Jaká je nejoblíbenější česká Alej roku 2023?

Veřejnost posadila na trůn Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči

1. 2. 2024 Arnika Životní prostředí

Do třináctého ročníku ankety Alej roku, vyhlašované organizací Arnika, nominovali lidé 83 alejí a stromořadí z třinácti krajů v České republice. Aleje z Karlovarského kraje se letos ankety nezúčastnily.

Alej roku

Královnou alejí celé České republiky, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči (Králíky) v Pardubickém kraji. Vítězná alej vede ke klášteru a na poutní místo Hora Matky Boží. Poutní Křížová cesta vede lipovou alejí přímo z okraje města Králíky vzhůru prudce do kopce. Součástí aleje je 8 barokních šestibokých kaplí. Alej byla vysázena roku 1705. Soutěžila už v minulém ročníku, tenkrát skončila na celkovém 64. místě (z 93 nominovaných alejí) a získala jen 13 hlasů. Letos vyhrála s 1157 hlasy. Porazila tak alej na druhém místě o celých 360 hlasů. Nepodařilo se jí však překonat rekord v počtu hlasů. Ten stále drží Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji, která v roce 2018 vyhrála s 1635 hlasy.

Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč
Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč

Na 2. místě se umístila Dvořákova stezka ze Středočeského kraje mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou. Jedinečná alej poskytuje neopakovatelné pohledy na stezku lemovanou ze strany od vody vzrostlými stromy a na řeku Vltavu.

Pomyslná bronzová medaile za 3. místo míří do Třešňové aleje u Nového Malína v Olomouckém kraji, která lemuje silnici III. třídy vedoucí k osadě Krásné. O alej pečuje spolek Malínské aleje ve spolupráci se správem silnice.

4. místo patří Aleji k minerálnímu prameni (Dlouhá alej) v Tachově (Plzeňský kraj). Lipovou alej nechal vysázet už v letech 1790–1791 hrabě Josef Mikuláš Windischgrätz a dnes je chráněná jako památná.

Na 5. místě se umístila Alej metasekvojí čínských v Havířově. Stromořadí 16 metasekvojí čínských bylo v samém centru města vysázeno v roce 1967 a dnes je důležitou součástí veřejného prostoru.

„Srdečně gratuluji všem vítězným alejím a těm, kteří je nominovali. Dík patří všem, kteří alejím poslali 9782 hlasů. Podívejte se v galerii na tu pestrou alejovou sešlost. Mladé stromky vysázené v obcích jsou závazkem pro další péči, ale také místem pro setkávání místních obyvatel. Stromy lemující naše krajské silnice zpříjemňují cestování a jsou součástí živé sítě v krajině. Historická stromořadí udržují paměť krajiny. Jsou zároveň tím nejcennějším, čím stromy mohou být, biotopy pro stovky živočichů. Stromořadí, která jen těžce hledají místo k životu, jsou ta městská. Naštěstí za mnohá z nich bojují lidé, pro které jsou ulice místem k životu. Přijďte s námi oslavit vítěznou alej roku 2023, a vlastně všechny aleje, na slavnost, která bude tentokrát v Králíkách“, říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.

