Na výtluky s mikrovlnkou

12. 2. 2024 Obec a finance Doprava

Již několik tisíc výtluků bylo na českých silnicích opraveno unikátní mikrovlnnou technologií, kterou vyvinula česká firma FUTTEC ve spolupráci s Akademií věd ČR a Vysokým učením technickým v Brně. Projekt získal patent od Evropského patentového úřadu a jako jediný český finalista se umístil v prestižní soutěži WIPO Global Awards 2023.

Společnost FUTTEC, která vyvinula tento mikrovlnný systém pro rychlou, neinvazivní a trvanlivou opravu výtluků na asfaltových silnicích, má za sebou opravdu úspěšný rok. Především došlo k oficiálnímu uznání technologie Ministerstvem dopravy ČR, byla vyrobena zbrusu nová flotila „mikrovlnných cestářů“ FT3+ a mikrovlnných pecí FF-9, a zejména došlo k navázání těsnější spolupráce s organizacemi jako jsou Technická správa komunikací Praha, Ředitelství silnic a dálnic i s řadou měst po celé České republice.

Podrobněji jsme o technologii informovali 29. 6. 2023 (Mikrovlnní cestáři umí opravit výtluky rychle, ekologicky a trvale).

Mikrovlnný cestář FT-3+
Mikrovlnný cestář FT-3+

Společnost navíc aktuálně vede patentové řízení v několika mimoevropských zemích včetně USA a Japonska, a v blízké budoucnosti je jejím cílem expandovat na zahraniční trhy či vyvinout celkový ekosystém oprav asfaltových komunikací mikrovlnnou metodou, který by zahrnoval i potřebnou prevenci, tzn. včasnou detekci výtluků. K tomu chce široce využívat mj. Big Data a umělou inteligenci.

Proč právě mikrovlnná technologie?

Patentovaná technologie slouží k preventivní neinvazivní údržbě asfaltových vozovek. Tento systém dokáže zacelit výtluk na asfaltovém povrchu bez vzniku spáry, změny původních parametrů komunikace (opravené místo je v podstatě vrácené do původního stavu). Odpadá tak nutnost dlouhodobých uzavírek, spojených s objížďkami a dopravními kolonami. Celoroční opravy probíhají pomocí unikátních stavebních strojů: flotily „mikrovlnných cestářů“ FT3+ (pro kompletní bezespáré opravy výtluků o rozměrech do 60×80 cm) nebo samostatných mikrovlnných pecí (pro dočasné zacelení výtluků větších rozměrů) pomocí šetrně a rovnoměrně prohřáté pytlované asfaltové směsi.

-as-