MMR připravuje novou dotační výzvu na podporu vývoje a zavádění aplikací sítí 5G v regionech

29. 9. 2023 MMR ČR Dotace

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje na podporu vývoje a nasazování aplikací sítí 5G už druhou dotační výzvu „Demonstrativní aplikace ekosystému sítí 5G pro chytrá města, obce a regiony“. Finanční prostředky na realizaci projektů půjdou z Národního plánu obnovy.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Výzva se zaměří na podporu vývoje a zavádění aplikací sítí 5G v obcích. Navazuje na soutěž „5G pro 5 měst“, kterou organizovalo MMR ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a první výzvu Demonstrativní projekty rozvoje aplikací pro města a průmyslové oblasti. Stejně jako u ní je cílem dotace motivovat k intenzivnějšímu rozvoji konceptu Smart Cities.

„Budeme financovat až 100 procent výdajů. 5G sítě významně urychlí a zpřístupní využití nových technologií. Podobné inovace mohou usnadnit každodenní život nás všech a výrazně podpořit místní ekonomiku,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Tentokrát MMR podpoří projekty zaměřené například na bezpečnost veřejných prostranství, městskou mobilitu, elektronické zdravotnictví nebo vzdělávání. O dotaci mohou žádat samosprávy, veřejné orgány a veřejnoprávní a soukromé subjekty, které působí v oblasti vývoje a nasazování aplikací ekosystému sítí 5G pro města, obce a regiony. Předpokládaný termín vyhlášení výzvy je polovina října 2023.