10 nejoblíbenějších alejí roku 2023 v České republice
Pořadí Název aleje/stromořadí Kraj Počet hlasů
1. Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč Pardubický 1157
2. Dvořákova stezka Středočeský 797
3. Třešňová alej u Nového Malína Olomoucký 703
4. Alej k minerálnímu prameni (Dlouhá alej) Plzeňský 492
5. Alej metasekvojí čínských v Havířově Moravskoslezský 459
6. Lipová alej na poutní místo sv. Antonínka Jihomoravský 399
7. Lipové stromořadí Jeronýmova v Lounech Ústecký 376
8. Alej Velká Lipka Pardubický 363
9. Pohádková Sakurová alej v Prostějově Olomoucký 341
10. Lánského alej v Jaroměři Královéhradecký 330
Krajské vítězky v anketě Alej roku v roce 2023 seřazené podle počtu hlasů
Pořadí Název aleje/stromořadí Kraj Počet hlasů
1. Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč Pardubický 1157
2. Dvořákova stezka Středočeský 797
3. Třešňová alej u Nového Malína Olomoucký 703
4. Alej k minerálnímu prameni (Dlouhá alej) Plzeňský 492
5. Alej metasekvojí čínských v Havířově Moravskoslezský 459
6. Lipová alej na poutní místo sv. Antonínka Jihomoravský 399
7. Lipové stromořadí Jeronýmova v Lounech Ústecký 376
8. Lánského alej v Jaroměři Královéhradecký 330
9. Alej do lesoparku Na Sluneční u Muzea Cimrmanovy doby Liberecký 260
10. Alej Lipky v Telči Vysočina 174
11. Lipová alej Vidlák H. m. Praha 168
12. Alej podél Nežárky v Jindřichově Hradci Jihočeský 135
13. Alej v Novoveském lázeňském parku Zlínský 130
14. Žádná nominace Karlovarský N/A

Kompletní výsledky ankety v roce 2023 najdete na webu alejroku.cz.

Tři nejkrásnější fotografie 13. ročníku ankety Alej roku vybrali patroni ankety a další osobnosti. Letos jimi byli spisovatelka a nakladatelka Marie Holečková, botanik a spisovatel RNDr. Václav Větvička, vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D., dokumentarista a fotograf Prokop Pithart, kameraman přírody Lukáš Pich, muzikálová herečka a zpěvačka Petra Vojtková, výtvarnice Lenka Kurovská, ekoložky Vendula Šmoldaosvá a Markéta Koaltková, ředitelka AUDIT DANĚ CZ s.r.o. a generální sponzor ankety Ing. Jana Moučková.

Vítězná fotografie Aleje roku 2023 byl pořízena v Dolním Benešově. Emily Balousková nám ukázala tajemný pohled do nitra Aleje u Mlýnské strouhy. Na druhém místě skončila fotografie Aleje u obce Potěhy u Čáslavi. Její autorka Lenka Měkotová ukázala půvab březové aleje jak v zimním kabátě, tak i zlatě zbarvené podzimním sluníčkem. Třetí místo patří majestátní Lipové hraběcí aleji v Plané nad Lužnicí a Ondřeji Kottovi. Autoři tří nejlepší fotografií získají digitální fotoaparát nebo tiskárnu značky Canon a balíčky od Groown.

Vítězné aleje si můžete prohlédnout na webových stránkách ankety.

  1. místo: Alej u Mlýnské strouhy, Moravskoslezský kraj, autorka: Emily Balousková;
  2. místo: Březová alej u Potěh, Středočeský kraj, autorka: Lenka Měkotová;
  3. místo: Lipová hraběcí alej, Jihočeský kraj, autor: Ondřej Kott.

Autor, který nominoval absolutní vítězku, obdrží jako hlavní cenu let balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go. Nominující 14 krajských vítězek získají knihy pro děti od českého nakladatelství Meander, poukázky od FotoŠkoda, domácí marmelády od lahůdkářství Perfectly Delicous, vstupenky do filmového Muzea Karla Zemana, vítězství mohou zapít pivem od rodinného pivovaru Zichovec a mnoho dalších cen od našich sponzorů a partnerů. Děkujeme všem našim sponzorům.

Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině. Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou důležitou součástí našeho prostředí. Přinášejí užitek lidem, přírodě a jsou domovem volně žijícím živočichů. V zimě stromořadí snižuje riziko tvoření sněhových jazyků a zavátí vozovky sněhem. Během soumraku, za deště či mlhy usnadňuje řidičům orientaci, ukazuje směr. Aleje také působí jako přírodní větrolam, zmírňují boční vítr a tak omezují odnos zeminy z polí. Linie stromů navíc utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny. Pokochejte se vznosnými stromořadími a objevte jedinečná místa na alejroku.cz. Inspirujte se a zapojte se do dalšího ročníku ankety Alej roku.