V Havířově se rozjíždí největší městský úsporný projekt na Moravě
Sníží náklady na teplo a elektřinu o 14,6 mil. korun ročně
V Havířově letos začne historicky největší městský energeticky úsporný projekt se zárukou na Moravě. Bude zahrnovat kolem 50 úsporných opatření ve 22 objektech či areálech ve vlastnictví města, například instalaci fotovoltaiky na střechách magistrátu, domovů pro seniory a 10 základních škol, výměnu stávajícího osvětlení za moderní led svítidla, kterých bude téměř 19 tisíc, osazení více než 4000 radiátorů chytrými termostatickými hlavicemi s efektivním měřením a řízením teploty v místnosti nebo zateplení stropů a střech. Vše bude mít na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.
Projekt je výjimečný hned v několik ohledech: rozsahem a výší investice do modernizace, komplexností, důrazem na OZE a chytré technologie. Navíc se díky využití energetických služeb se zárukou úspor (EPC) investice téměř beze zbytku splatí z budoucích úspor. ČEZ ESCO/ENESA zároveň přímo za výši úspor ručí. Pokud by byly úspory menší, musí rozdíl doplatit.
„Vše jsme začali připravovat v roce 2021. Našim cílem je snížit energetickou náročnost městských objektů a tedy naše provozní náklady. V tomto případě o více než 44 procent. Důležitý pro nás je také ekologický aspekt. Tato úspora představuje snížení emisní zátěže o 2036 tun ročně, a to se na Ostravsku počítá,“ dodává primátor města Josef Bělica.
Projekt zapadá do strategie havířovských radních, kteří chtějí zefektivnit městkou energetiku a navazuje na pětiletou spolupráci Havířova a ČEZ ESCO. Město vytvořilo s energetiky společný podnik ENVEZ, jehož cílem je modernizace teplárenství a energetiky v Havířově s důrazem na využívání obnovitelných zdrojů a chytrých technologií.
„Jsme velmi rádi, že jsme získali důvěru města a uspěli v náročném výběrovém řízení na tento obří projekt energetických úspor. Havířov o své energetice přemýšlí komplexně a spuštěním projektu EPC se zařadí mezi energeticky nejpokrokovější města u nás. Garantujeme nejen úsporu téměř 15 milionů korun ročně, ale v objektech města zavedeme i energetický management, který bude navrhovat další úspory,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Modernizací projdou tři objekty sociální péče, dva kulturní domy, středisko volného času, sportovní hala Slávie, magistrát a také 14 základních škol.
Na obou kulturních domech a Domu seniorů Luna budou zatepleny střechy a stropy. Na střeše patnácti objektů budou instalovány fotovoltaiky, ve dvaceti proběhne modernizace osvětlení. Zásadní změnou bude i aplikace automaticky ovládaných ventilů na topná tělesa ve čtrnácti objektech či areálech. Ty budou součástí systému IRC (individual room control), jenž umožňuje nastavení a sledování teploty v jednotlivých místnostech podle způsobu využití, rozvrhu či pracovní doby tak, aby při zachování teplotního komfortu nedocházelo ke zbytečnému plýtvání energií.
„Havířovské EPC je komplexní projekt, který spojuje rychle návratná energeticky úsporná opatření s obnovitelnými zdroji energie a inteligentními řídícími systémy. To vše završené důsledným energetickým managementem, který dohlíží na každodenní provoz a dokáže odhalit i místa s potenciálem dalších úspor. Každý projekt je ale úspěšný jen tak, jak kvalitní je komunikace s lidmi, kteří řídí chod jednotlivých budov, a na tu se zde chceme zaměřit velmi intenzivně,“ doplňuje Pavol Fraňo, generální ředitel ENESA.
Havířov je nejmladším městem v ČR. Většina zástavby v centru Havířova vznikala v 50. a 60. letech, v architektonickém stylu socialistického realismu (SORELA). Jádro Havířova bylo pro své nadčasové urbanistické řešení v roce 1992 vyhlášeno památkovou zónou. Zde se také nachází čtvrtina objektů, které jsou zařazeny do projektu.
- O EPC
- Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting, zkráceně EPC) představují netradiční způsob ke snížení energetické náročnosti budov a k dosažení průkazných úspor energie a peněz. Jeden smluvní partner provede všechny dílčí etapy od návrhu a vyprojektování úsporných opatření přes jejich přípravu a realizaci až po uvedení do provozu a zaškolení personálu. Na realizaci dodavatel v případě potřeby a zájmu poskytuje dodavatelský úvěr, který zákazník splácí až ze skutečně dosažených úspor. Veškerá technická a ekonomická rizika projektu nese dodavatel. Pokud úspor není dosaženo v garantované výši, dodavatel hradí celý deficit. Nedílnou součástí EPC je důsledný energetický management. Investice do projektu metodou EPC mají obvykle návratnost 6 až 10 let.