia a technických služeb v Nádražní ulici. Panely sluneční elektrárny pokryjí také plochu skládky rekultivované v 90. letech minulého století.

Fotovoltaické elektrárny budou mít výkon asi 950 kWp. „Při naší spotřebě a při cenách je návratnost investice kolem pěti let, což je opravdu zajímavé,“ pokračuje Vlček. Zvažovaný výkon podle něho zajistí asi polovinu spotřeby, kterou město včetně svých příspěvkových organizací ročně platí. „Do budoucna bychom samozřejmě město chtěli směřovat k energetické soběstačnosti, ale to je ještě na další roky. Každopádně ale tohle bude významná investice, která nás k tomu cíli posune,“ dodává Vlček. Energetická soběstačnost podle něho není důležitá jen z pohledu financí, ale i bezpečnosti. Solární elektrárny bude město z menší části hradit z dotace.

Sokolovna v Pacově
Sokolovna v Pacově

Také oprava pacovské sokolovny je zaměřená vedle zvýšení komfortu na úspornější provoz. Proto bude její součástí i úprava kotelny, osvětlení nebo vzduchotechniky. Objekt z roku 1927 má za sebou poslední ples, během několika týdnů se na dva roky kvůli stavebním pracím uzavře. „Oprava je relativně velká regionální věc, protože sokolovna funguje pro celý region jako největší sál pro pořádání různých plesů, zábav, diskoték,“ řekl Vlček.

Podle materiálů ČTK.