Přes 200 obcí se díky iniciativě Pardubického kraje spojí při dokončení Digitálních technických map

29. 1. 2024 Pardubický kraj Veřejná správa online

Stovky starostek a starostů obdržely tento týden do datových schránek pozitivní zprávu. Pardubický kraj jim pomůže s administrativou, financováním i pořízením dat v rámci rozvoje Digitálních technických map (DTM). Obce mají svůj zájem potvrdit do 30. dubna 2024. DTM veřejnosti umožní vyhledávat v on-line databázi mapové podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace.

Pardubický kraj

Od 1. července budou mít obce ze zákona povinnost vkládat data o sítích ve svém vlastnictví do informačního systému DTM, a budou tak jeho důležitou součástí. „První projekt DTM byl zaměřen na sítě ve vlastnictví kraje a tuto část máme v předstihu hotovou. Aby celé naše snažení nařízené vládou mělo smysl, tak v něm musí být ucelená data, a proto jdeme nad rámec našich povinností a chceme pomoci také obcím. Někteří starostové mají z dokončení DTM obavy, proto jim dlouhodobě nabízíme pomoc. Naši nabídku využilo 202 obcí z regionu a tento týden jsme jejím zástupcům odeslali návrh smlouvy o spolupráci, která je z pohledu dotací nezbytná k tomu, abychom pro ně zajistili další administrativní i technickou pomoc. Obce výrazně ušetří, pokud se k naší výzvě podpořené z Ministerstva průmyslu a obchodu připojí. Smlouvu nám však musí do datové schránky poslat do 30. dubna, kdy je uzávěrka,“ vysvětluje radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

V dopisu se starostové mohou seznámit nejenom s návrhem podmínek spolupráce, ale i s detailními informacemi o připravovaném projektu včetně předběžného harmonogramu činností, které je s dokončením DTM budou čekat. „Samozřejmě počítáme s tím, že naše podpora směrem dovnitř regionu bude pokračovat. Pokud by kterýkoliv starosta či pověřená osoba měli s DTM problém, kolegové z odboru regionálního rozvoje krajského úřadu rádi pomohou. Není třeba se ničeho obávat, jsme připraveni se vším pomoci,“ dodává radní Valtr s tím, že v uplynulém roce došlo k několika školením a seminářům pro zástupce obcí.

DTM – R(e)voluce v digitalizaci

Projekt DTM je veřejně přístupná on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých můžete hledat a filtrovat informace, které vás zajímají. Cílem je, aby všichni vlastníci a majitelé technické infrastruktury (budovy, sítě, silnice, …) do jednoho datového portálu poskytli všechna potřebná data. Na jednom místě tak uvidíme, co se kde nachází a plánuje. „DTM tak budou novým zdrojem dat pro všechny, kteří se chystají stavět nebo je zajímají informace o pozemcích, infrastruktuře a digitalizaci stavebního řízení. Pomohou občanům, obcím i firmám tím, že díky nim na jednom místě snadno z pohodlí domova najdou všechny důležité informace ke stavebnímu řízení, parcelám, rozvoji obcí a mnoho dalšímu,“ popisuje výhody DTM hejtman Martin Netolický.