Přechod úřadů na jednotnou doménu

6. 3. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

Digitální Česko spouští nová videa o přechodu státních úřadů na jednotnou doménu gov.cz. Záměr přechodu úřadů na jednotnou státní doménu schválila vláda v lednu 2023 na návrh vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Reagovala tak na nepřehlednou situaci názvů domén státních úřadů, roztříštěnost mezi jejich podobami a zvýšené riziko kybernetických útoků a podvodů.

Součástí přechodu je kromě samotné domény i převod e-mailových adres a sjednocení vizuálního stylu. Videa Digitálního Česka lidem přiblíží konkrétní výhody, které migrace na jednotnou doménu přinese.

Názvy domén pro ministerstva a další úřady byly v minulosti utvářeny bez vzájemné koordinace, což vedlo k výrazným odlišnostem v jejich podobě. I když v současnosti není obtížné najít webové stránky ministerstev na internetu, lidé často mohou být zmateni, zda se opravdu nachází na oficiálních stránkách úřadů. Schválení sjednocení státních domén vládou tedy bylo motivováno potřebou zvýšení kybernetické bezpečnosti a zlepšení uživatelské přívětivosti pro občany i zahraniční partnery.

„Mezi velkou část států Evropské unie a NATO, které již jednotnou doménu používají, bude konečně patřit i Česko. Tento přesun přinese kromě zvýšení kybernetické bezpečnosti a zpřehlednění komunikace také významné zvýšení úspor. Pod novou doménou už nyní naleznete například stránku Úřadu vlády, Ministerstva zahraničních věcí, Českého telekomunikačního úřadu či webovou stránku Digitální a informační agentury,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

K informačním videím se lidé dostanou na YouTube kanálu Digitálního Česka.

Sjednocení domén je jen jedním krokem ke zpřehlednění komunikace úřadů. Druhým krokem je pak sjednocení vizuálního stylu a vedle toho probíhá i převod e-mailových adres. Sledovat aktuální stav a harmonogram přechodu jednotlivých úřadů a ministerstev lze na stránce, kterou spustila Digitální a informační agentura.

Mgr. Karolína Sadílková, Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci