Zlatý erb 2024 se zaměří na kybernetickou bezpečnost

17. 10. 2023 Zlatý erb Veřejná správa online

Prestižní soutěž Zlatý erb, soutěž o nejlepší webový portál a digitální služby obce, letos vstupuje do 26. ročníku, který dostal přízvisko ročník kybernetické bezpečnosti, protože na bezpečnost webů se budou poroty soustředit nejvíce. Soutěž zaznamenala změnu ve vedení, na ředitelském křesle vystřídal odstoupivšího dlouholetého ředitele Tomáše Holendu nový ředitel Martin Lukáš. Ten dříve působil například v pražské a celostátní porotě Zlatého erbu.

Zlatý erb

Poroty budou už podruhé automaticky hodnotit všechny obce s rozšířenou působností (ORP) v krajích, které se přihlásily. Zapojené kraje mohou vyhlásit i kategorii pro obce, které nejsou ORP. Znovu bude možné hlasovat i v ceně veřejnosti. Vyhlášení celostátního kola soutěže proběhne během pondělního galavečera 13. května 2024 na konferenci ISSS v Hradci Králové.

Soutěž Zlatý erb pokračuje v tradici toho, že každý ročník je věnovaný aktuálnímu komunitně a společensky v ICT oblasti vnímanému tématu. V roce 2023 se jednalo o „open data“, letošní ročník se zaměří na téma „kybernetické bezpečnosti“. Soutěž pravidelně přichází s balíčkem změn a rozšíření, aby byla pro obce co nejvíce přínosná a pomáhala jim inovovat weby.

„V letošním ročníku opět klademe důraz na informační hodnotu webových portálů a digitálních služeb pro občany a pro návštěvníky obce, u ORP má velkou váhu i splnění všech zákonných povinností nejen z oblasti ICT, ale i z jiných, které jsou na ICT oblasti závislé nebo z ní vycházejí. Oproti předchozím ročníkům jsme se více soustředili na poskytování informací pro podnikatele. Znamená to, že hodnotící kritéria se zaměřují na tři cílové skupiny, a to občan, podnikatel a návštěvník či turista,“ říká nový ředitel Zlatého erbu Martin Lukáš.

„Ročník s pořadovým číslem dvacet šest zavádí pro hodnocení prémiová kritéria, která dovolí porotcům bodovat obce v širší škále. Jak se tento přístup osvědčí, ukáže vlastní průběh soutěže,“ dodává Martin Lukáš.

Další novinkou ve Zlatém erbu je kategorie sociálních sítí, které obce mnohem více než v minulosti využívají k informování a přímé komunikaci s občany.

„Letos jsme se rozhodli zhodnotit i sociální sítě, tedy zejména platformu Facebook, která je u obcí nejvíce rozšířená a která mnohdy, zejména u menších obcí, plní funkci jakéhosi obecního rozhlasu. Obce zřízením sociálních sítí získají přímý, interaktivní a moderní kanál, kterým lze se zpětnou vazbou komunikovat s občany obce,“ vyzdvihuje klady sociálních sítí u obcí Hana Bazjuková, manažerka soutěže Zlatý erb.

Slavnostní vyhlášení výsledků celostátního kola Zlatého erbu 2023
Slavnostní vyhlášení výsledků celostátního kola Zlatého erbu 2023