Jedním z prvních úřadů, kde se prokážete občankou v mobilu, bude krajský úřad na Vysočině

22. 1. 2024 Kraj Vysočina Veřejná správa online

Už o víkendu bylo možné si do chytrých mobilů stáhnout aplikaci eDoklady a elektronický občanský průkaz. Krajské úřady patří do skupiny, které povinně musí uznávat elektronickou občanku až od 1. července.

Kraj Vysočina

„Protože však Kraj Vysočina službu už několik týdnů testuje, je připraven ji veřejnosti s velkým předstihem také nabídnout. První agendy, které budou elektronickou občanku přijímat, jsou matrika, Czech POINT nebo odbor dopravy a jeho agenda zkoušek odborné způsobilosti,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast informatiky Jan Břížďala.

Jan Břížďala potvrdil, že Kraj Vysočina bude připraven ověřovat elektronické doklady už v pondělí 22. ledna 2024. V praxi ověření proběhne skenováním QR kódu z aplikace občana nebo viditelně umístěného v místě agendy, zároveň se v aplikaci pro úředníka zobrazí i fotografie. To z důvodu ověření totožnosti, aby se vyloučilo prokazování cizím mobilem. „V případě Kraje Vysočina bude s novou aplikací přímo pracovat zhruba dvacítka úředníků, všichni postupně prošli školením. Práce s aplikací je víceméně intuitivní a jednoduchá,“ říká Jan Břížďala a doplňuje, že kraj nemusel pořizovat kvůli akceptaci nového způsobu prokazování občanů žádnou novou techniku.

Přehled úřadů, které budou jako první přijímat eDoklady je možné zjistit přímo v aplikaci.